Czujniki indukcyjne - pytania

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#11

Post napisał: Yarec » 13 cze 2018, 21:20

W żadmym wypadku nie jest to tzw. picie do Ciebie !!
Ale niestety powilasz, co gorsze rozumięc w czym rzecz ! co napisałem -
"Jeśli nasza wymiana zdań Cię uraziła.." i Sam widzisz że nie, tylko co KTO -KOMU pisze
rdarek pisze:gdzie się jeszcze poleciałeś poskarżyć? Może chcesz z tego forum elektrodę zrobić

tego to już za wiele - nie myślałem ze Ktoś (Ty) porówna mnie z portalem "Ele...da" - TU już była taka scysja.

pozostańmy Przyjaciółmi (tu nie elekkk
POZDRO dla Adminów, proszę o wyrozumiałość (i dzięki ze korekty wpisów)
darek - pozdrawiam (pana Kubę Sienkiewicza - X-tra neurochirurga


Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1111
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#12

Post napisał: Robert_K » 14 cze 2018, 23:02

Bronsonboss pisze:indukcyjne będą mniej podatne na zanieczyszczenie i pewniejsze w działaniu...
Generalnie nie byłbym taki pewny, chyba że bardzo dobrze zabezpieczysz je przed dostępem wiórów. Czujniki indukcyjne potrafią zareagować na stalowe czy aluminiowe wióro przelatujące przez jego strefę działania a to już jest podatność na zakłócenia. Mechaniczne nie mają tej wady, wiora mogą latać wokół nich, mogą nawet leżeć we wiórach a i tak nie zadziałałają dopóki ich coś nie wciśnie. Jeśli dobrze "ukryjesz" mechaniczne krancówki to będą one tak samo niezawodne w eksploatacji jak indukcyjne a na pewno tańsze w zakupie.
Jeszcze jedno - jeśli konstruujesz maszynę i myślisz sobie "no, tu to na pewno wiora nie wlecą" to uwierz mi ze w 80% przypadków jednak prędzej czy później wlecą. Serwisując maszyny już nie raz widziałem wióra w takich miejscach że nigdy bym się ich tam nie spodziewał.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#13

Post napisał: RomanJ4 » 15 cze 2018, 08:47

Na początku myślałem o zwykłych, mechanicznych krańcówkach, jednak mam wrażenie, patrząc na doświadczenia z mojej małej frezareczki że indukcyjne będą mniej podatne na zanieczyszczenie i pewniejsze w działaniu...
Niekoniecznie. Ale chyba istotniejszą kwestią jest pytanie czy krańcówka ma powtarzalnie wyłączać posuw w ściśle określonej z dużą dokładnością pozycji, np frezując jakiś powtarzalny element na wymiar? Wtedy mechaniczną, moim zdaniem, można dużo precyzyjniej niż indukcyjną bardziej podatną na zakłócenia przez np. opiłki ustawić.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#14

Post napisał: Yarec » 15 cze 2018, 12:47

RomanJ4 pisze:Wtedy mechaniczną, moim zdaniem, można dużo precyzyjniej niż indukcyjną

i wszystko jasne, ale krańcówki powinny zadziałać na 100% w sytuacji awaryjnej a nie jako wymuszenie "mechaniczne" zmiany/zakończenia algorytmu obróbczego.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#15

Post napisał: kwarc » 15 cze 2018, 18:57

Fajny temat dotyczący prawie każdego kto grzebie w cnc . OK . Czy autor może sprecyzować oczekiwania dokładności zadziałania czujnika? Pomińmy dokładnośc bazowania calego systemu mechanicznego ale skupmy sie na samej krancowce .Więc o jakich dokładnościach rozmawiamy ? Jakie są oczekiwania autora tematu ?
Gdyby siem ktoś zapytał czy ja mam jakieś doświadczenia itp. Używam krańcowek optycznych ,średnia dokładność całości ,znaczy bazowania całej mechaniki wychodzi tak jakoś +/- 0.005mm.
maxymalny , sporadyczny błąd jaki zaobserwuje raz na kilka dni pracy to +/- 0.01mm.
Myśle o zamianie na czujniki Halla .Jednak najdokładniejsze krancówki jakie testowałem były Moje Samoróbki działające na zasadzie rozwarcia styków złoconych i dawały dokładność +/- 0.002 mm.
A dodam , miałem styczność z krancówkami do maszyn precyzyjnych o dokładności większej niż 0.001mm
z tym ze drogie jak cholera .Ponad to były bardzo wrażliwe na przekroczenie zakresu posuwu o 1mm ,ulegały uszkodzieniu po najechaniu dalej niż 1mm.Sam zderzak miały wykonane nie z jakiegoś metalu a z kryształu , pewnie szafiru :).Serio , nie ściemniam .
-----------------------------------------------------------------------
Generalnie należałoby zacząć o opisania wymaganych dokładności .Tak teraz strzele troche ale myśle iż kolega bedzie zadowolony z powtarzalności bazowania w zakresie +/-0.025 mm.
Niestety zdecydowana większość tańszych masowo produkowanych krańcowek (czujników) elektronicznych będzie mieć
dokladność od 0.1mm do 0.5mm oraz ich strefa zadziałania będzie sie zmieniać w czasie .Bowiem nie sa produkowane jako krańcowki do systemów cnc lecz jako czujniki do taśmociągu , do wtryskarek tworzyw sztucznych albo podajnika ciastek do pieca .Niestety tak jest .natomiast wśród tych produktów mogą znależć sie modele nieco dokładniejsze .Stabilniejsze w czasie .

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#16

Post napisał: Yarec » 15 cze 2018, 20:06

Bronsonboss pisze:pomijam już parametry NPN czy PNP i NC/NO

pierwsze to dane stkruktury (Si polarisation) drugie to stan elektryczny w stnie podstawowym
jako "krańcókę" jednak (ja) polecam: transoptor ! - bo ma zawsze zadziałać
!
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#17

Post napisał: kwarc » 15 cze 2018, 20:41

Yarec pisze:
15 cze 2018, 20:06
Bronsonboss pisze:pomijam już parametry NPN czy PNP i NC/NO

pierwsze to dane stkruktury (Si polarisation) drugie to stan elektryczny w stnie podstawowym
jako "krańcókę" jednak (ja) polecam: transoptor ! - bo ma zawsze zadziałać
!
No ja napisałem że używam czujnika optycznego :) i podalem nawet uzyskane dokładności .
Z tym iż do takiego czujnika optycznego trza też dopasować elektronike ,nastepna sprawa to dryf który niestety w prostych układach bedzie .
Takie konstrukcje na zasadzie transoptora będą dobre dla osób nieco obeznanych z elektroniką . dla zielonych ,nieobeznanych z elektroniką nie polecam .Znaczy polecam jako tanie eksperymenty , w żadnym wypadku nie zniechecam :) Może dostaniecie dobre wyniki a jak nie zadziała to nie miejcie żali do nas.

Dodane 6 minuty 56 sekundy:
Kol , Yarec ,dlaczego wziołeś na awatara obraz kojarzący sie z zielonym vaginowym buszmenem ?
sorki ,musiałem o to zapyta ciebie .
Ja mam kocura sluchajcego muzyke......


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1111
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#18

Post napisał: Robert_K » 15 cze 2018, 22:15

W profesjonalnym sprzęcie bazowanie jest robione tak, że krancówka daje tylko sygnał do bazowania, natomiast za dokładność bazowania odpowiada enkoder - po wyzwoleniu krancówki napęd najeżdża na określoną pozycję w enkoderze - siatkę. I wtedy dokładność bazowania jest ograniczona jedynie dokładnością enkodera (pomijając oczywiście dokładność mechaniczną samej maszyny).

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#19

Post napisał: Yarec » 16 cze 2018, 06:28

kwarc pisze:obraz kojarzący sie z zielonym vaginowym buszmenem ?

lubię Ludzi spostrzegawczych !
A stworzyłem na przekór Jarkowi P (sys op w Murator forum) print 3D & more, poklikaj a będziesz wiedział,
poza tym linux to taki uproszczony UNIX i bywa jako osadzony (jak Android)
a kol. Ari zrobił nazwę i logo bez ™
Pytanie dodatkowe: często bywasz w Alice Springs ? (chodzi o bushmens)
poza tym "pastaw" windowsa na OPTERONach - powodzenia . . .

Robert_K - napisał jak i do czego używa się "krańcówki" - nic dodać, nic ująć

http://linuxwiki.pl/wiki/Linux_Wiki

Dodane 7 minuty 57 sekundy:
rdarek pisze: że pijesz do mnie osobiście.

NIE
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

#20

Post napisał: rdarek » 16 cze 2018, 10:40

Yarec pisze:
16 cze 2018, 06:36
rdarek pisze: że pijesz do mnie osobiście.

NIE
Dziękuję już mi to raz wyjaśniłeś :D.
Cieszę się z tego i nie należę do ludzi obrażających się od razu na każdego.
Grzecznie śledzę temat i zastanawiam się jakiego typu transoptory polecacie?

P.S. Jareczku? jeśli się pomyliłem to sprostuj, proszę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”