Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

kokpit11
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 03 lut 2018, 15:44

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#11

Post napisał: kokpit11 » 10 gru 2018, 23:22

Ogólnie dostępne są też schematy połączenia tranzystora jednakże nie każdy potrafi je odpowiednio wykorzystać. Z racji, iż sterownik (wejście) jest sterowane sygnałem GND, a mamy czujnik PNP to radzę zastosować tranzystor NPN. Możesz na pająku taki prosty układzik zastosować. Spotkałem się już z wieloma sterownikami i zawsze na transoptorze od strony plusa był rezystor więc sterowanie po stronie masy zostaje, aby aktywować wejście.

Obrazek

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#12

Post napisał: adam Fx » 11 gru 2018, 13:53

kokpit11 pisze:Ogólnie dostępne są też schematy połączenia tranzystora jednakże nie każdy potrafi je odpowiednio wykorzystać. Z racji, iż sterownik (wejście) jest sterowane sygnałem GND, a mamy czujnik PNP to radzę zastosować tranzystor NPN.

no ale czujnik mamy NPN jak napisał wcześniej autor.
daniel89 pisze:Może ktoś mi pokazać schemat podłączenia tej krańcówki NPN NO do wejść tego sterownika ?


Wydaje mi się że jak nie dawałem tej diody to żarzyły mi się diody kontrolne na optobob (nie jestem w stanie tego teraz sprawdzić)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#13

Post napisał: daniel89 » 11 gru 2018, 23:34

@kokpit11 To co pokazałeś na tranzystorze to by działało tylko odwrotnie z czujnikiem PNP . Jak mam +12V to zwiera tranzystor do masy, a jak jest masa to nic nie wychodzi z czujnika.
W przypadku NPN NO to nie przejdzie.

@adam Fx No właśnie szkoda że nie sprawdziłeś tego nagrywając filmik o wiele by to ułatwiło podłączenie krańcówki. Szkoda że nie ma pełnej dokumentacji tego sterownika. Ciekawi mnie jak tam był podał +12V , ale nie po to zakładałem wpis by próbować coś tam upalić ;) .

Dodane 1 godzina 43 minuty 5 sekundy:
W sumie przerobiłem na tranzystorach jako opcja 2 do podpięcia , a piersza opcja z diodą i rezystorem podciągającym który powinien zapobiec "zakłóceniom".
Który sposób podpięcia byście preferowali i dlaczego? Jeszcze mam ciekawość sprawdzenia jak się tam poda na to wejście sterownika +12V co się stanie :roll: .

Obrazek


kokpit11
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 03 lut 2018, 15:44

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#14

Post napisał: kokpit11 » 12 gru 2018, 01:09

Ech sory pracuję ciągle z PNP i nie wiem jakim cudem ubzdurało mi się że autor ma PNP.
Nr 1 mniej elementów do montowania.


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#15

Post napisał: daniel89 » 12 gru 2018, 18:25

Tutaj nie chodzi o to gdzie mniej elementów tylko co jest lepsze do tego zastosowania. Ten rezystor to dobrałem przykładowo nie wiem czy jest w tym miejscu czy za diodą bardziej przydatny i jakiej wartości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”