Imak szybkozmienny QCTP do ld550

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#1

Post napisał: m.j. » 16 maja 2018, 08:47

Trochę denerwowało mnie ciągłe szukanie podkładek do noży i w końcu miarka się przebrała i popełniłem takie coś jak poniżej. Oksyda kiepska, ponieważ kuchenka elektryczna nie dogrzewała dobrze roztworu i wg termometru kąpiel oksydująca miała ok 120 ° C. Robiłem z tego co miałem i kostkę imaka robiłem z kawałka płaskownika stalowego 80x40mm, a kostki narzędziowe z płaskownika 40x40mm. Kostki mogłyby być mniejsze jednak nie chciało mi się frezować nadmiaru materiału. Wszystko wykonane ze zwykłej stali konstrukcyjnej ale tej z 3-ką w oznaczeniu. Lepsze byłyby kostki hartowane, jednak produkcji nie mam i myślę, że do ld550 zwykła stal też zda egzamin. Zrobiłem 12 kostek (na zdjęciu jedna gdzieś zaginęła), ale widzę że muszę jeszcze kilka zrobić. Zobaczę jakie kostki będą najbardziej potrzebne i dorobię ile potrzeba.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#2

Post napisał: Avalyah » 16 maja 2018, 18:51

Wygląda bardzo fajnie. A satysfakcja ze zrobienia na pewno większa, niż zakup.

Jedyne co, to ta choinka na szczycie wygląda trochę dziwnie, jakby na ten sześciokąt coś nałożyć. żeby było równo, to by wyglądało lepiej moim zdaniem.


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#3

Post napisał: m.j. » 17 maja 2018, 06:02

Wykorzystałem fabryczną śrubę kołnierzową M10 o nieco przydługim gwincie. Jako zacisk miała być przedłużana nakrętka M10 jednak zabawa z kluczem przy każdym luzowaniu imaka była denerwująca. Wykorzystałem więc oryginalną wajchę od ld550. Muszę skrócić śrubę, wtedy choinka będzie mniejsza.
Satysfakcja jest, a i trochę grosza zostało w kieszeni :)
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#4

Post napisał: senio » 21 maja 2018, 12:06

m.j. pisze:
16 maja 2018, 08:47
Kostki mogłyby być mniejsze jednak nie chciało mi się frezować nadmiaru materiału.
Za to że Ci się chciało plus. Za to że Ci się nie chciało minus bo to jest błąd. Czym bliżej osi, bardziej kompaktowo tym lepiej. Dlaczego tak jest sam kiedyś zobaczysz.

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#5

Post napisał: Pirat » 21 maja 2018, 12:36

Ten jaskółczy ogon powinien być szerszy, teraz zrobiła się "długa wędka" przy toczeniu wymagającej stali, wyjdzie szydło z worka.


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#6

Post napisał: m.j. » 21 maja 2018, 13:27

Przy toczeniu w kłach muszę bardziej wyjechać sankami suportu w tył, aby nóż dojechał do końca (albo raczej początku) materiału. Na szczęście nie zabrakło ruchu sanek, ale przy pierwszym toczeniu faktycznie zrobiło mi się gorąco, ponieważ nie chciało mi się podchodzić jeszcze raz do tematu. Tak więc wiem o czym piszesz Senio :) Z tymi jaskółkami i z tą sztywnością naprawdę nie jest źle. W chince i tak nie lecę grubo z wiórem bo to przecież silniczek ma mały i ogólnie jest kiszka i ze zwykłym imakiem przy grubszym wiórze w stali. Od zbierania większych naddatków materiału mam Tumkę. Chinki generalnie nie obciążam, ponieważ produkcji nie mam więc nie muszę się śpieszyć i żyłować tokarki. Zresztą imak już przetestowany i przy parametrach na jakich zwykle pracuję powierzchnia wychodziła idealna, nic nie drżało i nie wydawało dziwnych odgłosów, a co najważniejsze już nie musiałem żonglować podkładkami. Naprawdę realnie przekłada się to na szybkość pracy, nawet jeśli musimy zmienić nóż w kostce to rach, ciach i mamy wysokość ustawioną. Co do jaskółek, nie ma naprawdę tragedii. Wcale nie są takie wąskie na jakie wyglądają, a zrobiłem je dość dobrze spasowane i tutaj problemów ze sztywnością bym nie szukał. Jeśli już będzie jakiś problem to raczej wynikający ze złego oczyszczenia jaskółek i możliwością zablokowania kostki przez jakiś syf. Dlatego pamietam o wycieraniu powierzchni kostek i imaka przed użyciem.

W moim przypadku imak i kostki spełniają swe zadanie, choć te 15mm można by było spokojnie zejść na grubości kostki przy nożach 12mm. Na pewno jeszcze zrobię kilka bardziej kompaktowych kostek, aby były w razie gdy grubsza nie podejdzie. Może nawet jakiś filmik zrobię, abyście ocenili sami czy Was nie zwodzę w kwestii sztywności :wink:
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#7

Post napisał: senio » 21 maja 2018, 13:41

m.j. pisze:
21 maja 2018, 13:27
W moim przypadku imak i kostki spełniają swe zadanie, choć te 15mm można by było spokojnie zejść na grubości kostki przy nożach 12mm. Na pewno jeszcze zrobię kilka bardziej kompaktowych kostek, aby były w razie gdy grubsza nie podejdzie.
Jedną wadę już znasz. Takie wyjazdy sanek to nic dobrego. Tym bardziej w tych małych tokarkach. Drugą wadę poznasz jak pojedziesz grubszym wiórem w stali. Poliamidy i kolorówka są pomijalne. Ale w stali każdy milimetr "jakiejkolwiek wędki" działa na niekorzyść obróbki. Parę bardziej kompaktowych kostek załatwi ten problem, o ile będzie potrzeba toczenia stali.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#8

Post napisał: RomanJ4 » 21 maja 2018, 20:03

Jedyne co, to ta choinka na szczycie wygląda trochę dziwnie..
Jeśli mogę coś wtrącić... poza "dziwnym wyglądem" ma jeszcze jedną dość istotną wadę - nadmiernie wydłużona, bardziej wiotka od krótkiej szpilka dociskająca (poprzez dystans z tulejki i nakrętki) korpus imaka do szufladki sań narzędziowych jest bardziej podatna na wyginanie pod wpływem sił działających na nóż, a co za tym idzie na szkodliwe drgania. Różnice będą niewidoczne gołym okiem, ale już czujnik, zwłaszcza mikronowy dostawiony do korpusu, może je ujawnić. Radziłbym skrócić jej długość do niezbędnej, lub dorobić nową krótszą.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#9

Post napisał: m.j. » 22 maja 2018, 07:57

Śrubę skrócę, jednak jest jeszcze jedna część, której nie pokazałem na zdjęciach. Jest to tulejka, która wchodzi w okrągłą kieszeń sanek i jest przedłużona i ma zmniejszoną ⌀ do 12mm (taki otwór ma pod spodem kostka imaka). Otwór w tulejce jest wykonany pod ⌀ śruby dociskowej. Oryginalny imak ma pod spodem okrągły wypust pod tą właśnie kieszeń. Ja nie robiłem wypustu w imaku tylko dopasowaną tulejkę aby dobrze centrowała imak.
Oczywiście nie neguję faktu drgań długiej śruby, ponieważ na pewno takie występują na tak długiej śrubie, która jest luźno obsadzona w podkładce z nakrętki o większym fi. Tylko zasadnicza kwestia jest taka, że szukać mikronów w tym chińskim wynalazku się nie da. Setki i owszem da się poszukać jak dobrze podejdziemy do doboru parametrów, narzędzi i obróbki i to też na pewnej długości elementu, ponieważ marketowe chinki idealną geometrią nie grzeszą. Ja swoją poprawiłem tak aby dokładność była wystarczająca do moich skromnych potrzeb. Dla mnie sprawdzianem poprawnego działania oprócz mikrometru jest jakość powierzchni po obróbce. Tocząc ostatnio wałki z aluminium PA6 i mosiądzu nie miałem się do czego przyczepić. Po nożu z płytką CCGT0602 marki Korloy powierzchnia jest gładziutka i błyszcząca, bez śladów czy dołków świadczących o drganiach. Oczywiście wiór mały więc być może przy większym i w materiale typu stal kwiatki jakieś wyjdą. Na pewno dam znać.
Oczywiście za wszelkie uwagi dziękuję. Przy następnych kostkach postaram się o większą ich "kompaktowość" oraz skrócę śrubę do niezbędnego minimum. Dobrych rad trzeba słuchać. Imak powstał trochę tak "at hot" i wszystkie wymiary dostosowywane były do tego co mam. Ja nie zapomnę to postaram się nagrać film jak toczy w stali.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Staszek 83
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 55
Rejestracja: 27 mar 2016, 14:07
Lokalizacja: lublin
Kontakt:

Re: Imak szybkozmienny QCTP do ld550

#10

Post napisał: Staszek 83 » 25 maja 2018, 17:23

A co Panowie sądzicie na temat tego typu imaka:
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”