Cięcie tuby tekturowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Cięcie tuby tekturowej

#41

Post napisał: Avalyah » 19 lip 2018, 19:33

Trochę późno się zgłaszam, ale pomyślałem, że dla potomności opowiem, co tam w końcu zrobiłem.

Jeśli chodzi o cięcie takiej tuby piłką do metalu to rzeczywiście krawędź jest trochę poszarpana, chociaż przy nabraniu odrobiny wprawy wydaje mi się, że można to sporo ograniczyć. Mi wychodziło od prawie idealnych do solidnie poszarpanych krawędzi. Tak, czy siak, wystarczyło kilkanaście sekund przejechać tą krawędź papierem ściernym i wygląda nie gorzej, niż ta fabryczna (które swoją drogą też do idealnych nie należy). Ale na przyszłość zamówiłem już na wymiar, bo to upierdliwa robota a na pewno przystosowana do tego maszyna zrobi to lepiej.

Jeśli chodzi o malowanie, to koniec końców wybrałem cięty laserem szablon jak do malowania ścian, z polietylenu 0,4mm. Co więcej, zamiast używać farby, czy sprayu... używam czarnego cienkopisu :D Brzmi szalenie, ale tak naprawdę to jedynie minuta roboty, a nie trzeba nic osłaniać, brudzić się itd, tylko wszystko czysto i szybko, nic nie podcieka pod szablon. A w efekcie wychodzi według mnie bardzo przyjemny "wygląd" tego odrysowanego szablonem logo, jakby to było robione z sercem, a nie maszynowo (no bo w końcu tak jest :P). Myślałem jeszcze nad tuszem i gąbką, ale to jak mi się znudzi ręczna robota.

Problemy są oczywiście dwa - taki szablon ma spore ograniczenia w przypadku liter z brzuszkami itd. konieczne jest robienie mostków. Niestety drugi problem jeszcze wzmaga ten efekt, bo po opięciu na okrągłej powierzchni mimo, że trzyma się całkiem nieźle, to np. w literze U czy N jest problem, bo odstają elementy niepodparte.

Jak zamówię więcej szablonów to planuję spróbować pistoletem na gorące powietrze sobie taki opięty i przytrzymany szablon podgrzać i zobaczyć, czy uda się go uformować permanentnie w ten sposób.




RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Cięcie tuby tekturowej

#42

Post napisał: RobWan » 04 sie 2018, 09:43

Avalyah pisze: na okrągłej powierzchni mimo, że trzyma się całkiem nieźle, to np. w literze U czy N jest problem, bo odstają elementy niepodparte.

Klej do szablonów powinien pomóc.
https://www.sklep.inspirello.pl/produkt ... 50-ml.html

Robert


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie tuby tekturowej

#43

Post napisał: strikexp » 04 sie 2018, 12:21

A to musisz sobie zaprojektować mostki pionowe, wtedy nie będzie nic odstawać.

Jak ma być pięknie i perfekcyjnie to musisz zrobić drukarkę do wałków :mrgreen: Pewnie wystarczyłoby zmienić zwykła drukarkę tak aby zamiast ciągnąć papier obracała tubę.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie tuby tekturowej

#44

Post napisał: Yarec » 04 sie 2018, 13:27

strikexp - czy tobie płacą za ilość tekstu ? bo ja też chcę pisać bzdury i mieć z tego kasę.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie tuby tekturowej

#45

Post napisał: strikexp » 04 sie 2018, 15:59

Niestety durniom nie płacą za pisanie głupot.

https://www.pannier.com/pipe-tube-marking-systems/



Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Cięcie tuby tekturowej

#46

Post napisał: Avalyah » 04 sie 2018, 17:38

Ciekawe urządzenie, ale raczej niepraktyczne w moim przypadku. Musiałoby być duże, do tego powierzchnia tuby nie jest równa ani pewnie nawet nie jest zupełnie okrągła.

Zresztą idąc po takich ekstremalnych rozwiązaniach to i tak zapewne taniej byłoby zamówić na wymiar te 1000 sztuk za jednym razem z nadrukiem i wszystkim :P


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Cięcie tuby tekturowej

#47

Post napisał: RobWan » 04 sie 2018, 17:45

Avalyah pisze: 1000 sztuk

Za sitodruk kilka zł od sztuki, a może mniej.

Robert


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Cięcie tuby tekturowej

#48

Post napisał: Avalyah » 04 sie 2018, 19:36

No tak, tylko dla mniejszych ilości ciężko w ogóle dostać wycenę, a zamawiać 10-20 razy więcej, niż się potrzebuje to jest pewne ryzyko, nie wiadomo, czy to nie będzie potem leżeć i się marnować.

Z klejem to ciekawe, sobie sprawdzę. Chociaż w chwili obecnej mi to nie przeszkadza, a i tak trochę działam w kierunku wykonania nadruku do obklejenia potem całej tuby, bo ogólnie drukowanie byłoby dla mnie lepsze, takim szablonem nie uchwycę części detali i trzeba upraszczać trochę np. logo, a wydruk nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Cięcie tuby tekturowej

#49

Post napisał: rdarek » 04 sie 2018, 21:44

RobWan pisze:
04 sie 2018, 17:45
Za sitodruk kilka zł od sztuki, a może mniej.
Panowie nie demonizujcie sitodruku szczególnie ręcznego i np. w jednym kolorze można i tak:


tylko te okrągłe to trochę wprawy wymaga ale lepsze będzie od gąbki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”