Materiały dobrze współpracujące ze sobą podczas tarcia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Cienias1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 06 paź 2018, 21:56

Re:

#21

Post napisał: Cienias1 » 06 paź 2018, 22:23

pabloid pisze:
03 kwie 2014, 09:48
Warto zauważyć pewną prawidłowość, a mianowicie dobrze pracują pary typu materiał miękki po twardym, oczywiście twardy musi być obrobiony na gładko, żeby nie robił za pilnik w tej parze. Niech będzie przykładem ślizganie palcem po szybie- ani szyba ani palec się nie zużywają. Jak skończy się szuranie szkłem po szkle każdy wie.
Witam!
Szukałem odpowiedzi na to pytanie... dobrej, tj. satysfakcjonującej mnie jeszcze nie znalazłem. Ale swoje-tam pamiętam i COŚ W TYM JEST. W latach 80-tych uczono mnie w LZN (Wrocław) - na sam koniec technikum musieliśmy projektować hydrauliczne pompy wielotłoczkowe - od A do Z. Produkowane były w pobliskim PZL-Hydral, więc nauczyciele mieli stosowną i wiedzę, i praktykę: korpusy ZAWSZE wykonywane były z brązu a tłoczki ze stali: nie było innych kombinacji materiałowych i zapewne jest to i dziś uzasadnione. Pamiętam jednak, że w zależności od wymaganych ciśnień i obrotów danej pompy należało dobrać gatunek brązu i stali, wraz z właściwą obróbką powierzchniową danej stali (hartowanie, szlifowanie, docieranie, ect.). JAK ?! Hmm... niestety dziś już nie pamiętam. I nagle, po ponad 30-tu latach mam potrzebę by TO wiedzieć - a nie wiem :)
Pozdrawiam,
KS



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Materiały dobrze współpracujące ze sobą podczas tarcia

#22

Post napisał: RomanJ4 » 07 paź 2018, 00:43

Dziś pompy(np myjek ciśnieniowych) to aluminium, tworzywa, i... nowa co dwa lata...
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Materiały dobrze współpracujące ze sobą podczas tarcia

#23

Post napisał: Butler » 07 paź 2018, 11:33

Aluminium - na pewno nie. Ale tworzywo... Zależy jaki rodzaj. Są takie które odznaczają się tzw. samosmarownością, przy pracy przy niewielkich temperaturach będą nawet bardziej trwałe niż z brązu. Łatwiej też o kasowanie luzów w takim połączeniu.
Za przykład mogę podać ślizg do maglownicy Civic VIIgen który robię cyklicznie. Wcześniej element wykonywałem brązu... Zdawało to egzamin, ale tak czy siak zdarzały się mikro stuki bo zużycie wózka w aucie było raz większe, raz mniejsze.
Po przejściu na tworzywo (zapominam ciągle co to dokładnie za rodzaj), stuki całkowicie wyeliminowaliśmy, zużycia zero.
W robocie ten plastik stosujemy także do wolnoobrotowych kół zębatych o dużych obciążeniach (np. mieszałki do ciasta 400l). Maszyny pracują już dosłownie dekadami 24/24, ale wymiany koła jeszcze nie robiliśmy. Szef już się zastanawia jak by tu planowo postarzeć produkt bo za długo to pracuje hehe. Dobrze że na razie rozsądek wygrywa.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Materiały dobrze współpracujące ze sobą podczas tarcia

#24

Post napisał: orion32 » 07 paź 2018, 12:55

Stal c45 ulepszana ,ze stalą c45 miękką smarowana kropelkowo olejem.20 lat na 3 zmiany i dopiero regeneracja.Zużycie ok 0.05 .
Nowe materiały maja obniżyć koszt produkcji.Żywotnośc jest mniej ważna ,bo degradacja techniczna, następuje szybciej niż fizyczna.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”