Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
Skitt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2017, 00:03

Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

#1

Post napisał: Skitt » 13 gru 2017, 00:14

Witajcie!

Mam problem z ogarnięciem programu ArtcamPro 2008. Długo już coś tam wypalam, ale staram się wykonać

grawer na podstawie bitmapy. Chodzi o to, że w polu dużego wektoru są cztery mniejsze i chciałbym, aby wnętrze tych czterech nie było obrobione. Próbuję przedławić manuale ale coś po drodze cały czas gubię.

Moje urządzenie to Woodpecker CNC na Arduino, GRBL 0.9. Używam programu Candle w wersji 0.9 i 1.1.7 .
Czasem korzystam z LiteFire Laser, lecz za długo to trwa.

Z racji tego, iż zamiast wrzeciona podpinam laser chciałbym, aby narzędzie było wyłączone w trakcie przejść niezwiązanych z obróbką materiału. Czy w tym celu będę musiał ręcznie edytować gcode i wstawiać komendy on/off?

Serdecznie pozdrawiam :)




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

#2

Post napisał: lajosz » 13 gru 2017, 15:04

Witamy nowego kolegę na forum.
Skitt pisze:
13 gru 2017, 00:14
.... staram się wykonać grawer na podstawie bitmapy. Chodzi o to, że w polu dużego wektoru są cztery mniejsze i chciałbym, aby wnętrze tych czterech nie było obrobione
Żaden z wektorów nie może nachodzić na inny.
Wektory nie mogą być zdublowane, czyli dwa (lub więcej) takich samych wektorów leżących jeden na drugim.
Jest jeszcze jedno ważne uwarunkowanie, ale .... za długo by to u opisywać + żeby to zrozumieć, to trzeba by wstawiać screeny, a .... zwyczajnie mi się nie chce :)


Autor tematu
Skitt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2017, 00:03

Re: Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

#3

Post napisał: Skitt » 13 gru 2017, 18:27

Witaj! Dziękuję za przyjęcie :)

Wektory nie nachodzą na siebie. Niedługo wrzucę screena to wszystko będzie wiadomo.

Chodzi mi głównie o to, że gdy maszyna wykonuje trajektorię jest kilka przejść, gdzie wrzeciono nie pracuje w materiale (przesuwa się ponad nim do kolejnego punktu pracy). Zależy mi na tym, aby było w czasie tej podróży wyłączane.
Wynika to z tegoż, iż obsługuję laser, który wypala mi te właśnie ścieżki.

Poprzedni problem został rozwiązany tutorialem po chińsku dołączonym do maszynki. Nie wiem, dlaczego muszę ręcznie kasować fukcje (jak np. TM16 na początku kodu), ale działa. Słowo-klucz: wyciąganie reliefu :)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

#4

Post napisał: lajosz » 13 gru 2017, 20:54

Skitt pisze:
13 gru 2017, 18:27
Zależy mi na tym, aby było w czasie tej podróży wyłączane.
Niestety, ale przy wyborze postprocesora dla maszyn frezujących, nie ma możliwości wyłączenia wrzeciona podczas jałowych przebiegów, co jest ... logiczne.

W tej chwili jestem na urlopie, więc nie mam dostępu do żadnego Artcama, a dodatkowo nigdy nie miałem potrzeby zajmowania się laserami, więc nie za bardzo jestem w stanie pomóc jeśli chodzi o konkrety, ale ...... o ile mi wiadomo, to wśród Artcam-owych postprocesorów istnieją jakieś dla laserów, czyli całkiem możliwe, że wygenerowany G-Code dla lasera będzie odpowiedni dla tego rodzaju obróbki, czyli będzie wyłączał laser wtedy kiedy trzeba.

Co więcej, jest specjalny "Wizard", czyli pomocnik który po kolei (krok po kroku) pomaga wybrać odpowiednie parametry dla pracy z laserem, a na końcu wybrać odpowiedni postprocesor i chyba nawet zasymulować efekt pracy.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu, postprocesor MUSISZ mieć taki, a nie inny, czyli dla maszyn FREZUJĄCYCH, to zawsze można w zwykłym windowsowym notatniku, po prostu zamienić wszystkie komendy odpowiedzialne za podnoszenie wrzeciona do wysokości jałowych przebiegów, na komendy wyłączające laser, a te które opuszczają wrzeciono, na włączające laser i po problemie.
Co prawda jest to nieco upierdliwe, ale .... jeśli nie ma innego wyjścia, to zawsze to jakieś rozwiązanie.


Autor tematu
Skitt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2017, 00:03

Re: Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

#5

Post napisał: Skitt » 13 gru 2017, 22:42

Najsampierw - dziękuję za odpowiedź :)

Temat postprocesorów muszę dopiero zgłębić, niewiele mi to mówi. O ile dobrze kojarzę temat - u mnie działa Mach3.

W zasadzie nie muszę mieć takiego, ale za 2 miesiące hobbystycznego grzebania to jedyna działająca dla mnie opcja. Ściągnąłem już pierdylion programów które działały w różny sposób (konwertery, itp) - lecz się w tym samemu gubiłem.
Korzystam z oprogramowania dla maszyn frezujących, gdyż jedyny mi znany program - LiteFire Laser - wypala obrazki ale punkcikami, co paskudnie długo trwa. Z racji iż głowica porusza się rastrowo szukałem opcji włączenia zasilania lasera na tryb ciągły, lecz nie jest to chyba w tym programie możliwe.

"Wizarda" również obczaję. Powinien być chyba o tym rozdział w manualu.

Patent z notatnikiem właśnie dzisiaj spróbowałem - uciążliwość nie jest tragiczna, ale muszę dopiero poznać komendy żeby wiedzieć, gdzie wklejać poprawki. Jak na razie wyszukiwałem pozycję G0 i nad nią wklejałem M5, by przed kolejną linijką z parametrami X(..) wkleić M3. Zgadza się?

Kod: Zaznacz cały

X2.786Y-14.705
X2.779Y-14.707
M5
G0Z0.100
G0X2.234Y-21.205
G1Z0.000F60.0
G1X2.246F600.0
M3
X2.273Y-21.197
X2.291Y-21.158


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

#6

Post napisał: lajosz » 14 gru 2017, 02:34

Skitt pisze:
13 gru 2017, 22:42
Temat postprocesorów muszę dopiero zgłębić, niewiele mi to mówi. O ile dobrze kojarzę temat - u mnie działa Mach3.
Mach (w Twoim przypadku wersja 3) , to tylko oprogramowanie sterujące maszyną, a nie postprocesor.
Postprocesor, to (w skrócie) kod/podprogram który zamienia to co stworzyłeś w CAM-ie, czyli rysunki + przypisane do nich narzędzia + strategie obróbki, na zrozumiałe dla maszyny rozkazy, czyli po prostu na G-Code.

W Artcam-ie, tych postprocesorów dla przeróżnych maszyn jest grubo ponad 100, a wśród nich kilka przeznaczonych dla laserów, ale niestety chyba dla konkretnych laserów.
Wydaje mi się jednak, że wspomniany przeze mnie "Wizard" dla laserów, potrafi na końcu wygenerować G-Code w formacie zrozumiałym dla Mach-a czy też po prostu zwykły G-Code zrozumiały dla większości maszyn w ogóle, ..... jednak głowy obciąć sobie nie dam, że tak jest :)
Skitt pisze:
13 gru 2017, 22:42
Ściągnąłem już pierdylion programów które działały w różny sposób (konwertery, itp) - lecz się w tym samemu gubiłem.
Proponuję popytać tu --> Lasery na forum
Być może ktoś będzie w stanie Ci pomóc lepiej niż ja.
Skitt pisze:
13 gru 2017, 22:42
Patent z notatnikiem właśnie dzisiaj spróbowałem - uciążliwość nie jest tragiczna, ale muszę dopiero poznać komendy żeby wiedzieć, gdzie wklejać poprawki.
Proponuję nie wklejać odpowiedni G-Code, ale ZAMIENIAĆ (jest taka funkcja w notatniku) jedną sekwencję znaków (czyli jakąś komendę, przykładowo M22 na inną np. M3).
Jest to o tyle łatwiejsze, że możesz (w notatniku) zaznaczyć, żeby zamienił wszystkie znalezione ciągi znaków na inne, a że komendy odpowiedzialne za podnoszenie/opuszczanie wrzeciona są tylko dwie, to wystarczy tylko dwa razy wykonać taką zamianę i wszystkie zostaną zamienione na takie jakie chcesz.

Oczywiście w/w zabawa w podmianę znaków, to tylko półśrodek, bo całkiem możliwe, że znajdziesz w Artcam-ie odpowiedni postprocesor dla lasera i od przysłowiowego kopa uzyskasz to co chcesz :)


Autor tematu
Skitt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2017, 00:03

Re: Artcam Pro 2008 "grawer" laserem

#7

Post napisał: Skitt » 14 gru 2017, 11:30

Lajoszu, dziękuję za fatygę :)

Jeśli będziesz miał czas - podeślij jakikolwiek obrazek/pdf/link traktujący od podstaw temat postprocesorów.

W moim programie mam funkcję FOBA Laser oraz "wycinanie laserem 3D", jednak kody przez nie generowane są właściwie takie same jak przy zwykłym profilowaniu 2D.
Wizard - mam funkcję Kreator twarzy "Face Wizard" i to jedyny czarodziej, jakiego znalazłem - chyba, że źle szukam.

Kody oparte są tylko na parametrach G0, G1 oraz XYZ. Zwykle sekwencja G0 i G1 oznacza właśnie przemieszczenie głowicy i w te części kodu wklejam M5 i M3. Jak na razie działa, tylko trochę zabawy jest.
Nie wiedziałem o tej funkcji notatnika! Acz zamiana chyba nie działa w ten sposób, że wklei nową linijkę np. przed każdym G0 i po każdym G1.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”