Współczynnik dynamiczny

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Współczynnik dynamiczny

#1

Post napisał: StudentIB » 17 maja 2018, 23:42

Cześć,

orientujecie się może gdzie w literaturze znajdę informacje o czymś takim jak współczynnik dynamiczny Φ ? Chodzi o współczynnik, który należy uwzględnić jeśli obciążenie jest dynamiczne. Wtedy np. zamiast 500 N przyjmuje się 750 N w obliczeniach (współczynnik Φ=1,5). Wiem, że wyznacza się go eksperymentalnie. Przejrzałem książki z wytrzymałości materiałów (i te nieliczne o drganiach mechanicznych), ale tam zwykle nie ma mowy o obciążeniach dynamicznych (albo jest tylko zmęczenie) a jeśli już coś jest to wspominają jedynie o współczynniku dynamicznym K_dyn = Δl_dyn/Δl_stat (gł. w linach). Ale to chyba coś innego niż ten mój Φ. Głównie książki skupiają się od razu na drganiach własnych i wymuszonych układów fizycznych o różnej liczbie stopni swobody i wchodzą głęboko w tematykę wibracji. A mnie interesuje tylko taki prosty współczynnik uwzględniany przy obciążeniu.

Z góry dziękuję za pomoc




kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Współczynnik dynamiczny

#2

Post napisał: kolec7 » 18 maja 2018, 07:36

Nie ma uniwersalnego współczynnika nadwyżek dynamicznych.
Są za to opracowania, odnoszące współczynniki do konkretnych zastosowań w technice,
do konkretnych tematów, do konkretnych dziedzin.....wynikające z lat doświadczeń.
I tak na przykład podchodząc do obliczeń urządzenia dźwigowego, znajdziesz w normie,
że dla danego przypadku zmienności obciążenia musisz przyjąć konkretny współczynnik nadwyżki. I tyle.
Jak będziesz liczył przekładnie zębatą, to otworzysz strony 311-312 w tomie III u Marka Dietricha i gotowe.
Bardzo często takie dane są opracowywane w instytutach i mniej lub bardziej jawne.
Ujawniane w odpowiednich pracach naukowych, nieraz dostępnych w bibliotekach instytutowych.
Jak choćby w PIMRze w Poznaniu, gdzie "projektując" nowy agregat uprawowy,
można znaleźć współczynniki zależne od rodzaju uprawianej gleby, pory roku, rodzaju użytego ciągnika, itd...
Jak spojrzysz, na różnorodność w/w różnych zagadnień, to chyba nierealne wyda Ci się,
aby powiązać te różne dziedziny w formie jednego uniwersalnego "factora"?
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Współczynnik dynamiczny

#3

Post napisał: StudentIB » 18 maja 2018, 11:10

Dzięki. Faktycznie znajdowałem już ten współczynnik w opracowaniach dotyczących obliczeń np. dźwignic albo mostów. Myślałem, że są gdzieś jakieś tabelki albo wykresy z wartościami dla różnych urządzeń, ale rzeczywiście nie da się tego tak uogólnić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”