Zakłocenia spowodowane wrzecionem

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zakłocenia spowodowane wrzecionem

#21

Post napisał: Avalyah » 15 mar 2018, 21:16

strikexp pisze:Ale dlatego że samo Arduino jest ch... zaprojektowane pod kątem zakłóceń elektromagnetycznych.


Jestem w 90% pewny że te zakłócenia wynikają z zastosowania przerwań - polling by nie dał tutaj błędnego wyniku. Te piki są bardzo krótkie i sprawdzenie ponowne stanu pinu jako pierwsza rzecz w przerwaniu już ich nie złapie. A jeżeli tak jest, to nie wina arduino, a atmegi, która wyłapuje te przerwania jak szalona (trochę jak wejścia w stanie floating). Robiłem testy na xmedze i mimo pullupu 100ohm i kondensatora 100nF tuż przy samych nóżkach procesora byłem w stanie wywołać to przerwanie włączając lutownicę w gniazdku oddalonym o pół metra. Żaden ze mnie elektronik, więc musiałem poradzić sobie programowo, ale jak działa to nie narzekam :D




pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Zakłocenia spowodowane wrzecionem

#22

Post napisał: pukury » 15 mar 2018, 21:49

Hej.
Tak sobie " myślę " - lepiej zastosować krańcówki NC - zwarte do masy.
Wtedy piny są na masie.
Dopiero jak krańcówka się " otworzy " - będzie stan wysoki.
Trudniej zakłócić .
pzd.
Mane Tekel Fares


rozzz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 22 wrz 2015, 23:01
Lokalizacja: Rumia

Re: Zakłocenia spowodowane wrzecionem

#23

Post napisał: rozzz » 15 mar 2018, 22:19

Strikexp - możesz rozwinąć to zdanie : Wszystko oczywiscie uziemione czyli podpięte do minusa.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakłocenia spowodowane wrzecionem

#24

Post napisał: strikexp » 15 mar 2018, 22:36

No bo przy zasilaniu prądem stałym nie ma uziemienia i tak się tylko pisze. A chodzi o minus zasilania żeby każdy indukujący się potencjał w ekranach od razu spierdzielał do minusa.
W schematach elektronicznych nie oznacza się plusa i minusa ale np VCC 5V i GND(od ground), napięcia minusowe typu VCC -5V to trochę inna bajka.
Jak podłączysz obudowę pod przewód uziemiający w gniazdku to efekt powinien być podobny. Ale takie rozwiązanie stosuje się np w sprzętach AGD jak pralka, żeby dało się oglądać telewizor w pokoju obok. W elektronice bezpieczniej użyć minusa zasilacza czy po elektronicznemu GND.

Doktorem habilitowanym od elektromagnetyzmu nie jestem, ale wiem że wszystko musi być osłonięte i uziemione.


Jozek83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2018, 06:38

Re: Zakłocenia spowodowane wrzecionem

#25

Post napisał: Jozek83 » 10 kwie 2018, 06:43

Witam czy rozwiazal ktos ten problem jak tak to poprosze o to w jaki sposob to zrobil ze szczegolami prosze ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”