Prośba o identyfikację wiertarki

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
bartosz.czarnecki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:47

Prośba o identyfikację wiertarki

#1

Post napisał: bartosz.czarnecki » 25 lis 2018, 22:00

Witajcie. Na wstępie chciałbym się przywitać, jestem Bartosz, miło mi. Obserwuję to forum od dłuższego czasu, jednak nadszedł czas kiedy to ja proszę o pomoc. Zakupiłem wiertarkę do remontu, uzytkowana bedzie w amatorskim przydomowym warsztacie. Piszę do Was z prośbą o jej identyfikację, gdyż nie ma żadnej tabliczki znamionowej. Z góry dziękuję Wam za pomoc. Pozdrawiam

Obrazek
Załączniki
IMG_20181125_205426.jpg
IMG_20181125_205441.jpg




rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#2

Post napisał: rynio_di » 25 lis 2018, 22:46

Troszkę za małe zdjęcia ale poszperaj kolego i porównaj WS-15 ,13 ,10 ,stawiam na WS 15.

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartosz.czarnecki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:47

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#3

Post napisał: bartosz.czarnecki » 25 lis 2018, 23:00

Dziękuję za odpowiedź. Porównywałem już z serią WS. Wielkościowo jest bardzo zbliżona do WS15, ale ma inny odlew korpusu.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#4

Post napisał: pioterek » 26 lis 2018, 04:07

Witam, proszę opisać podstawę pod silnik i podać jej wymiary oraz wymiary i rozstaw otworów, to poszukam jaki silnik tam pasuje. Chcę się zapytać jeszcze jak tam jest rozwiązane podnoszenie korpusu, bo nie widzę do tego żadnej korbki, czyżby trzeba podkładać lewarek od samochodu?

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartosz.czarnecki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:47

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#5

Post napisał: bartosz.czarnecki » 26 lis 2018, 16:54

pioterek pisze:
26 lis 2018, 04:07
Witam, proszę opisać podstawę pod silnik i podać jej wymiary oraz wymiary i rozstaw otworów, to poszukam jaki silnik tam pasuje. Chcę się zapytać jeszcze jak tam jest rozwiązane podnoszenie korpusu, bo nie widzę do tego żadnej korbki, czyżby trzeba podkładać lewarek od samochodu?
Zgadza sie, nie ma żadnej korbki, którą dałoby się unieść korpus. Przesyłam szkic płytki montażowej do silnika.
IMG_20181126_165327.jpg

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#6

Post napisał: pioterek » 26 lis 2018, 20:13

typ: Sg80 Tamel w żeliwnej obudowie
125 X 100 środki otworów
157 X 127 łapy
Φ 10

dla przykładu konkretny
http://e-silniki.eu/upload/katalog/siln ... 2a-ie2.pdf
Silnik elektryczny trójfazowy Tamel 3Sg80-4B 0.75 kW
W starych katalogach nie znalazłem nic co by pasowało, a więc może to być wiertarka z poza granic naszego kraju - raczej z zachodu, a nie mam dostępu do katalogów z tamtego rejonu europy.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#7

Post napisał: Duszczyk_K » 26 lis 2018, 21:44

Fajna wiertareczka, z ciekawości ile za nią dałeś? Niemniej niezależnie od tego jaki to model czas brać się za remont! :) Na pewno troszkę pracy Cię czeka, na pewno przydało by się wymienić wyłącznik na coś nowocześniejszego i wygodniejszego. Oprócz silnika brakuje Ci jeszcze szajby na silnik, jeśli na silnik założysz pojedynczą szajbę to będziesz miał problemem ze zmianą pasków (zmiana wysokości położenia szajby). Jeśli założysz szajbę wielostopniową, najlepiej podobną do tej która jest na wrzecionie to będzie najłatwiejsze rozwiązanie (choć szajba droższa) Z tego co widzę, silnik ma możliwość przesuwu na rurze, zmieniając odległość od wrzeciona i naciągając pasek. Rozwiązanie jak w mojej wiertarce - kiedyś sam zadawałem tu pytanie jak w mojej zrealizować naciąg pasków napinanie-paska-klinowego-w-wiertarce-t ... ilit=pasek zerknij.) Niestety nie skorzystałem z rad :) i dalej zmieniam paski naciągając silnik łomem i blokując śrubą, ale rzadko zmieniam prędkość obrotową. Od biedy 6 i 12 można wiercić na tych samych obrotach.
Co do podnoszenia kolumny.... ja bym spróbował zrobić to troszkę inaczej. Odlew wrzeciona podniósł na samą górę i zablokował na sztywno, a pomiędzy podstawą a korpusem wrzeciona zbudował dodatkowy mały stolik na którym wierciło by się drobne detale, coś takiego jak np tu: https://www.google.com/search?q=wiertar ... cRmtqspeCM:

PS: wpisz swoją lokalizacje, w razie kłopotów może ktoś wspomoże Cie na żywo.

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartosz.czarnecki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 25 lis 2018, 21:47

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#8

Post napisał: bartosz.czarnecki » 26 lis 2018, 23:21

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Udało mi się trafić przeglądając dziesiątki stron na google image, że to model ST-02. Wyłącznik na pewno zmienie, nie ukrywam, że zależałoby mi na silniku jednofazowym. Dałem za to 250 zł. Rozkręciłem całą wiertarkę, jutro jadę po łożyska. Co do regulacji wysokości, to pręt gwintowany m18-m20 chce zastosować ustawiony równolegle wzdłuż tej pionowej rury, na korpusie zamocować nakrętkę, a nad osłona paska zamontować korbke, na końcu pręta. Dzięki temu będę mógł regulować wysokość. Może nie będzie wyglądało to zbyt profesjonalnie, ale może macie lepsze rozwiązania ?

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Prośba o identyfikację wiertarki

#9

Post napisał: pioterek » 27 lis 2018, 10:09

No faktycznie ST02
Obrazek
nawet miały takie rozwiązanie ze stoliczkiem jak opisał kolega Duszczyk_K
Obrazek

Jednofazowe, też są takie SEMf 80-4C, - 0,75kW
patrz wymiary dla modeli
SE(M)h80-C, - 0,75kW; i SE(M)h80-B, - 0,55kW
http://www.silpol.waw.pl/upload/_6c3.pdf

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”