model do wykonania formy

Dyskusje na tematy związane z przygotowywaniem form.

Autor tematu
rodri
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, 08:57
Lokalizacja: Wrocław

model do wykonania formy

#1

Post napisał: rodri » 31 mar 2018, 20:10

Witam. Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, więc postanowiłem znaleźć forum w tym temacie i popytać . Przeczytałem wiele wpisów o podobnej tematyce, pytałem w kilku zakładach i wszyscy mówią co innego, udzielając odmiennych rad.
Potrzebuje wymodelować w 3D i zrobić model do wykonania formy silikonowej ( 100 X 100 cm ) do odlewu żywicy. Struktura 3D jak na zdjęciu, kwadraty wyoblone o rozmiarze podstawy 1 cm więc są to drobne elementy. Moje pytanie… czy można wykonać taką formę o powierzchni błyszczącej i satynowej o bardzo precyzyjnym wykonaniu szczegółów tej struktury niemal jak w formie wtryskowej. Zdaje sobie sprawę ile kosztuje zrobienie takiej formy, ja jednak mam ograniczony budżet i szukam prostszego i tańszego rozwiązania w materiale łatwiejszym w obróbce.
Czy jesteście mi w stanie pomóc i doradzić jak wykonać taką formę lub wskazać zakład który podejmie się takiego zlecenia ? Jestem z Wrocławia
Obrazek




JanŻelazny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 218
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:38

Re: model do wykonania formy

#2

Post napisał: JanŻelazny » 31 mar 2018, 20:36

a co to ma byc odlewane z tej zywicy ?
generalnie zywica to dosyć wstrętny materiał do pracy...smród nieziemski...


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: model do wykonania formy

#3

Post napisał: Steryd » 31 mar 2018, 22:29

W porządnie wykonanej (próżniowo) formie silikonowe spokojnie da się uzyskać odwzorowanie powierzchni modelu. Dla dużej gładkości, jak i do powierzchni "satynowej" zrobiłbym model z aluminium PA6 - tanie, łatwo obrabialne, i da się uzyskać każdą powierzchnię.
A jeśli chodzi o żywice, to kwestia jest też jakiego pokrycia (żelkotu) użyjesz bo same żywice dają często paskudne powierzchnie bez względu na formę.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: model do wykonania formy

#4

Post napisał: oskaeg » 01 kwie 2018, 18:06

rodri pisze:
31 mar 2018, 20:10
Witam. Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, więc postanowiłem znaleźć forum w tym temacie i popytać .
Najpierw należny zamienić rysunek 2D, na rysunek wektorowy.
Rysujesz sobię pojedynczy sektor, a potem kopiujesz go aż powstanie Ci docelowy wzór. Obrazek Obrazek

Wektory już masz zrobione i czekają na Ciebie w załączniku, wystarczy tylko ze nadasz im wysokość zgodną z odcieniem rysunku 2D, a uzyskasz identyczny trójwymiarowy model. Potem wystarczy go tylko odwrócić w programie, aby uzyskać z modelu gniazdo formy i gotowe :)

Powinno Ci wyjść coś takiego:

Obrazek

Obrazek

A tak poza tym, to na prawdę chcesz wykonać formę 1m na 1m czy się po prostu w opisie machnąłeś?
Załączniki
RODRI_FORUM_CNC_DXF_OGOLNY.zip
(72.67 KiB) Pobrany 142 razy


JanŻelazny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 218
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:38

Re: model do wykonania formy

#5

Post napisał: JanŻelazny » 01 kwie 2018, 19:08

oskaeg pisze:
01 kwie 2018, 18:06

Najpierw należny zamienić rysunek 2D, na rysunek wektorowy.
Rysujesz sobię pojedynczy sektor, a potem kopiujesz go aż powstanie Ci docelowy wzór.
Wektory już masz zrobione i czekają na Ciebie w załączniku, wystarczy tylko ze nadasz im wysokość zgodną z odcieniem rysunku 2D, a uzyskasz identyczny trójwymiarowy model. Potem wystarczy go tylko odwrócić w programie, aby uzyskać z modelu gniazdo formy i gotowe :)

Modelowanie w komputerze to nie problem, pytanie było bardziej o fizyczne wykonanie.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: model do wykonania formy

#6

Post napisał: oskaeg » 01 kwie 2018, 19:29

JanŻelazny pisze:
01 kwie 2018, 19:08
oskaeg pisze:
01 kwie 2018, 18:06

Najpierw należny zamienić rysunek 2D, na rysunek wektorowy.
Rysujesz sobię pojedynczy sektor, a potem kopiujesz go aż powstanie Ci docelowy wzór.
Wektory już masz zrobione i czekają na Ciebie w załączniku, wystarczy tylko ze nadasz im wysokość zgodną z odcieniem rysunku 2D, a uzyskasz identyczny trójwymiarowy model. Potem wystarczy go tylko odwrócić w programie, aby uzyskać z modelu gniazdo formy i gotowe :)
Modelowanie w komputerze to nie problem, pytanie było bardziej o fizyczne wykonanie.
Janek, Ty mnie normalnie zaczynasz prześladować, no :) Adwokatem to Ty raczej nie będziesz. Facet napisał :

"Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, więc postanowiłem znaleźć forum w tym temacie i popytać ."
oraz
"Potrzebuje wymodelować w 3D i zrobić model do wykonania formy silikonowej ".

Przeczytaj coś dokładnie zanim pochopnie napiszesz :) Zrozum ze facet się na tym kompletnie nie zna, zobaczył coś w sklepie i nagle wpadł na pomysł, aby to produkować. Potrzebuje zrobić model i formę sylikonową, aby rozpocząć produkcje, ale nie wie jak się do tego zabrać, dlatego my jesteśmy od tego, aby mu pomóc.


JanŻelazny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 218
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:38

Re: model do wykonania formy

#7

Post napisał: JanŻelazny » 01 kwie 2018, 20:12

@oskaeg
spoko, pytał tez i o model 3d , ale faktycznie rzecz biorąc przecież nie to jest problemem, tylko jak zrobić fizyczne kopyto,

zresztą śmieszne są te pytania żółtodziobów, chcą mieć jakiś element, i od razu pytają jak go zrobić, począwszy od modelowania 3d po frezowanie, to tak jakbym był głodny i zamiast kupić sobie bułkę w sklepie, zaczął od siania zboża...

ps. sorki bo faktycznie chyba w kilku tematach się Ciebie "czepiłem" ;)


Autor tematu
rodri
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, 08:57
Lokalizacja: Wrocław

Re: model do wykonania formy

#8

Post napisał: rodri » 02 kwie 2018, 15:37

JanŻelazny – wydawać by się mogło, że nie rozumiesz idei publicznych branżowych for na których każdy zadający pytanie jest poniekąd żółtodziobem. To właśnie forum na którym piszemy jest swoista encyklopedią wiedzy technicznej która odpowiada w pierwszej kolejności na nurtujące nas pytania. Spójrz na swoje wpisy, czy one wniosły jakąkolwiek merytoryczna wartość do mojego pytania ? Pisząc o nieziemsko śmierdzących żywicach obnażasz swoją niewiedze w tym temacie, polecam Ci lekturę tego forum.
oskaeg – to takim osobom jak Ty to forum ma sens bycia i reputacje na rynku CNC. Brawo !
Tak jak pisałem potrzebuje wymodelować w 3D i wyfrezować , zatem połowę mam za sobą :) teraz etap frezowania 3D doboru materiału i uzyskania gładkości powierzchni. Jak zasugerował Steryd aluminium PA6 będzie odpowiedni. Wielu innych specjalistów od CNC poleca MDF i inne drewnopodobne płyty, zastrzegając że uzyskanie idealnej gładkości będzie trudne… Ciekawy jestem Waszej opinii co do doboru materiału i orientacyjnej ceny frezowania płyty na gładkość 1 x 1 metr


JanŻelazny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 218
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:38

Re: model do wykonania formy

#9

Post napisał: JanŻelazny » 02 kwie 2018, 23:14

Masz program do modelowania, masz frezarkę ? Że się za to chcesz samemu zabrać?

Nie lepiej to zlecić?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: model do wykonania formy

#10

Post napisał: lajosz » 03 kwie 2018, 07:47

oskaeg pisze:
01 kwie 2018, 18:06
Powinno Ci wyjść coś takiego:

Obrazek
No to ja tez się ... "czepię" :)

Otóż na zrzucie ekranowym widać (jednak) co innego niż na zdjęciu od autora tematu.
Minimalnie innego, ale .. moim zdaniem różnica jest istotna.
Zwróć uwagę na narożniki.
Moim zdaniem nie tak powinno się to modelować, no chyba, że Twój screen, to tylko przykład, ale .... wstawiłeś na forum wektory z których powstawał model, więc nie sądzę.

Co do materiału na formę, to słusznie (moim zdaniem) pisze Steryd, czyli jak najbardziej aluminium.


Do autora tematu:
Ja słusznie zauważył JanŻelazny, jeśli nie masz maszyny, to o wiele rozsądniej będzie po prostu zlecić to komuś.
Natomiast model jest na tyle prosty, że wymodelować go można praktycznie w każdym (np. jakimś darmowym) modellerze 3D.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wytwarzanie Form”