Prosty robot spawalniczy do TIG-a

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

Autor tematu
waldekkrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2017, 22:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Prosty robot spawalniczy do TIG-a

#1

Post napisał: waldekkrz » 02 mar 2018, 08:49

Witajcie ...

Mam coraz więcej spawania różnych prostych rzeczy (obudowy lamp, itp) - same proste długie odcinki i tak się zastanawiam czy by tego jakoś nie zautomatyzować ... myślałem o takim małym robociku (jedna prowadnica na niej wózek z uchwytem do tig-a i podajnikiem drutu) i do tego silniczki krokowe by ładnie wysterować szybkość posuwu, podawanie drutu itp ... prowadnice mam, wózki mam, kwestia uchwytu na palnik i jakiegoś sprytnego trzymacza do podajnika drutu (myslałem zeby wykorzystac mechanizm z drukarki 3D (takie małe kółeczko radełkowane do podawania filamentu - filament ma 2mm, drut miałby 1,6 albo 2mm)) ...

Dłubał ktoś z Was przy czymś takim i może się pochwalić jakimś działającym rozwiązaniem? albo może jakieś porady ? czy gotowe "półprodukty" z których by to można poskładać? sterowanie było by proste - na arduino, do tego jakiś mały wyświetlacz, klawiaturka do ustawiania parametrów, ew. potencjometr do ręcznej zmiany szybkości etc ...

Jak myślicie? Ma to sens?
Oczywiście sterowanie odprowadzone kablami w ekranach na jakąś odległość a kompjuter w puszce ekranowanej by się nie resetował co chwilę ...




bartoszmista
Posty w temacie: 1

Re: Prosty robot spawalniczy do TIG-a

#2

Post napisał: bartoszmista » 02 mar 2018, 12:13

spróbuj poszukać coś pod hasłem "traktor spawalniczy" i może na tym się wzorować, albo kupić i przerobić. Tyle tylko że to TIGa trudniej z uwagi na podawanie drutu. Bardziej uniwersalny byłby robot spawalniczy... no ale tutaj wysokie koszty i trudność programowania.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 981
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prosty robot spawalniczy do TIG-a

#3

Post napisał: kolec7 » 02 mar 2018, 12:44

A jak zamierzasz "prosto" zrealizować ruch żmijkowy palnika?
....i okresowe podawanie drutu w jeziorko spawalnicze?
To nie jest przecież MAG, gdzie drut leci ze stałą prędkością.
"W życiu piękne są tylko chwile...."

Awatar użytkownika

Autor tematu
waldekkrz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2017, 22:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Prosty robot spawalniczy do TIG-a

#4

Post napisał: waldekkrz » 05 mar 2018, 17:12

kolec7 - myślałem albo o mimośrodzie przy palniku ze skokiem ok. 2mm albo silnik krokowy i ustawianie "amplitudy" wychyleń potencjometrem - podawanie drutu zaś hmmm ... tu mnie masz ... jakieś sugestie ?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prosty robot spawalniczy do TIG-a

#5

Post napisał: strikexp » 05 mar 2018, 18:49

Lepszy silnik krokowy, nie będzie się ścierał i wymagał smarowania.
Jak chcesz spawać tylko proste odcinki to daj dwa silniki, jeden od posuwu drugi od ruchu zmijkowego. Do tego dwa czujniki ograniczające, z czego jeden przesuwany ręcznie. I powinno działać.
Zalecam dodać przycisk start/stop i dwa potencjometry, jeden od posuwu drugi od amplitudy.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: Prosty robot spawalniczy do TIG-a

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 06 mar 2018, 20:59

Sugeruje ruch zaskroncowy, nad zmijkowym bedzie trudniej zapanowac


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Re: Prosty robot spawalniczy do TIG-a

#7

Post napisał: acetylenek » 10 mar 2018, 00:31

Zrobiłem kiedyś szynę z palnikiem ze sterowaniem prędkości posuwu do spawania tig. Było to do aluminium - spawanie wielokątnej rury do rowerów z dwóch połówek. Wszystko ok tylko nie podjąłbym się w "prostym" projekcie zrobienia podawania drutu szczególnie do alu.

Ciekawe są filmy jak spawają blachy nierdzewne w narożnikach zlewów czy innych podobnych detali. Bez druty za to z dużym balastem cieplnym i ochroną grani. Może da się bez druty i bez "machania" palnikiem?

Podajnik z taniego półautomatu jedno rolkowy powinien wystarczyć. Tylko sterowanie ty już nie jest takie proste. Sekwencja startowa i końcowa. Dla sporego ułatwienia przynajmniej na początek zrobiłbym podawanie druty ręcznie. Jak będzie spawanie z pulsem to i tak minimalne błędy podawania wybaczy a zrobienie tego w pełnym automacie to zupełnie inna liga choć wykonalne.

Choć generalnie mam awersję do silników krokowych to akurat w tym zastosowaniu będzie ok bo wszystkie parametry są stałe więc można zestroić napęd i będzie działać. Trzymam kciuki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”