Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#1

Post napisał: Malaxis » 16 sie 2018, 14:59

Witam,
proszę o pomoc w identyfikacji, czy zakupiłem uszkodzony falownik czy też sam go uszkodziłem.
Falownik podłączyłem na ułamek sekundy (trzymałem cały czas rękę na wyłączniku) i wyłączyłem kiedy tylko dotarł do mojego słuchu podejrzany dźwięk, następnie można było poczuć zapach palonej elektroniki.


Falownik to Emerson Commander SKCD200200

Obrazek

Z tego co rozumiem, można go podpiąć do jednej fazy 200-240V

Obrazek

Bazując na poniższym schemacie podpiąłem do F1 przewód fazowy a do F3/N przewód neutralny.
Nie podpiąłem za to uziemienia, dokładnie rzecz biorąc okazało się, że w gniazdku z którego korzystałem nie jest wyprowadzone uziemienie na bolca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi, czy wina leży po mojej stronie czy też falownik był już uszkodzony przed uruchomieniem?
Mógł brak uziemienia spowodować tak duży problem?

Dodatkowo po zdjęciu obudowy okazało się, że falownik jest dosyć mocno zaśniedziały.

Obrazek

Obrazek




powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#2

Post napisał: powgreg » 19 sie 2018, 00:04

Nie znam akurat tego falownika ale jak masz DTrke do falownika to sprawdź czy ma ustawienia filtrów na wejściu od strony sieci jak i na wyjściu od strony silnika, nie wszystkie falowniki to maja, czasami inna jest konfiguracja gdy zasilamy z jednej fazy a inna z 3 faz.
Złe konfigurowanie tych zworek powoduje czasami spalenie elementów filtra dlatego należy robić to z dtrką w ręce.
Co do uziemienia zdarzało mi się je odłączać od falownika gdy wybijało różnicówkę by na szybkiego sprawdzić przyczynę i żaden falownik mi się nie uszkodził oczywiście pracować tak nie należy.
Gdy podłączyłeś zasilanie zaświecił ci się chociaż na chwilę wyświetlacz?


Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#3

Post napisał: Malaxis » 19 sie 2018, 00:27

Jedyna rzecz jaką da się konfigurować w tym falowniku to jest wykorzystanie wewnętrznego filtru bądź nie. Zworka jest domyślnie ustawiona na korzystanie z tego filtru.
Raczej nie powinno to mieć żadnego znaczenia, ale z dodatkowych informacji to podczas podłączania nie podpiąłem silnika ani niczego innego, tylko zasilanie 1 fazowe 230VAC.

Bardzo szybko z powrotem odłączyłem zasilanie, ale raczej wyświetlacz nie zaświecił się ani na chwilę bo zaobserwowałbym kątem oka jakiś błysk.


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#4

Post napisał: powgreg » 19 sie 2018, 23:21

Filtry korzystają z tzw symetrii 3faz a przy zasilaniu z jednej fazy jej brak bo na L1 dajemy neutralny dlatego w niektórych falownikach trzeba je wyłączyć lub przełączyć nie mówię że tu tak jest ale czasami w instrukcji ciężko to wyczytać jest np * odnośnik do innej strony.
A wracając do falownika jak już zadymiło, to rozebrał bym go w poszukiwaniu nadpalonych elementów cyknij fotkę może to nic strasznego.
W każdym razie brak uziemienia jednej fazy czy silnika nie powoduje uszkodzenia falownika, fajerwerki i spore straty są gdy podłączy fazę do szyny DC w niektórych falownikach to tylko jeden zacisk obok...


Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#5

Post napisał: Malaxis » 19 sie 2018, 23:39

Dzięki za odpowiedzi.
W całej 50 stronicowej instrukcji "Getting Started Guide", którą dostałem z falownikiem, nie ma żadnej informacji odnośnie przełączania filtru w zależności od wybranego sposobu zasilania, zaraz poczytam dokładniejszą instrukcję w internecie.
Co do tego, że użyłem zacisków F1 i F3/N nie mam żadnej wątpliwości, nie zrobiłem zdjęcia z podłączenia ale właśnie przy tych dwóch terminalach mam ślad po śrubokręcie.
Tak mi teraz przyszło do głowy, falownik podpinałem do normalnej instalacji w domu i wcale nie jestem pewien, czy w gniazdku, do którego podpiąłem falownik, fazowy i neutralny były poprawnych stronach. Nie spotkałem się jeszcze w życiu z urządzeniem, dla którego miałoby to znaczenie, ale może w przypadku takiego falownika jest to istotne?

Falownik rozbiorę jutro i podeślę zdjęcia.


Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#6

Post napisał: Malaxis » 23 sie 2018, 02:00

Z lekkim opóźnieniem podsyłam zdjęcia z wnętrza falownika. Jeden kondensator jest uszkodzony, niczego więcej na oko nie jestem w stanie zdiagnozować. Sam kondensator mógłbym przelutować ale to raczej problemu nie rozwiąże :?
Przejrzałem też dokładniejszą instrukcję i żadnych dodatkowych informacji na temat zworek/ustawień w związku z zasilaniem 1 fazowym 230V nie znalazłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


cezar1022
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 22 sie 2018, 02:12

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#7

Post napisał: cezar1022 » 23 sie 2018, 04:04

Sprawny falownik nie powinien tak zareagować. Wywalony kodensator pewnie z BUS-DC. Długotrwałe leżaki magazynowe tak mają. Myślę , żę prostownik na wejściu jest uszkodzony. PE można sobie darować (najwyżej na czas sprawdzania ).
Oczywiście naważniesze jest to gdzie podłaczyłeś zasilanie . Jeżeli do L1-L2-L3 to dobrze.
Pzdr


Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#8

Post napisał: Malaxis » 23 sie 2018, 12:10

Zasilanie podpiąłem do L1 i L3 przy czym gdzie fazowy a gdzie neutralny nie jestem pewien.
Obrazek

Odpowiedź kolegi by mi całkiem pasowała, falownik wizualnie wygląda jak nieużywany a na zaciskach śrubowych nie widzę żadnych śladów po przykręcaniu przewodów. Daty produkcji nigdzie nie wiedzę ale dobre 10 lat to już raczej ma.
Szkoda, że taki los go spotkał bo w gruncie rzeczy to bardzo fajny falownik, chciałem też przetestować na nim wrzeciono wysokoobrotowe (80krpm) bo ma zakres częstotliwości aż do 1500hz.


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#9

Post napisał: powgreg » 23 sie 2018, 23:07

Takie uszkodzenia to najczęściej złe podłączenie podanie zmiennego na szynę DC nie mówię że to Ty ktoś wcześniej mógł popełnić błąd tym bardziej że złącze jest dwupoziomowe, kiedyś ze 20 lat temu były to częste przypadki mylił ktoś górę z dołem teraz producenci do dzisiaj zakleją naklejkami albo dają plastikowe grzebienie blokujące szynę DC.
Mógł też go ktoś prawidłowo podłączyć pod trzy fazy ale 3x400V a on jest na 3x240V wtedy też mogły wystrzelić kondensatory, nie można też wykluczyć diagnozy kolegi wyżej rozformowany długo leżący kondensator mógł się uszkodzić przy ładowaniu.
To stary falownik ma elementy mocy tzw dyskretne nie jak w nowszych wszystko w jednym module IGBT więc naprawa możne być opłacalna np mostek jeżeli jest typowy coś około 20zl ....


Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Falownik Emerson SKCD, wadliwy czy błąd podłączenia?

#10

Post napisał: Malaxis » 24 sie 2018, 01:32

W takim razie podejmę probę naprawy. Falownik niestety nie byl projektowany z mysla o amatorskich pracach serwisowych i ciezko jest sie dostac do czegokolwiek. Na razie sprobuje dostac sie do kondensatorow i wylutowac tego wybuchnietego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”