taśmowa czy tarczowa (przecinarka do metalu)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#11

Post napisał: ALZ » 07 lut 2008, 22:12

największą wadą tych przecinarek jest skrajnie prymitywny regulator posuwu zrealizowany na sprężynie. Przy większych średnicach na początku cięcia docisk jest mały i rośnie wraz z obniżaniem się piły. Jeszcze bardziej dowcipne jest cięcie cienkościennych profili :oops: ,ten kto coś takiego ćwiczył to wie o czym mówię



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#12

Post napisał: skoti » 07 lut 2008, 22:47

Powinno się stosować inne podziałki zebow dla ciecia detali pełnych a inne dla profili cienkościennych . Dla cienkościennych i elementów cienkich typu pręt fi10 zalecają drobny ząb a dla pełnych grubych wielki ząb . Nie wiem czy są dostępne dla takich pil taśmy o różnej podziałce , ale jeśli tak to naprawdę warto zainwestować w dwie i w zaleznosci od tego co się tnie wymieniać tasme . Zyskujemy na żywotnośći taśm i na jakości ciecia .


Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

#13

Post napisał: Jarosław B » 07 lut 2008, 23:57

Witam .posiadam taką piłę taśmową już dwa lata .Dałem za nią coś około 1000 zł w Castoramie . Tnę przeważnie pręty fi 100 lub prostokąty 120 X80. Przez całe dwa lata ani razu mi się nie zepsuła.Tylko jeden warunek.Piły bardzo dobrej jakości . W sklepach narzędziowych do wyboru do koloru.I jeszcze jedna taka mała sugestia.Jeżeli ktoś zadaje pytanie o konkretne narzędzie i chce się o nim jak najwięcej dowiedzieć to uważam posty typu ,,ja bym tego nie kupował'' , ,,ja bym tego nie używał zawodowo'' i.t.p , są co najmniej (bardzo przyzwoite określenie w tym wypadku) bezsensowne. Po pierwsze kompletnie nic nie wnoszą do powiększenia wiedzy w tym temacie a co za tym idzie brak jakiejkolwiek pomocy. Po drugie nie rozumię jak można się wypowiadać i dyskutować o czymś czego się nie ma .I nie jest to odosobniony przypadek. Tak na tym forum jak i na innych (bo na takowe też uczęszczam) czasami dyskutuje się o rzeczach bo ,,soistry szwagra córki syn'' taką miał i była rewelacyjna a kolegi ciotka która ma koze to powiedziała że jest to do ,,bani''.Może jestem jakimś odmieńcem ale jeżeli czegoś nie mam , nie widziałem , nie znam się na tym , nie umię wytłumaczyć to staram się nie zabierać głosu .Kiedyś na forum 4x4 Off road ( a często tam zaglądam ) jakiś kolega zadał pytanie dlaczego alternator słabo ładuje akumulator to skończyło się na wymianie tylnego mostu. Jeżeli kogoś uraziłem swoimi wypowiedziami to bardzo przepraszam . Pozdrawiam bardzo serdecznie Jarek

Awatar użytkownika

TnijTanio.pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2008, 11:28
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

#14

Post napisał: TnijTanio.pl » 12 lut 2008, 12:04

skoti pisze:Powinno się stosować inne podziałki zebow dla ciecia detali pełnych a inne dla profili cienkościennych . Dla cienkościennych i elementów cienkich typu pręt fi10 zalecają drobny ząb a dla pełnych grubych wielki ząb.
Ma Pan całkowitą rację! W naszej pracy często spotykamy się z Klientami, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że podziałka (czyli ilość zębów na 1 cal) jest jednym z podstawowych parametrów taśmy tnącej! Zapraszam wszystkich zainteresowanych na stronę www.tnijtanio.info, na której zamieściliśmy szczegółowe informacje techniczne o taśmach tnących, wyjaśniamy ważne pojęcia (np. co to jest podziałka), wyszczególniamy podstawowe przyczyny pęknięć i radzimy jak używać pił taśmowych aby osiągnąć maksymalną wydajność.

TUTAJ znajduje się pełna Tabela Doboru Podziałki TnijTanio.pl w formacie PDF.
skoti pisze:Nie wiem czy są dostępne dla takich pil taśmy o różnej podziałce , ale jeśli tak to naprawdę warto zainwestować w dwie i w zaleznosci od tego co się tnie wymieniać tasme . Zyskujemy na żywotnośći taśm i na jakości ciecia .
Jeśli się nie mylę chodzi Panu o taśmy szerokości 13 mm. W naszym e-sklepie w takiej szerokości znajdą Państwo podziałki:

6/10 - najlepszą dla:
  • Profili o grubości ścianki 4 - 5 mm
    Materiałów pełnych szer. 12 - 16 mm
    Wałków fi 16 - 20 mm
8/12 - najlepszą dla:
  • Profili o grubości ścianki 3 - 4 mm
    Materiałów pełnych szer. 9 - 12 mm
    Wałków fi 10 - 16 mm
10/14 - najlepszą dla:
  • Profili o grubości ścianki 2 - 3 mm
    Materiałów pełnych szer. 5 - 9 mm
    Wałków fi 6 - 10 mm
Taśmy zgrzewamy za darmo na dowolnie wybraną długość. Po więcej szczegółów zapraszam na stronę naszego e-sklepu: www.tnijtanio.pl, o której w ciepłych słowach wspomniał kilka postów wyżej użytkownik ALZ, za co Mu serdecznie dziękuję w imieniu całego zespołu TnijTanio.pl :)
Sklep internetowy TnijTanio.pl - oferujemy taśmy tnące bimetalowe typu M42 w najlepszych w Polsce cenach!

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#15

Post napisał: ALZ » 12 lut 2008, 12:15

Kurczę, chyba się załapię na jakiś rabat. Faktem jest że tasmy macie porządne i jestem zadowolony.

Awatar użytkownika

Autor tematu
arturb
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2006, 14:21
Lokalizacja: Katowice

#16

Post napisał: arturb » 12 lut 2008, 14:39

Tak więc dzięki Waszym opiniom zostałem posiadaczem przecinarki taśmowej DEDRA (tej większej) za 750 zł z castoramy (obniżyli cenę ze względu na połamaną gałkę przy naciągu taśmy - przyspawam korbkę i będzie OK). Teraz czeka mnie najtrudniejsze: wyciągnąć ją z auta i przytaskać do warsztatu (73kg), potem do tnijtanio.pl po kilka konkretnych brzeszczotów i do pracy. :). Jeszcze raz dziękuję wszystkim za bardzo rzeczowe porady i pozdrawiam.

Ps. a rabat dla forumowiczów w tnijtanio.pl to by był bardzo dobry pomysł ;)


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2135
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#17

Post napisał: ARGUS » 12 lut 2008, 22:51

TnijTanio.pl pisze:Ma Pan całkowitą rację! W naszej pracy często spotykamy się z Klientami, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że podziałka (czyli ilość zębów na 1 cal) jest jednym z podstawowych parametrów taśmy tnącej!
To jeśli chodzi o teorię z która nie ma co dyskutować
Ale w praktyce dla amatora ??
Najpierw tnę profil 80X80X3 12 szt potem płaskownik 60X8 a później wałek fi 50 i zaraz po tym rurę fi 92X12
Chciałbym cos "uniwersalnego" zmiana taśmy nie trwa 2 minut więc na moje (majsterkowicz) potrzeby muszę połączyć dwa albo trzy w jednym.
Na razie tnę oryginalnym brzeszczotem który był z maszyna
Ale chcę kupić coś lepszego i raczej uniwersalego
Co do "posuwu" wydaje mi sie że jedynym słusznym rozwiązaniem jest założenie hydraulicznego ogranicznika - regulatora posuwu i dociążenie ramienia.
Cos takiego jak w dużych maszynach.
arturb pisze:Jeszcze raz dziękuję wszystkim za bardzo rzeczowe porady i pozdrawiam.
Zadowolenia z maszyny i setek cięc bezawaryjnych :-) :-)

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#18

Post napisał: ALZ » 12 lut 2008, 23:11

Ja używam do wszystkiego takiej taśmy 13 x 0,6 x 10/14 która jest bezpieczna dla profili cienkościennych ale mniej wydajna dla pełnych materiałów. Jak widać nie ma uniwersalnych taśm a lenistwo moje wyklucza ciągłą wymianę w zależności co akurat chcę uciąć więc używam tylko o tej podziałce.

Awatar użytkownika

Autor tematu
arturb
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2006, 14:21
Lokalizacja: Katowice

#19

Post napisał: arturb » 13 lut 2008, 08:10

Jak wcześniej wspomniałem zostałem właścicielem tej maszynki. Po wniesieniu do warsztatu i poskręcaniu piły pojawiły się nieoczekiwane trudności. Najpierw musiałem podorabiać brakujące pokrętła (od naciągu piły - wywierciłem w tym co pozostało po gałce dziurę i zastosowałem "korbkę" w stylu jaki stosuje się w imadłach, oraz brakujące pokrętło przy ustawianiu prowadzenia brzeszczotu które zastąpiłem śrubą imbusową - wszystkie śruby w pile są imbusowe).

pierwsza próba cięcia - spadłą taśma. po rozkręceniu osłony doszedłem do "odkrywczego" wniosku, że trzeba ustawić koło pasowe pod kątem, by piła się nie zsuwała z rolki.

próba druga - taśma spadła - założyłem i podciągnąłem naciąg taśmy.

próba trzecia - osłona przekładni pasowej zaczęła ocierać o koło pasowe - okazało się, że ktoś kto ją montował przykręcił śrubkę do korpusu, którą miała być przymocowana osłona, zanim zamontował osłonę. Po rozkręceniu i złożeniu ponownie nie ociera.

próba czwarta - taśma spadła - teraz obserwowałem z której strony - od strony koła napędowego (bez regulacji) - postanowiłem przesunąć osiowo drugie koło za pomocą podkładek - efekt - teraz nie spada, ale nie da się ustawić naciągu piły.

próba ... - taśma nie spada, ale nie tnie. Okazało się, że taśma ma już powyłamywane niektóre zęby - spodziewałem się słabej jakości fabrycznej piły ale to chyba przesada! przeciąłem płaskownik 8x50mm i po pile?!

tak ogólnie poza luzem na osi pochyłu piły to nie jest źle ;) ale zaraz zamówię taśmę w TnijTanio

teraz pytania:
- jaki smar w przekładni? w ferworze odkręcania śrubek odkręciłem pokrywę w przekładni i wylało się trochę "oleju" (w konsystencji i kolorze mydła malarskiego) teraz powinienem uzupełnić smarowanie ale nie wiem czym
- jak mocno powinno się naciągnąć taśmę? - i jak to opisać?
- jak się ustawia by taśma nie spadała z rolek? - będę musiał zrezygnować z podkładek i teraz zastanawiam się czy pochylenie koła nienapędowego spowoduje, że taśma nie będzie spadać z koła napędowego?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#20

Post napisał: ALZ » 13 lut 2008, 08:54

Powodem spadania taśmy jest słaby naciąg piły. Wcale niewykluczone że taśma była źle zgrzana i skakała Ci na zgrzewie(ja tak miałem). Jak Ci się urwała to chyba nic nie tracisz bo te taśmy dostarczane z piłą są badziewne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”