Postprocesor ArtCam

ISO_G_Code.txt

Dyskusje na temat post procesorów.

Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Postprocesor ArtCam

#1

Post napisał: witold60 » 17 lis 2018, 12:30

Witam szanownych forumowiczów. Chcę poruszyć temat postprocesorów, ale muszę napisać w pierwszej kolejności że pracuję w narzędziowni na różnych obrabiarkach.
Ale od czasu do czasu na frezarce CNC. Jako jedyna osoba w narzędziowni ogarniam temat na cnc. Muszę zaznaczyć że narzędziownia jest mała i jest na potrzeby firmy zajmującą się obróbką drzewa.
Jak do tej pory wykonywałem potrzebne prace głównie w 2.5 d. Posiadam Rhino 4 Pl i MadCama 4.2. Jestem samoukiem temat CNC przyswoiłem z lektury i internetu. Od jakiegoś czasu szef
zaproponował mi że bym rozszerzył swoje wiadomości na ten temat bo chciałby wykonywać reliefy . Chce mi kupić program ArtCam do tego celu.
Aby nie pchać się w koszty ściągnąłem z internetu czasówkę, aby poćwiczyć temat. Muszę przyznać szybko załapałem . Program jest dość łatwy w obsłudze .
Posiadam frezarkę chińczyka ze sterownikiem GSK980MD , do tego jak pisałem wcześniej Rhino 4 i Madcama 4,2. Do wygenerowania ścieżki .nc dla narzędzia wykorzystuje postprocesor o nazwie ISO_G_Code.txt
I tu zaczynają się schody. Jak się okazuje ArtCam nie posiada w swej bazie ( około 225 pozycji) takiego postprocesora (ISO_G_Code.txt)
Trochę się rozpisałem, ale mam pytanie jak ogarnąć temat. Jaki postprocesor zastosować. Może ktoś spotkał się z podobym tematem. Dzwoniłem do firmy, gdzie została zakupiona frezarka. Gość
powiedział mi , że nie ma pojęcia i że bym sprawdzał po kolei postprocesory ( HAHA 225pozycji). Poczytałem trochę w internecie, ale nie znalazłem rozwiązania . Pomyślałem że to forum dedykowane
właśnie CNC jakoś mi pomoże . Wszystkie sugestie mile widziane. Pozdrowienia.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Postprocesor ArtCam

#2

Post napisał: Steryd » 17 lis 2018, 12:38

pokaz jakie masz tam postprocesory.
Jak to ma być tylko do reliefow (bez cykli wiertarskich i kształtowych), to pierwszy z brzegu 3 osiowy Haas Fanuc Siemens Mazak Mitsubishi będzie ok.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Postprocesor ArtCam

#3

Post napisał: witold60 » 17 lis 2018, 13:11

[image][image][/image][/image]
Załączniki
Postprocesory ArtCam.jpg


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Postprocesor ArtCam

#4

Post napisał: pltmaxnc » 17 lis 2018, 14:12

A jak wygląda Twój wygenerowany G-code ? Jaki ma nagłówek i jakie zakończenie.
Zwykle wystarczy otworzyć postprocesor w notatniku i zmienić kilka wierszy i ew. rozszerzenie aby dopasować.


Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Postprocesor ArtCam

#5

Post napisał: witold60 » 17 lis 2018, 16:22

[image][image][/image][/image]
Załączniki
Rino G kody.jpg


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

Re: Postprocesor ArtCam

#6

Post napisał: pltmaxnc » 17 lis 2018, 18:12

Trzeba otworzyć w notatniku najprostszy postprocesor "gcode_mm" i zmienić zawartość kilku wierszy.
w wierszu DESCRIPTION zmienić tap na nc
w FILE_EXTENTION zmienić tap na nc
w wierszach START i END zmienić odpowiednio na to potrzebne wg Twoich gcodów.
Następnie zapisać pod ta samą nazwą i w tym samym folderze.
Przy generowaniu wybrać oczywiście "gcode_mm".
Jeżeli potrzebna obsługa łuków to te same zmiany trzeba wprowadzić w pliku postprocesora "gcode_arc_mm".
Dozwolona jest zmiana tekstu tylko pomiędzy znakami ".......".


Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Postprocesor ArtCam

#7

Post napisał: witold60 » 18 lis 2018, 12:16

Dziękuję za dotychczasową pomoc. W tygodniu, gdy mi się zwolni maszyna zrobię próby i dam znać. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie. Pozdrowienia


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Postprocesor ArtCam

#8

Post napisał: lajosz » 19 lis 2018, 07:43

witold60 pisze:
17 lis 2018, 12:30
szef Chce mi kupić program ArtCam do tego celu.
No, ..... to będzie spory problem, bo firma produkująca to oprogramowanie już około roku temu całkowicie zrezygnowała z produkcji, wsparcia i oczywiście sprzedaży tego programu.
Tak że .... jedyną możliwością zakupu jest rynek wtórny (czyli oprogramowanie używane), albo jeśli będziesz miał szczęście, zakup gdzieś od kogoś nowej nie używanej sztuki.

Co do postprocesorów, to proponuję przeszukać dział Artcam na tym forum i ZAPEWNIAM, że znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Jeśli zaś chodzi TYLKO o frezowanie reliefów, a nie ich tworzenie, to jest dość sporo alternatyw dla Artcama.
Natomiast tworzenie reliefów (w Artcamie czy w innym takim) , to już zupełnie inna bajka i trzeba wiedzy i doświadczenia żeby cokolwiek sensownego wychodziło, tym bardziej, że Artcam pracuje TYLKO na bryłach/modelach triangulowanych, a nie powierzchniowych jak np. Rhino, tak że (moim zdaniem oczywiście) mamy zupełnie inną metodę tworzenia modeli 3D/2.5D

=================
Tak na marginesie, to istnieje alternatywa dla Artcama i nazywa się Vectric Aspire.
Jest to niemal bliźniacze oprogramowanie i co ważniejsze, nadal produkowane i rozwijane.
Co prawda nie tak intuicyjne i szybkie jeśli chodzi o tworzenie reliefów, ale ..... spokojnie można zrobić to samo co w Artcamie + oczywiście obróbki 2D które są (tu zaś moja opinia) dużo bardziej intuicyjne i rozwinięte niż w Artcamie.


Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Postprocesor ArtCam

#9

Post napisał: witold60 » 21 lis 2018, 19:14

Dodane 1 minuta 58 sekundy:
[image][/image]

Dodane 13 minuty 20 sekundy:
Witam ponownie. Chcę podziękować wszystkim za pomoc. Założyłem temat ze względu na postprocesor w ArtCamie.
Wykorzystałem postprocesor gcode mm według zaleceń z małymi przeróbkami i jest OK. Wygenerowane g-kody są widziane w obrabiarce i pracują prawidłowo. Co do ArtCama to faktycznie może być problem z zakupem, ale to pozostaje w gestii szefa. Może być alternatywny Aspire. Wysłałem poglądowe zdjęcie z mojego pierwszego reliefu . Może nie jest piękny bo jest zrobiony w MDF, ale nie oto chodziło ( komunikacja oprogramowania z obrabiarką cnc). Jeszcze raz dzięki i pozdrowienia.
Załączniki
Dam.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Post Procesory”