Frezarka pionowa

cnc

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Frezarka pionowa

#21

Post napisał: adam Fx » 21 lip 2018, 11:54

do mnie własnie dotarły chińskie osłony harmonijkowe - tak to wygląda https://youtu.be/efCmg6F_yRM


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka pionowa

#22

Post napisał: bartuss1 » 26 lip 2018, 00:12

no chinski ryż jest nawet całkiem dobry, przedmioty wykonane w tymże kraju niekoniecznie. ce jako china eksport.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
demaxbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 18
Posty: 20
Rejestracja: 27 cze 2018, 19:56

Re: Frezarka pionowa

#23

Post napisał: demaxbet » 30 lip 2018, 19:28

Mam taki problem i nie wiem gdzie szukać przyczyny:
Co jakiś czas Mach3 robi mi "kaprys" tzn. bazuję sobie w jakimś miejscu i po wciśnięciu START wszystkie 3 osie naraz zmieniają swoje położenie w całkiem innym miejscu niż ustawione(czasem wartości większe niż obszar stołu). Przy ręcznym bawieniu się pozycji wrzeciona to nie występuje, dopiero gdy załaduję program i go uruchomię to wtedy to się dzieje. Raz w połowie programu wycięcie konturu trzecie ostatnie zejście na Z -15mm i nagle wszystkie bazy zmiana - ledwo zdążyłem zatrzymać przed wyjechaniem poza obszar roboczy.
Co to może być? Macie jakieś pomysły?


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Frezarka pionowa

#24

Post napisał: MarioMAX » 31 lip 2018, 08:38

Hmm,
A CAM ci nie powtarza co jakąś obróbkę bazy np. G54 ?
np. włączasz maszynę ona nie ma żadnej aktywnej bazy wpisanej, i ustawiasz jej bazę na wymiarach maszynowych,
po czym włączasz program, gdzie jest wpisane G54 i zaczyna ci jechać w świat.
Przed ustawianiem, wpisz w MDI swoją bazę, np. G54 i dopiero zacznij ustawiać, w programie też dopisz tą bazę.
Zawsze możesz po starcie programu dać sobie pauzę i zobaczyć w polu offsets aktywną bazę.


Autor tematu
demaxbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 18
Posty: 20
Rejestracja: 27 cze 2018, 19:56

Re: Frezarka pionowa

#25

Post napisał: demaxbet » 31 lip 2018, 19:12

Nie mam w programie w żadnym miejscu G54. Już wiem jaki jest problem, tylko nie bardzo rozumiem zasady działania przycisku REF ALL HOME. Otóż problemem były wióry pod przyciskiem Home na klawiaturze, który co jakiś czas uaktywniał właśnie funkcję REF ALL HOME w Machu - 1pytanie: dlaczego przy aktywnym programie można wcisnąć ten przycisk? Wtedy program się zatrzymuje, zmieniają się aktualne wartości na inne , osie prawdopodobnie lecą ustawić punkty w którym skończyły pracę programu i po dotarciu program chyba leciałby dalej lecz zatrzymałem, bo już zabrakło mi osi.
2 pytanie: dlaczego jeśli stoję w punkcie np. X100 Y100 i po naciśnięciu REF ALL HOME to osie zmieniają swoje wartości ale nie lecą na X0 Y0?
3 pytanie: jak wyłączyć ten skrót klawiaturowy HOME??
4 pytanie: kto mi wytłumaczy dokładnie jaka jest zasada tego przycisku?Powinien wracać do wartości X0 Y0 Z0 czy do krańcówek HOME? Przy braku krańcówek home klawisz powinien być nieaktywny nieprawdaż?


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Frezarka pionowa

#26

Post napisał: MarioMAX » 31 lip 2018, 21:08

REF ALL HOME działa jak na każdej maszynie bez liniałów, maszyna zaczyna jechać do krańcówek, czujników optycznych itp. aby znaleźć swoje położenie, przed rozpoczęciem pracy. A działa w trakcie programu, bo mach nie jest oprogramowaniem bez błędów, możliwe że jest jakieś uzasadnienie np. przy słabych krokowcach a dużym obciążeniu może nastąpić zgubienie kroku, wtedy można przywrócić właściwą ścieżkę narzędzia, po ponownym zbazowaniu, bez przerywania programu.


Autor tematu
demaxbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 18
Posty: 20
Rejestracja: 27 cze 2018, 19:56

Re: Frezarka pionowa

#27

Post napisał: demaxbet » 02 sie 2018, 20:26

możliwe że jest jakieś uzasadnienie np. przy słabych krokowcach a dużym obciążeniu może nastąpić zgubienie kroku, wtedy można przywrócić właściwą ścieżkę narzędzia, po ponownym zbazowaniu, bez przerywania programu
No miałoby to sens co piszesz lecz mi po naciśnięciu tego przycisku lecą osie X i Y a zetka jak była zagłębiona tak jedzie. Pewnie to błąd programu, bo dokąd ma jechać jeśli brak krańcówek położenia?

Ponawiam pytanie: czy wie ktoś jak pozbyć się chociaż tego skrótu z programu?


Ogólnie co do maszyny - myślałem o zamocowaniu śruby napędowej zamiast z tyłu na środku to po jednej stronie u góry tam gdzie krzyżyk:
Obrazek

Wtedy nie musiałbym robić belki tylnej, ale dodatkowo linka naprężająca by nie przekaszało bramy, spróbuję to narysować, czy mój pomysł w ogóle wart zachodu. Widziałem pare projektów na forum z linkami i niby zdaje to egzamin.
Myślę, że do obróbki drewna da radę.

Awatar użytkownika

Kamsson
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 157
Rejestracja: 27 gru 2017, 17:41
Lokalizacja: SUWAŁKI

Re: Frezarka pionowa

#28

Post napisał: Kamsson » 02 wrz 2018, 17:57

Jak pracę nad maszyną?


Autor tematu
demaxbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 18
Posty: 20
Rejestracja: 27 cze 2018, 19:56

Re: Frezarka pionowa

#29

Post napisał: demaxbet » 07 wrz 2018, 11:06

Witam po urlopie.
Myślałem nad maszyną i to co będę próbował zrobić to:
- maszyna skręcana z profili, zero spawów
- brama dwuprofilowa, pomiędzy profilami wrzeciono
- oś Y ze śrubą napędową po jednej stronie u góry(jak w poście powyżej)+ linki naprężające bramę
- Kress montowany za pomocą przystawki kątowej - przystawka z łożyskami wysokoobrotowymi
- mocowanie narzędzi - Oprawka zaciskowa do tulejek ER - Morse 3

Czy ktoś z Was jest w stanie wykonać taki stożek do mocowania tych oprawek? Jak się dokładnie nazywa taki uchwyt? Może kupiłbym gotowy.
Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat linek naciągających bramę, używacie?
Myślę też o jakiejś szybkiej wymianie narzędzi na belce(bramie). Brama jeździłaby powiedzmy z 5 narzędziami, tylko jeszcze nie wiem jakby to wykonać.

Maszyna w 95% do drewna więc przystawka kątowa powinna dać radę.
Będzie chwila czasu to narysuję jak to ma wyglądać z ta bramą dwuprofilową.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

Re: Frezarka pionowa

#30

Post napisał: ursus_arctos » 07 wrz 2018, 14:12

Nie kombinuj z tą kątową przystawką - tak naprawdę sprowadzasz wrzeciono do roli silnika i potrzebujesz kolejnego wrzeciona - ta "przystawka" musi mieć odpowiednie łożyskowanie, precyzyjną tuleję itd. Jeżeli już chcesz mieć napęd pod kątem, to zrób sobie wrzeciono od zera. Wytocz wrzeciennik, wsadź tam 2 dobre łożyska skośne i jedno zwykłe, a jako wału użyj przedłużki z gniazdem na tuleje ER. Napęd puść przez przekładnię kątową (jak się tak bardzo upierasz) ze zwykłego silnika, bez precyzyjnego łożyskowania, które Kress ma.

Przykładowy wałek: https://www.ebay.com/itm/C16-ER16-100L- ... SwzcpbNgXW

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”