Znowu obróbka aluminium

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

tomcat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 05 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: cnc.lublin.pl
Kontakt:

#11

Post napisał: tomcat » 02 mar 2008, 17:23

... z PA38 bez dobrego chłodzenia jest problem co innego PA6, 9 czy 11, na co dzień wycinam w takich płytach (PA38)... węglik czy HSS będzie się zaklejał i łamał ... przy Twoich obrotach pozostaje tylko węglik, max 2 ostrza posuw 0,01-0,05 mm/ząb, głębokość nie większa niż 0,1mm czyli kilka przejść i jak już ktoś napisał podlewać delikatnie chłodziwem ale nie węglik bo on tego nie lubi, szok termicznypowoduje pękanie a w efekcie złamanie narzędzia, tylko materiał no i proponuje fi narzędzia minimum 6mm najlepiej typowy frez do rowków są one pokrywane dodatkowo i mają lepszą geometrię do odprowadzania wiórów ... jak by coś nie wychodziło to niestety trzeba zmniejszyć głębokość i posuw! HSS nie da sobie rady ze względu na zbyt dużą prędkość skrawania.



Tagi:


Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

#12

Post napisał: Sivy » 02 mar 2008, 17:33

Czyli nie bawić się w frezowanie i odrazu robić wykrojnik? Biorąc pod uwagę te parametry co napisałeś to zrobienie 400 szt zajmie mi bardzo dużo czasu.
A wszystko chodzi o to że mam pomysł na nowy produkt, ponieważ raz już utopiłem dużo $$ więc teraz chciałbym zrobić małą serię frezowaną a dopiero potem rzucać sie na wykrojniki (jeśli cokolwiek się sprzeda).


tomcat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 05 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: cnc.lublin.pl
Kontakt:

#13

Post napisał: tomcat » 02 mar 2008, 17:35

zainwestuj w chłodzenie i sprawa rozwiązana !!! :)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#14

Post napisał: jasiu... » 02 mar 2008, 17:53

Polecam polewanie denaturatem ze strzykawki.

Tylko później przez pewien czas nie siadaj za kierownicę. Z doświadczenia wiem, że mało jest stopów Al, które dadzą się bez chłodzenia skrawać. Przypuszczam, że lekkie zwilżanie (pamiętaj o okularach) ze strzykawki denaturatem maszyny ci nie zniszczy, a denaturat i tak w końcu odparuje z maszyny.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#15

Post napisał: skoti » 02 mar 2008, 20:23

Kolego a nie lepiej bylo by to zlecic do wyciecia na laser lub wode ? Mysle ze warto rozejzec sie za firmami ktore takie uslugi prowadza w twojej okolicy i dac do wyceny . Taka wycena nic nie kosztuje a prawdopodobnie wyjdzie na takiej malej serii taniej niz sam zakup kilku frezow .
Prosze podac wymiar tego elementu to moge jutro w pracy sprawdzic ile by to trwalo na wodzie .
Ostatnio zmieniony 02 mar 2008, 21:29 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#16

Post napisał: pltmaxnc » 02 mar 2008, 21:05

Sivy posluchaj skotiego, daja na wodę , jesteś z Warszawy to możesz spróbować tutaj www.maromamb.com.pl , oni mają wlasny material , pojedziesz tylko odebrać zrobione na gotowo.


Seba-Jongen
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 205
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#17

Post napisał: Seba-Jongen » 02 mar 2008, 21:10

fakt -woda wyjdzie taniej i szybciej.


Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 8
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

#18

Post napisał: Sivy » 02 mar 2008, 23:00

skoti - całkiem dobra myśl!! Kształty są różne, ale wyceń mi ten najprostszy: kwadrat o boku 65mm z zaokrąglonymi rogami a w środku wycięty okrąg średnicy 35mm. Aluminium grubości 2mm, było by miło gdyby brzegi były nie gorsze niż po frezowaniu (odpada mi wtedy szlifowanie). Czy przyjmują rysunki z Corela (lub wyeksportowane do PLT) czy muszę bulić za projekt? Duże znaczenie ma dla mnie cena ponieważ produkt końcowy ma być bardzo tani i tu jest walka o każdą złotówkę. Dlatego jeśli wyjdzie drogo będę musiał sam frezować a potem przejść na wykrojniki.

Narazie zrobiłem jak radziliście: wziąłem frez 1 piórowy dedykowany do plexi, posuw 1mm, głębokość co 0,5mm na 4 razy, chłodzenie wodą z pędzelka i wyszło :-)

Jeszcze jedno pytanie: trochę boję się tej wody, jedyne wrażliwe elementy to wałki od prowadnic, chociaż nic tam nie chlapie. Na początku użyłem alkoholu ale w małym pokoiku już zaczęło w nosie kręcić. Używać jeszcze tej wody na kilkanaście razy (dokończę resztę wzorów) czy lepiej iść po denaturat?

I 3 prośby skoro zaglądają tu fachowcy:
- jaki konkretnie kupić stop aluminium żeby najlepiej sie frezował i nadawał do anodowania?
- jaki kupić frez do alu (narazie jakiś tańszy) żebym mógł ciąć płytę grubości 2mm za jednym przebiegiem?
- jaki ustawić posuw przy obrotach 17000 i żeby go nie złamać (będę go chłodził)?


tomcat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 05 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: cnc.lublin.pl
Kontakt:

#19

Post napisał: tomcat » 03 mar 2008, 09:52

tu masz tabelkę ułatwi Ci dobór parametrów ...

[ Dodano: 2008-03-03, 09:52 ]
sorki link się zawiesił :) hehe topics29/parametry-skrawania-vt7190.htm

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#20

Post napisał: skoti » 03 mar 2008, 20:20

Kolego wycięcie takiego detalu na maszynie która jest u nas trwaloby 15-25s . Może krócej ale to już zależy od konkretnego kształtu i mozliwosci optymalnego ulozenia na arkuszu . Oczywiście jest to tylko tak mniej więcej orientacyjnie bo maszyny są rożne i maja rożne mozliwosci . Jeśli chodzi o format rysunku to musisz się dogadać z osoba której to zlecisz . Ale generalnie nie wydaje mi się żeby byly jakieś problemy . Pewnie najlepiej jest gdy plik jest w DXF albo DWG ale nawet przerysowanie z kartki czy skanu nie jest problemem . Wycena jest jak pisałem przeważnie darmowa .
Z ciekawości zerknalem na aledrogo i znalazłem tam aukcje na której ktoś oferuje przecięcie 2,5m aluminium 2mm za 10 zl . Pana detal ma 374mm dlugosci ciecia lub dlugosc sciezki z przejazdami 470mm . Prawdopodobnie ta druga wartosc będzie brana pod uwagę w wycenie . Wiec cena mysle zachecajaca .
http://www.allegro.pl/item320986511_cie ... erjet.html

Oczywiście wyciac na wodzie tylko ta serie próbna bo na dluzsza metę stempel na pewno będzie tańszy .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”