TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

do użytkowników

Spawalnictwo i obróbka cieplna

MaciejDlugosz
Posty w temacie: 2

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#11

Post napisał: MaciejDlugosz » 24 mar 2018, 16:07

piromarek pisze:
24 mar 2018, 09:31
Kolego MaciejDługosz,
czy jesteś pewien, że chciałeś napisać to co napisałeś nad linkiem do filmiku ???
Uważasz, że coś Cię upoważnia to takich osądów ?
Sądzisz, że równe i estetyczne spawy wykluczają ich poprawność ?
Ważna jest kolejność. Jeśli nie robisz prób łamania złącza/ nie tniesz i nie sprawdzasz głębokości wtopienia to ... ręce idzie załamać czytając Twoje wyobrażenia. Spawacz ma być w pierwszej kolejności świadomy że spaw pracuje mechanicznie. W innym wypadku nie powinieneś spawać żadnych barierek na których będą opierać się ludzie. Może co najwyżej nadasz się do spawania bram ogrodowych byle tylko nie właziły na nie dzieci, bo jeszcze coś się urwie i ktoś łeb rozbije gdy przęsło niespodziewanie odpadnie. Wygląd spawu można poprawić szlifowaniem. Braku wtopienia nie poprawisz szlifując lamelką.

Czytając Twój opis "wymarzonej" spawarki widać że nie spawasz.

1. Chłodzenie palnika/ elektrody gazem to standard - każdy uchwyt jest chłodzony argonem. Nie można kupić uchwytu bez przepływu (chłodzącego) argonu.

2. Łuk HF - trzeba mieć prawdziwego złoma żeby trzeba było odpalać łuk przez pocieranie - mam TIG'a za 1000 zł i łuk HF to podstawa. Może spawarki TIG złomy za 600 zł nie mają HF.

3. Długość przewodu (przedłużacza) nie ma większego znaczenia - wystarczy że rozumiesz zasadę działania prądu elektrycznego (nawet nie będąc spawaczem). Może zaczniesz "jarzyć" (w sensie "zauważać") gdy dopatrzysz się linii wysokiego napięcia w Twojej okolicy i zrozumiesz co daje podwyższone napięcie na przesyle prądu na większe odległości. To jest PODSTAWOWA wiedza. Są kalkulatory online do liczenia spadków napięć dla prądów zmiennych, stałych. Problem jest dla przedłużonych przewodów spawalniczych gdzie napięcie jest niskie a wysokie natężenie i spawarka MUSI mieć kompensację spadku napięcia.

4. Nie napisałeś nic o powolnym gaszeniu łuku. Powolne gaszenie łuku jest bardzo ważne, bo inaczej będziesz miał kratery na końcach spoin albo będziesz musiał odpalić na sekundę łuk i wtopić na chama drut spawalniczy by nie było krateru (co pogorszy jakość mechaniczną spoiny w miejscu wtopienia drutu).

5. Nic nie napisałeś o ustawianym czasie wypływu gazu po zakończeniu spawania. Ustawianie czasu gazu po zakończeniu spawania wpływa na to czy końcówka spoiny nie będzie miała porów oraz czy elektroda długo wytrzyma (szczególnie ważne dla spawania AC).

6. Łykasz jak pelikan bajery z kształtowaniem prądu. OK - to są fajne sprawy ale wystarczy że znajdziesz spawarkę z dodatkowym złączem na pedał którym będziesz samodzielnie regulował natężenie prądu. To daje najlepszą kontrolę nad łukiem.

7. Puls mają nawet tanie spawarki (moja za 1000 zł ma) przydaje się to do nierdzewki/ cienkich materiałów.
Autor tematu
piromarek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 358
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#12

Post napisał: piromarek » 24 mar 2018, 18:36

A sio ! Trolu !
Wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem pierwszy post tematu i zamienić "jesteś" na "jestem" w swoim wylewie frustracji.
Żegnam.


bastek79
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 04 sty 2014, 20:23
Lokalizacja: Siemianowice
Kontakt:

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#13

Post napisał: bastek79 » 12 cze 2018, 18:30

Witam, czy autor tematu nabył już tiga? Również szukam czegoś do amatorskiego hobbystycznego warsztatu. Założenia identyczne budżet do 3 tys.
1% dla mojej córeczki => http://urszulka.matysiak.info.pl


Autor tematu
piromarek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 358
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#14

Post napisał: piromarek » 13 cze 2018, 11:26

Jeszcze nie.

Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 347
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#15

Post napisał: c64club » 24 cze 2018, 20:35

Skoro masz MinarcMIG 180 to pewnie masz obawy co do chininy. Jako właściciel tego Kemppi od kilku lat i Welder Fantasy od miesiąca, mogę na tego W-F patrzeć z mniej-więcej Twojej perspektywy.

Mam wersję Jet Tig III 250A, kumpel 200A. Od Jet TIGów II różnią się wbudowaną przecinarką plazmową. Kumpel spawał nią puszki po napojach (dla sportu), ostatni wyczyn tej maszyny to zdany egzamin na P91 w HL045 spawanej drutem niklowym. Po kilku miesiącach intensywnego spawania grubych elementów elektrodami 7018, a w międzyczasie TIGiem wszystkiego co się dało (od blacharki samochodowej, przez proste spoiny na kursie, do rur pod rentgena), maszyna nie zawiodła i ma kilka funkcji dostępnych w spawarach za kilkadziesiąt kzł. Szczególnie jej rozbudowany "więcej niż czterotakt" rozpieszcza, a w połączeniu z potencjometrem w uchwycie pozwala polecieć całą rurkę w HL045 na jednym odpaleniu łuku..

Co Ci powiem - spawam sporo i precyzyjnie, ale na wykorzystanie wszystkich możliwości Weldera jestem wciąż za cienki.

I najważniejsze - kup sobie chłodzony wodą uchwyt Parker do niej, rozmiaru 20, ośmiometrowy. Cztery metry mogą się okazać za krótkie nawet w warsztacie gedzie spawarka jeździ na wózku. wprost u dystryutora Welder Fantasy albo w firmie Pemat Piekary (potrafia mieć taniej niż dystrybutor). Dużo lżejszy od suchego 26. W normalnej pracy TIGiem nie wykorzystasz prądów jakie można przepuścić przez uchwyt 18/26 a 20 jest o wiele przyjemniejszy w użytkowaniu, bo nie machasz wielką kolbą z kablem jak wąż strażacki, tylko zgrabnym markerem. Uchwyt chłodzony gazem to się do spoin szczepnych nadaje albo jak masz dużo czasu (i silne serce) żeby sobie pozwolić na przerwę na kawę co parę(dziesiąt) sekund spawania. Lekki uchwyt wodny również się do szczepnych nadaje (nawet bez podawania wody jakąś tam pojemność cieplną ma), ale również do ciągłej roboty.
Gwoli wyjaśnienia rozmiarów 9/20 to odpowiednio suchy/mokry "mały". Potem masz 26/18 (większy i cięższy cuchy i mokry - wbrew pozorom za duży do takiej spawarki) a potem to już uchwyto na kilkaset amperów, ale to są armaty, które najwygodniej by się trzymało dwiema rękami (tylko czym ten drut grubości pręta zbrojeniowego podawać :P). Nawet rurska po kilkaset mm środnicy robi się prądami, które dobrze wykonany uchwyt rozmiaru 20 wytrzymuje.

Zapytasz więc - po co mi maszyna 250A skoro 200-ki bym nie wykorzystał - otóż dla trwałości. 100A to dla 250-ki 40% możliwości a dla 200-ki 50%

Aha, lepiej kup Jet TIG II i plazmę np. Sherman 50 (też mam) osobno, bo dysze i elektrody do palnika plazmowego zastosowanego w Jet TIGach III są rzadko dostępne, wielkie i kosztują tyle,  że zakup osobnego urządzenia do plazmy szybko się zwróci - 12 zł za dyszę do Weldera, vs 1,8zł za dyszę do Shermana. Welder bez plazmy kosztuje tysiąc mniej - dopłacasz 3 stówy i masz plazmę osobną.
Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.


Autor tematu
piromarek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 358
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#16

Post napisał: piromarek » 25 cze 2018, 07:35

Cześć.
Dzięki za opinię.
Tak, masz rację, właśnie dlatego że mam Kemppi, tak się certolę z zakupem.
Druga sprawa, że nie mam parcia. Zobaczymy ile jeszcze odłożę.

Co do uchwytu.
To prawda, ten z zestawu jest bardzo nieporęczny i myślałem o czymś mniejszym i elastyczniejszym.
No ale do wody trzeba jeszcze dołożyć kolejne pieniądze na chłodnicę.
Myślałem więc o jakimś też Chińczyku małego rozmiaru - zresztą oni są wszyscy mali :-))).

Tak mi po głowie jeszcze chodzi SPOT z jego kalibrowanymi impulsami na krótkich czasach.

Jeśli chodzi o różnicę 200A/250A słyszałem też opinie od użytkownika, że ten mocniejszy słabo spawa precyzyjnie. No ale może to są historie i opowieści.

A powiedz, jeszcze jedno.
Ponieważ wszystkie spoiny jakie widziałem na alu z tego tiga, były szare i mam obawy czy da się pospawać czysto i błyszcząco.
Mam tematy, w których właśnie to będzie jednym z kryteriów oceny spawów.
Da się tak nią spawać żeby lico było błyszczące ?

Wiem, wiem, już mnie wyżej koleszka podsumował, że nie to jest ważne tylko przetop i poprawność połączenia. Ale jak wspomniałem , mam takie tematy gdzie błyszcząca, czysta spoina jest ważna i już.

No, pozostaje kwestia butli. Do maga starcza mi 8L CO2. Jest poręczna i do małego warsztatu daje radę a i punkt wymiany mam blisko więc może być.
Co do argonu to nie jetem pewien. Wielka 50 l mi nie wejdzie i nie mam jej jak wozić. 8/10 L wydaje się mała , ale nie wiem, podobno argonu leci więcej. Piszę podobno bo nie wiem. Niby na migu też mam przepływ 8l/min ale nie liczyłem ile m3 jest argonu i CO2.
Zostaje 30 l ale jest masakrycznie droga. W punkcie mówią ze dlatego ze mało kto produkuje a i ciśnienie pracy jest na 300 Bar.

Ale na początek muszę zdecydować jaki zestaw startowy. Potem zobaczymy.
Butlę można dokupić. Mała się przyda na wyskoki.
Uchwyt i tak jest jaki jest w zestawie, więc to kwesta dokupienia potem.
Ważne na tem moment czy WF ?
Potem jaki ? 200 czy 250 ? ( a mam 16 A na zabezpieczeniu)
No i czy SPOT czy bez.


pozdrawiam

Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 347
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#17

Post napisał: c64club » 26 cze 2018, 00:19

Jako zestaw startowy nabylem 3 małe butle, a potem się dołoży wielką, zamontowaną poza warsztatem (nie wniosę). Generalnie - mała się ze wszech miar nie opłaca, ale nie wymaga zatrudnienia w warsztacie czterech osiłków i ortopedy. Popularnym rozwiązaniem jest flaszka 50 "stacjonarna" i przetaczanie do małych za pomocą przelotki. Tylko nie dziaduj i nie zamawiaj sztywnej u tokarza. Pomiędzy butlami ma być wąż gumowy. Jak zamówisz/kupisz dwa nakręcane króćce na butlę argonową, to w zakładzie zajmującym się hydrauliką siłową, taki wąż zakują.

Jak chcesz kupić chiński zgrabny palnik, to niegłupie są palniki marki własnej z firmy Tecweld Bytom. 1/3 ceny Parkera "Pro", 1/2 ceny Parkera "Easy". Na pewno nieco cieńsze kable i mniejsza pojemność cieplna niż Parkery, ale palniki robotę robią. Zaletą w porównaniu do Parkera jest bardziej miękki przewód. Tylko z tego co pamiętam, Tecweld nie ma wtyczek zgodnych z Welder Fantasy albo nie wsadza ich do palników tylko może ci sprzedać osobno.
Palnik koniecznie mokry czyli rozmiar 20 nie 9. Do ciasnych miejsc i na specjalne okazje rozmiar 24 (bardzo zgrabny zgodny z akcesoriami z 20-ki). Ewentualnie jeśli nie przewidujesz ciągłego spawania powyżej 120A (raczej nie przy normalnej pracy) to dołóż trochę (poniżej stówy) i kup 24. Ma wymienne główki pod różne kąty - 70,90 i 180 (elektroda jak ołówek, w osi palnika). Główki 70 i 90 stopni sa dostępne w wersjach z korkiem (pod normalne długości elektrod) albo do mega ciasnych miejsc bez korka. Wtedy musisz mieć elektordy max 25mm (połamane albo resztki) ale cały palnik dosłownie jest wielkości i kształtu wiertarki dentystycznej. Kupujesz podstawowy palnik 24 z główką 70 stopni z korkiem i masz dokładnie odpowiednik 20-ki (no, trochę mniejszy prąd ciągły max), ale potem gdybyś potrzebował jakiegoś dziwnego palnika to dokupujesz same główki za parę dych a nie nowy palnik.
Oryginalny w zestawie z Welderem to suchy duży 26. Kawał kolby, można go sobie zostawić jako drugi na czarną godzinę. Chłodnicy nie musisz kupować za 1300 złotych. Można poskładać sobie niezłą chłodnicę niemal wyłacznie "z tego co się po warsztacie walało". U mnie chłodnica pompy wspomagania z jakiejś ciężarówki (20 zł na złomie), pompka od solara, zbiornik 5l po mydle czy innym płynie do spryskiwaczy, dwie złączki takie jak w chłodnicach spawalniczych (16 zł/szt) i zasilacz z PC zasilający pompkę i wentylator od "czegoś", równie dobrze może być taki za 3 dychy z Castoramy do wbudowywania w scianę. Budę chłodnicy pospawałem z tego co miałem + jedna ściana ze "skrzelami" ze złomu (wycięta z obudowy jakiegoś urządzenia).

W tygodniu umawiamy się z kumplem - właścicielem 200-ki, na wspólne spawanie. Podepnę obie maszyny i dam znać która na jakich prądach robi prawidłowo.
250 normalnie chodzi na zabezpieczeniu 16A i przy np. 100A w MMA ciagnie tyle samo prądu co wersja 200. Po prostu nie wyciągniesz z niej max parametrów. To nie trafo, że jak podepniesz większe nieobciążone to szarpnie prądu aż kable po drodze drżą od magnetostrykcji. Taka spawarka przy włączaniu i podczas pracy na luzie ciągnie tyle co nieduży pecet.
Nie mam pojęcia jak to z amelinium może wyglądać (nie spawałem jeszcze) ale ta JT III 200 potrafi błyszczące spoiny kłaść - warunkiem jest czysty gaz i dobra ręka.

Jeśli już robię "pseudozgrzewy" (spot) to raczej MAG-iem kiedy się jakąś blacharką pojazdową zajmuję - "czarna" blacha 0,8 z otworami. Trudno mi powiedzieć, zamierzam wyprobować tę funkcję robiąc drzwi do UAZa bez wiercenia w blachach.
Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.


Autor tematu
piromarek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 358
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#18

Post napisał: piromarek » 26 cze 2018, 07:40

Cześć.

Myślę, że ze względu na koszty, na razie na starcie kupię butlę 10 L. Dalej się zobaczy.
Może od biedy wejdzie ta 50, ale do wymiany będę potrzebował zewnętrznego transportu. Zobaczę jak będzie schodziło.

Palnik na pewno dokupię, ale dopiero jak zestaw wyląduje „w domu”.
Sprawdzę sobie jak i co z tym Bytomiem. Może bez sensu ciągnąć i czekać z Chin.

Widziałem jeszcze taki zgrabny palnik z główką kątową obracaną 360 stopni. Może to jest jakaś alternatywa.

Zrobić chłodnicę tak jak mówisz, nie jest dużym problemem dla mnie.
Pewnie bym ogarnął, ale na ten moment wolę nie uruchamiać dodatkowych pobocznych tematów, bo w kilku już ugrzęzłem i muszę je skończyć.

Kurcze.
Jesteś którąś z kolei osobą wspominającą o tym, że bez chłodzenia wodą nie da się ujechać, więc raczej pójdę w kierunku chłodzenia, ale potem. Jak się zainstalują z wersją podstawową.

Było by super, gdyby udało się taki test porównawczy zrobić dla 200 i 250.

Co do tych błyszczących spawów.
Po prostu jestem zielony w spawaniu tig i nie mam pojęcia od czego to zależy.
W jakim stopniu od sprzętu a w jakim od spawacza.
Po prostu to co widziałem z WF było wszędzie szare, matowe.
Pytanie co to jest ? Tlenki ? To kiedy powstają ? Pod osłoną ? W jaki sposób ?

Słyszałem opinię, że zbyt wolne tempo prowadzenia palnika, powoduje właśnie taką spoinę. Chciałbym tylko się upewnić, że to nie jest cecha samego sprzętu i jego utrzymywania parametrów łuku, bo tego nie przeskoczę.

Z kemppi też tak miałem, że na początku nauki spawy nie były najszczęśliwsze. Ale tu miałem pewność że sprzęt jest poprawnie zbudowany.

Jeśli chodzi o SPOT.
Zgrzewy można robić tylko pomiędzy blachami ze stali. I to logiczne. Brak osłony i możliwości oczyszczenia z tlenków, bo łuk nie sięga łączonych miejsc.
Bardziej napalony jestem na te kalibrowane czasy impulsów, bo wiadomo, że z ręki trudno utrzymać jednolitość, a bardzo krótkich czasów z palca nie puścisz.
Mam dużo tematów bardzo cienkich kratek, stelaży, więc sobie wymyśliłem, że to jest akurat do tego wymarzona funkcja.
Złączeń jest kilkadziesiąt punktów na detal.

Do tej pory, blachy np. lub cienkie druty z czarnej MAG Kempi daje radę na małych prądach, nawet z automatycznych ustawień.

pozdrawiam

Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 347
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#19

Post napisał: c64club » 27 cze 2018, 06:20

Moja Kemppi na automagicznych ustawieniach nadaje się do wykonania próbki pachwinowej w PB z blachy 3 mm, o ile mam dobry dzień. Resztę robię na ręcznych ustawieniach. Spawałem nią prawidłowo blachy 0,8, kratki z drutu ⌀ 2, a nawet dźwignię w gaźniku i to bez demontowania, a z grubszych rzeczy to doczołowo i pachwinowo elementy ze ściankami do 10 mm.

Z funkcji wymagającej "kalibrowanych impulsów" w Welderze wspaniały jest długi puls, ułamki herca. Na razie tylko widziałem, jak taki puls pięknie aluminium spawa. Im wolniejszym tym lepsze urządzenie musi być, a ta spawarka naprawdę jest dobra, może tylko trwałością nie dorówna Kemppi, o jakichś lepszych nie wspominając.
Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.

Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 347
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: TIG Welder Fantasy Jet Tig2 200 PFC ac/dc

#20

Post napisał: c64club » 02 lip 2018, 11:01

Porównywaliśmy pracę obu spawarek WF - 200 i 250. W zakresie, który daliśmy radę wykorzystać, bez różnic. Od szczepiania kratki z cienkiego drutu kilkunastoma amperami do wypełniania wielkiego kanionu - ukosowana spoina w blachach 20mm w PA drutem 4 mm. Oczywiście da się jeszcze większymi prądami spawać, ale nie mieliśmy elektrod większych niż 2,4.

Także ten - bierz a będziesz pan zadowolony.
Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”