Maszyna do małych tulejek

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Maszyna do małych tulejek

#1

Post napisał: bh91 » 03 lut 2018, 16:16

Witam!
Poszukuję urządzenia, które ułatwi mi robienie tulejek z rurek, które są ogólnie dostępne. Nie są to ogromne ilości - max 100 szt na tydzień (wszystkie wymiary razem).
Tulejki robię z rurek mosiężnych i aluminiowych - fi od 3mm do 8mm. Dotychczas używałem piłki włosowej, ale jest to metoda powolna i niezbyt elegancko to wygląda. Chciałbym przyśpieszyć tę operację, robić tulejki równe i powtarzalne.
Może znacie odpowiednią pomocną maszynerię?


Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Maszyna do małych tulejek

#2

Post napisał: WZÓR » 03 lut 2018, 16:20

Wrzuć w Google :
Obcinak do rur miedzianych i obcinak do rur stalowych.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Maszyna do małych tulejek

#3

Post napisał: Steryd » 03 lut 2018, 16:40

zajdź do ciastoramy i kup obcinarkę krążkową za 3 dychy.
Można?
Morzna!!!


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Maszyna do małych tulejek

#4

Post napisał: jasiu... » 03 lut 2018, 16:42

Jak musisz maszynę, to najprostsza tokarka rewolwerowa. Przy okazji np. nagwintujesz, tylko czy ci się opłaci i czy masz tyle prądu żeby poszła?

O widzisz, coś podobnego: http://allegro.pl/tokarka-rewolwerowa-t ... ml#thumb/1 ta dźwignia z brązową gałką jest do tego, żeby założonym nożykiem odciąć. A tam gdzie masz uchwyt, po obróceniu montujesz zderzak, żeby do zderzaka wysunąć i mieć jednakowe długości.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2018, 16:49 przez jasiu..., łącznie zmieniany 1 raz.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maszyna do małych tulejek

#5

Post napisał: strikexp » 03 lut 2018, 16:47

Są też frezy tarczowe, dają rade nawet w stali o ile zamontuje się je w odpowiedniej maszynie.

Jeśli masz solidną ukośnicę to możesz dokupić tarczę z węglikiem. Mam taką firmy Globus za jakieś 60zł. Pisze na niej że nadaje się do przecinania aluminium, a ukośnica jest naprawdę szybka.

Jak tokarka to wystarczy taka jak moja mini lathe. Moją nabyłem w Bass Tools Polska za niecałe 3000zł.
Ewentualnie dowolna używana w dobrym stanie.
Tylko że cięcie na tokarce wcale nie jest łatwe i szybkie na początku. Trzeba się nauczyć i wszystko poustawiać. No ale przynajmniej można masę innych bajerów zrobić.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

Re: Maszyna do małych tulejek

#6

Post napisał: Yogi_ » 03 lut 2018, 17:02

strikexp reklamiarzu! zostałeś zdemaskowany :-)
Jakbym czytał donos na burdel. Administratorzy któremu się nudzi na tyle, żeby policzyć w ilu jego postach są nazwy firm sprzętów które „kupił” ?
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Maszyna do małych tulejek

#7

Post napisał: WZÓR » 03 lut 2018, 17:51

jasiu... pisze:
03 lut 2018, 16:42
Jak musisz maszynę, to najprostsza tokarka rewolwerowa. Przy okazji np. nagwintujesz, tylko czy ci się opłaci i czy masz tyle prądu żeby poszła?

O widzisz, coś podobnego: http://allegro.pl/tokarka-rewolwerowa-t ... ml#thumb/1 ta dźwignia z brązową gałką jest do tego, żeby założonym nożykiem odciąć. A tam gdzie masz uchwyt, po obróceniu montujesz zderzak, żeby do zderzaka wysunąć i mieć jednakowe długości.
strikexp pisze:
03 lut 2018, 16:47
Są też frezy tarczowe, dają rade nawet w stali o ile zamontuje się je w odpowiedniej maszynie.

Jeśli masz solidną ukośnicę to możesz dokupić tarczę z węglikiem. Mam taką firmy Globus za jakieś 60zł. Pisze na niej że nadaje się do przecinania aluminium, a ukośnica jest naprawdę szybka.

Jak tokarka to wystarczy taka jak moja mini lathe. Moją nabyłem w Bass Tools Polska za niecałe 3000zł.
Ewentualnie dowolna używana w dobrym stanie.
Tylko że cięcie na tokarce wcale nie jest łatwe i szybkie na początku. Trzeba się nauczyć i wszystko poustawiać. No ale przynajmniej można masę innych bajerów zrobić.
Czytajcie uważnie. :)
.... Nie są to ogromne ilości - max 100 szt na tydzień (wszystkie wymiary razem).
Chcecie gościa z torbami puścić .... , Panowie ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Maszyna do małych tulejek

#8

Post napisał: bh91 » 03 lut 2018, 18:06

Dzięki za odpowiedzi panowie!
Obcinak do rur już próbowałem. Precyzja jest mała, ponadto rolki zostawiają ślad na rurce, a krawędź po cięciu jest ukośna. Dużo zabawy. To raczej rozwiązanie do grubszych rurek i pojedynczych cięć. W to miejsce umieściłem piłkę włosową (taką jubilerską) - w porównaniu do rolki tnie jak odrzutowiec. Ale to dalej jest ręczna robótka.

Tokarka to marzenie, ale niestety na to brak miejsca :/ Choć pozbyłem się Dremelowskiego paździerza i w to miejsce ładnie by się spasował UNIMAT ML - dziś jakoś mi się rzucił w oczy (ale też drogie cholerstwo...)

Ukośnica brzmi obiecująco, zaraz pogogluję conieco. Tak czy siak, tnę tulejki z rurek, więc w grę wchodzi precyzyjne docięcie. Ścianki mosiężnych to 0,5-1mm, aluminiowych 1-2mm.
Jest robota - jest pinonc :wink:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Maszyna do małych tulejek

#9

Post napisał: strikexp » 03 lut 2018, 18:15

Yogi_ pisze:
03 lut 2018, 17:02
strikexp reklamiarzu! zostałeś zdemaskowany :-)
Jakbym czytał donos na burdel. Administratorzy któremu się nudzi na tyle, żeby policzyć w ilu jego postach są nazwy firm sprzętów które „kupił” ?
Mam cyknąć zdjęcie ......... w brudzie sprzętów które "kupiłem"? :lol:
Pisałbym też antyreklamy ale nie chcę mieć problemów. A że wydałem na chińszczyznę 15tyś w ostatnim roku to jest co reklamować.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Maszyna do małych tulejek

#10

Post napisał: Duszczyk_K » 03 lut 2018, 18:54

Obawiam się, ze stosując ukośnicę i tnąc rurki fi 3-8mm długości pewnie też z 5-20mm to detale będą latały po całym warsztacie...
Skoro do tej pory kolega używał piłki włosowej, to może zmechanizować to i kupić wyżynarkę włosową? Małe-zmieści się na biurku, niezbyt drogie, silnik napędzi brzeszczot więc lżej.... do tego jakaś prowadnica typu szufladowego + zderzak do którego dosuniesz materiał i jazda...
a może zbudować coś na kształt mini krajzegi /mini pilarki stołowej z małym frezem tarczowym do metalu i znowu prowadnica typu szufladowego + zderzak...

Swoją droga Strikexp Ty chyba jesteś po szkole wyższej, po tej informatyce czy coś takiego.... naprawdę musisz używać słów godnych dresa spod bloku? Nie można napisać ubrudzony, upaprany, wysmarowany, nie grzeszący czystościa... :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”