TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

do użytkowników

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#21

Post napisał: piromarek » 02 lip 2018, 14:04

Cześć.
Bardzo dziękuję za sprawdzenie.
Jak widać, czasem takie opowieści, że podobno coś tam, można między bajki włożyć.



Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#22

Post napisał: c64club » 03 lip 2018, 18:08

Ok, jeszcze kilka konktetów o pracy tą spawarką jako TIG:
• Trzyma stabilny łuk nawet przy kilku A - fajna sprawa jak trzeba coś podgrzać
• w trybie sterowania pedałem w 4T nie ma rampy (narastanie/gaszenie) tylko trzy wartości prądu - początkowy, spawania, koncowy. Oczywiście tempo opadania i narastania ma zależeć od potencjometru w pedale - praca od prądu min. przez prąd roboczy (możesz sobie regulować stopą od prądu początkowego do wartości prądu roboczego)
• powyższe jest wadą w przypadku użycia palnika z potencjometrem w rączce. Nastawiam sobie prądy po rampie: 20A,1,5s,130A.2.5s,30A i chcę sobie w czasie pracy kciukiem zjechać ze 130 na 90 to sama regulacja prądu owszem, działa, ale nie mam rampy tylko 4 takty skokowo:
1. naciskam = mam 20A,
2. puszczam = rośnie skokowo do wartości wynikającej z potencjometru i mogę regulować kciukiem
3. naciskam = spada skokowo do 30A
4.puszczam = gaśnie
(w trybie "sterowanie 4T z palnika, prąd rośnie i maleje płynnie zgodnie z nastawionymi czasami rampy
• po przywróceniu zasilania przełącza się na ostatnio zapisywany program, nie zaś na ostatnio używany. Używam programu 1, zmieniłem ustawienia programu 2 żeby szczepiać, po szczepkach przechodzę na program 1 i spawam. Idę na kawę, wyłączam zasilanie, po powrocie startuje mi na programie 2
• uwaga na programy - fabrycznie wszystkie są ustawione na MMA, warto przestawić na TIG żeby nie mieć ciągle napięcia na elektrodzie. Chcąc spawać otuloną przestawiasz tylko tryb na MMA (obowiązują parametry ustawione dla TIG 2T) ale nie zapisuj
• nawet model 250 pracuje pięknie i gładko w normalnej sieci - możesz spawać u klienta w mieszkaniu podczas mundialu nie przeszkadzając sąsiadom

Spoiny wychodzą dobre nawet przy ekstremalnie niskich przepływach gazu (3,5-4l/min w pozycji podolnej przy porcelance rozmiaru 6, zamiast zalecanych 15l/min). Kupujesz reduktor z rotametrem, do tego ekonomizer (Harris za 2 stówy), regulujesz przepływ na ekonomizerze masz piękną osłonę bez spadków przy rozpoczęciu. Butla na dniówkę starcza.
Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#23

Post napisał: piromarek » 04 lip 2018, 07:08

Cześć.
Piękne dzięki za dodatkowe wiadomości.
Właściwie rozwiałeś moje obawy co do możliwości tej marki.


romanov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:44
Lokalizacja: Piotrkow tryb
Kontakt:

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#24

Post napisał: romanov » 22 lip 2018, 20:42

Tego mi było trzeba. Sam przymierzam się do spawania alu amatorsko a być może kiedyś coś więcej.
Dziękuję za wyczerpujące informacje.
Pozdrawiam


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#25

Post napisał: piromarek » 12 wrz 2018, 09:56

Witajcie.
Tig WF JT2 200 SPOT kupiłem, potestowałem i niestety z przykrością, ale musiałem zwrócić do Dostawcy.
Zresztą kierowany Jego propozycją takiego rozwiązania.

Piszę z przykrością, bo nadal nie widzę dla niego alternatywy, jeśli chodzi o cenę i mnogość ustawień.
Być może to mój egzemplarz albo może ta seria. Nie wiem.

Sprzęt jest oceniany bardzo pozytywnie i na forach i w kilku sklepach, w jakich poszukiwałem zastępstwa dla niego.

Po 2 tygodniach testów mogę przekazać tylko swoją subiektywną opinię.

Skupiłem się głównie na spawaniu AC aluminium.

Krótkie testy DC na stali wykazały, że spawarka pali łuk bez problemu,
stabilnie w szerokim zakresie prądów i częstotliwości pulsu ( do kilohertz’ów włącznie).

Bardzo fajne testy z kalibrowanym impulsem od 0,1 s.
Świetnie punktowałem do siebie takimi cyknięciami np. ostrza noży łamanych, albo gwoździe czubkami do siebie.
Łuk pali precyzyjnie, jak przyklejony do szpica wolframu. Można kwiatki rysować.

Testy AC na aluminium już takie kolorowe nie były.

Po pierwsze spawacz amator.
Po drugie to nie jest łatwy temat, uzależniony od wielu zmiennych.

Niestety mój egzemplarz miał problemy z zapalaniem łuku AC i jego stabilnym utrzymaniem.
Bardzo uwidaczniało się to przy małych prądach rzędu 5-10A. ( zakres spawarki od 5A).

Przy większych prądach rzędu 40 A i po rozgrzaniu sprzętu lub materiału, wyglądało to lepiej.

Zdaję sobie sprawę, że tak niski prąd to wyzwanie przy aluminium, ale porównywalne ustawienia na esabie wykazywały, stabilność łuku.

Szybko powstawało jeziorko, łuk utrzymywał się jak przyklejony od końca elektrody do materiału, nawet przy zmianach odległości.
Wręcz zwykła złamana elektroda 2,4 bez ostrzenia, pozwalała na spawanie stabilnym łukiem. Zapalał się pomponik 😊 i trzymał jak przyklejony.

Oczywiście ktoś powie :
to se kup esaba jak Ci tak pasuje a nie wymagaj od Chiszpana za 1/3 kwoty, żeby działał tak samo.
No to jest racja w pewnym sensie, ale esaba nie kupię. Nie ten czas i miejsce.
Porównywałem do esaba bo tylko to było dostępne w czasie testu.

A i kwota 4700 chyba zobowiązuje. To nie marketowiec za 1500.

Zresztą wiedziony podobieństwem do Everlasta, można by sądzić, że producent jest już trochę na rynku i miał czas na prace naukowe.

Co prawda Everlast amerykański odciął się od powiązań rodzinnych z naszym WF. 😊

Dodatkowo, te same ustawienia przetestowane zostały na innym egzemplarzu,
zakupionym przez znajomego dużo wcześniej.
Co prawda testy na odległość i nie przeze mnie, ale inaczej nie było możliwości.

Zobaczcie jak to u Was może idzie:
1. 5A; 2,4 mm; 150 Hz; 30% plusa na elektrodzie; łuska 6; ok. 7l/min
2. 10A; 2,4 mm; 60 Hz; 40% plusa na elektrodzie; łuska 6; ok. 10l/min

Test można przeprowadzić na dnie puszki od napojów gazowanych. Mniej więcej jest to ten sam materiał i porównywalna grubość.
Ewentualnie, zobaczcie może co się dzieje u Was na AC przy prądzie 5-10A dla elektrody 1,6mm złotej ( 1,5 % lantan).

U mnie tętnienie rozruchu upalało ostrze do kulki na całej średnicy elektrody ze 2-3 mm . Nic nie zostawało ze stożka.

Żeby nie było.
Doświadczenia poparłem też testem przeprowadzonym przez zawodowca na moim sprzęcie,
spawającego alu od lat na różnych maszynach,
który niestety potwierdził trudności z zapalaniem i utrzymaniem stabilnego łuku.

Przy małych prądach ( 5 - 10 A ), na cienkich blaszkach 0,3-0,5 mm, zapalanie miało tendencję do tętnienia wyższymi prądami do upalenia elektrody 1,6 lub dziurawienia materiału.
Łatwo gubiło zwarcie.
Łuk miał tendencje do zapalania się na bok, pomimo ostrzenia wzdłuż.

To samo na esabie zapalało stabilny, prosty od czubka, względnie zimy łuk, pozwalający bez pośpiechu wodzić po materiale bez jego nadmiernego wtapiania czy wypalania.

Złego słowa nie mogę powiedzieć na Hurtownię w Poznaniu.
Udostępniła sprzęt do pokazu przed zakupem, a i pierwsze wątpliwości mogłem pokazać na miejscu w serwisie po zakupie.
Z oddaniem też nie było problemu i nie musiałem nic udowadniać.

Jedyne co, to może mały entuzjazm i może doświadczenie spawalnicze dla przeanalizowania mojego przypadku i jego rozwiązania.
Cóż, może brak czasu i cierpliwości dla upierdliwego klienta.

Jak pisałem, wolałbym za te pieniądze kupić jednak z powrotem WF, który oferuje bardzo zaawansowane ustawienia.
Jak żaden na rynku w tym segmencie.
Ale musi działać poprawnie.

Oczywiści diabli wiedzą, czy te kręcenie gałkami, rzeczywiście zmienia tak parametry jak pokazuje wyświetlacz. Czas pokaże 😊

Do czego można się przyczepić, to 99 programów do zapamiętania parametrów, obsługiwanych przesuwaniem w górę tylko jednym przyciskiem wyboru.
Nie wyobrażam sobie ustawić np. programu sczepiania na p.6 a spawania np. na p.5 i powrotu do spawania po sczepianiu.
Żeby dojechać z powrotem z p.6 do p.5, trzeba jednym przyciskiem wyklikać te 98 programów.
No nie przemyślane.
Nie ma przyspieszania licznika przy dłuższym przyciskaniu lub innym myku.
Żeby nie modyfikować panelu, wystarczyło by zmienić program dodając funkcję do pokrętła.
Już chyba było lepiej zostawić te 9 prog. jak w niższym modelu.


W efekcie pewnie zaczekam na wyniki obiecanego przez Importera testu mojego egzemplarza w fabryce w Chiszpanii 😉.
Jak potwierdzi się mój subiektywny odbiór, że to feler i da się to zidentyfikować i usunąć,
zapewne kupię ponownie ten sam model, bo mi pasował z parametrami i obsługą.

Dam znać jak otrzymam jakieś info od Generalnego Importera tego sprzętu z Poznania firmy Fachowiec.
Może komuś posłuży przed decyzjami.

Pozdrawiam entuzjastów spawania TIG’iem.


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#26

Post napisał: piromarek » 01 paź 2018, 11:34

Małe wrzutki z moich testów na DC.
Ustawienia ze SPOT i TAC.
Ja dobrze pamiętam coś koło tego :
- 100-150 A ,
- SPOT 0.2 s,
- TAC 0,1 s , 2KHz, ( wypełnienie domyślne spawarki)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


dawid8210
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:39

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#27

Post napisał: dawid8210 » 27 wrz 2019, 11:07

Sprzęt dalej pracuje? Co możesz powiedzieć po roku czasu? Były te testy u importera?


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#28

Post napisał: piromarek » 27 wrz 2019, 11:22

Kasa wróciła do mnie a sprzęt został zwrócony do Importera, który jednak nie podjął żadnych działań i nie poinformował mnie o wynikach sprawdzenia, czy to kwestia mojego egzemplarza czy całej serii a może modelu.

Po dłuższym czasie na moje przypomnienie, dostałem propozycję zakupu innego modelu TIGa, jaką obecnie wprowadzali na rynek.

Kupiłem coś zupełnie innego od innego dostawcy.


dawid8210
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 11 kwie 2019, 15:39

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#29

Post napisał: dawid8210 » 27 wrz 2019, 11:23

I zadowolony?


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 17
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#30

Post napisał: piromarek » 27 wrz 2019, 11:28

Na ten moment tak. :-)
Można by dużo gadać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”