Frezaro wiertarka - opinia.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

maglo18
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:54
Lokalizacja: Lesznowola

#101

Post napisał: maglo18 » 24 maja 2017, 12:35

Zdradzicie co to za marka i model tego imadła?



Tagi:

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

#102

Post napisał: Pirat » 24 maja 2017, 12:52



Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 59
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#103

Post napisał: grawer » 23 gru 2017, 22:54

Frezarka z każdym dniem coraz bardziej przypada mi do gustu. Po tych wszystkich dotychczasowych usprawnieniach doszła mała przeróbka. Mam zrobiony przesuw elektryczny w osi Y. Wszystko chodzi dobrze, ale nie podobał się mi zsuwający się pasek zębaty. Zależnie od obrotów lewe, prawe, pasek powoli przesuwał się do maszyny lub od niej.
Wczoraj zdemontowałem napęd i na mniejsze koło zębate nasunąłem na wcisk pierścień. Wykonałem go z odcinka rury nierdzewnej. Taką miałem pod ręką. Nieco podtoczyłem koło zębate i dopasowałem pierścień oporowy od czoła.
Owierciłem, nagwintowałem M3 i po założeniu paska przykręciłem. Teraz już mnie to nie drażni.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 59
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#104

Post napisał: grawer » 16 cze 2018, 21:19

Czas leci, frezarka na siebie zarabia (jeszcze). W czasie eksploatacji wpada nieraz pomysł by coś usprawnić.
Rzecz nie duża a praktyczna. Było miejsce pod stołem to zamontowałem tam tacę (szufladę) na podkładki dystansowe.
Na półce dolnej zostało miejsce na imadła maszynowe, uchylne oraz przybory do mocowania.

Obrazek Obrazek


pawelmomo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2018, 16:46

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#105

Post napisał: pawelmomo » 30 wrz 2018, 17:14

Bardzo przydatny temat. Dzięki że Ci się chciało wszystko opisać.


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 59
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#106

Post napisał: grawer » 12 maja 2019, 14:10

Witam po dłuższej nieobecności w tym temacie.
Czas leci frezarka robi swoje. Poznałem już jej dobre i złe strony. Po tym okresie powiem że przyjemnie się pracuje na niej. Narzędzia skrawające drobne do frezarki miałem w różnych miejscach. W wolnej chwili dorobiłem prowadnice i dodatkową szufladę pod frezarką. Teraz drobnica jest pod ręką i w jednym miejscu. Dodatkowo zabudowałem bok by nie leciały wióry pod stół. Do tego celu wykorzystałem materiały z recyklingu. Osłona boczna z bocznej obudowy komputera. Pasowała bez przycinania. Parę nitów zrywalnych i gotowe. Szuflada na drobne frezy z szuflady od skroplin starej lodówki, też pasowała bez przeróbek. Wstawiłem tylko przegródki na kleju na gorąco tak, by każdy cenniejszy frez miał swoje miejsce. :lol:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#107

Post napisał: rc36 » 12 maja 2019, 15:27

Dobra robota, też lubię porządek w narzędziach.


tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#108

Post napisał: tomchlop » 23 maja 2019, 17:07

Też mnie ostatnio wzięło na organizer... :D
https://youtu.be/fetgSFsH8K0
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


Vigerus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 04 gru 2017, 12:45

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#109

Post napisał: Vigerus » 26 maja 2019, 20:46

Osobiście stosuję ZAY7025 od 1,5 roku. Wytworzyłem na niej jedno stanowisko badawcze i jedno laboratoryjne. Kilkadziesiąt elementów w stali, kilka ze stopu Al, mosiądz, kilka z rezotexu. To zawsze jest tak, że musisz sobie zadać pytanie. Czego tak na prawdę potrzebuję? Osobiście wolę robić nieduże elementy niewielkie prototypy. Jak się trafi większy element to też się da. Obrabiałem bazę z płaskownika 400x40x8 (nie jestem do końca pewny wymiarów). Myślę, że i większe rzeczy bez problemu. W tej obrabiarce planuję dodanie napędu osi X, zmiana przekładni zębatej napędu na przekładnię z pasem zębatym, dodanie DRO, ręczne przeskrobanie prowadnic. Wszystko będzie zależeć od czasu i funduszy. Przekładnia zawiera koła zębate z tworzywa sztucznego po 1,5 roku pracy z przerwami nie dostrzegłem śladów zużycia. Natomiast zapomnij o obróbce z kilkumilimetrowym ap. Koła smaruję systetycznym smarem silikonowo - teflonowym. Te maszyny można usztywnić zalewając: zbrojenie+granit+żywica. Na samej maszynie można zrobić wiele robót ją usprawniających: np adapter do napędu osi X, łapy mocowanie silnika bez-szczotkowego itd..

Dobrze przemyśl czy nie kupić używanej stołowej z lat 70-90. Używana stara stołowa maszyna będzie miała dobrej jakości odlew, wyższą sztywność.

Stara używana - remont
Chinka - poprawa fabryki

Pozdrawiam


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 59
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezaro wiertarka - opinia.

#110

Post napisał: grawer » 26 cze 2019, 00:33

Witam.
Dzisiaj dostałem zakupiony na alli... uchwyt do tulejek. Jeden już posiadam do tulejek ER25 i komplet tulejek.
Ten jest bardziej stabilny bo ma stożek MTB4 i pasuje do frezarki bez tulejki pośredniej. Dodatkowo dokupiłem dwie tulejki zaciskowe ER 32 o rozmiarze 18mm i 20mm. Mam kilka takich frezów w dobrym stanie a nie miałem jak ich wykorzystać. Po za tym narzędzi to zawsze będzie za mało. :mrgreen:. Im więcej różnych narzędzi tym praca łatwiejsza.

Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”