Frezarka FXB 12

grzejące sie koła pasowe/wrzeciono

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
marcin89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2017, 20:50

Frezarka FXB 12

#1

Post napisał: marcin89 » 12 gru 2017, 22:31

Witam serdecznie,
problem dotyczy frezarki FXB 12 a mianowicie:
Frezarka ma 2 biegi i 3 przełożenia, zaczynajac od tych najniższych:
1 przełożenie- na 1 i 2 biegu nic sie nie dzieje, działa poprawnie, obroty sa niskie tak jak powinno być
2 przełożenie- na 1 biegu jest ok, na drugim obroty sa w porządku ale samo koło od zmiany biegu dostaje drgań, czasem zdarza sie tak ze bieg jak by spada, koło pasowe od silnika jak i od wrzeciona kreca sie, ale samo wrzeciono nie pracuje, stoi w miejscu...
3 przełożenie- 1 bieg, frezarka wydaje dziwny dzwiek, obroty sa wysokie tak jak powinno być, na drugim biegu halas ustaje, koło od zmiany biegu w tym przypadku tez dostaje drgań, a same obroty wydaja sie byc zbyt niskie jak na maksimum... jest ktos w stanie powiedzieć czego to przyczyna? Co do nagrzewania sie, grzeje sie tylko na tych wysokich obrotach, raz to same koła pasowe, raz wrzeciono. Co jeszcze zauważyłem, na pierwszym biegu jedno i drugie kolo pasowe wydaja sie pracować poprawnie, na drugim jak by coś dawało opór na cale wrzeciono. Zaglądałem do srodka, wszystkie koła zębate nie maja zadnego ubytku,nie sa powyszczerbiane, ale oleju w srodku nie było nic, dolałem jakiegos samochodowego, może to nie najlepsze rozwiazanie ale chyba lepsze to jak nic?
Bede wdzieczny za pomoc
Podrawiam




Autor tematu
marcin89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2017, 20:50

Re: Frezarka FXB 12

#2

Post napisał: marcin89 » 15 gru 2017, 00:44

Nie mial nikt podobnego problemu, ktos moze podejrzewa co moze byc przyczyna grzania sie tego wrzeciona? Zabyt niskich obrotow?


24grzes
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2017, 22:35

Re: Frezarka FXB 12

#3

Post napisał: 24grzes » 27 gru 2017, 22:44

Witam możliwe że uszkodzone jest koło na przekładni U mnie kiedyś ukruszony był 1 ząb na trybie

Dodane 2 minuty 8 sekundy:
Dziś zakupiłem do frezarki fxb12 podzielnice jednak brakuje tarczek jak sobie z tym poradzić?

Dodane 1 godzina 10 minuty 33 sekundy:
Tarczek jest chyba 4 tzn kół zębatych może któryś z kolegów na forum posiada takie i zwymiarowal by mi je


Autor tematu
marcin89
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 09 lis 2017, 20:50

Re: Frezarka FXB 12

#4

Post napisał: marcin89 » 04 sty 2018, 02:23

To może inaczej, tak zazębiaja się koła zębate na 1 biegu:
Obrazek
i wszystko działa tak jak należy, sprawa komplikuje się wtedy kiedy włączy się drugi bieg (nie pomyslałem i nie zrobiłem zdjecia.....). W przypadku drugieho biegu obydwa koła zębate nie sa juz zazębione, tj. lewe idzie do góry, prawe w dół gdzie wchodzi w rowki od tego wiekszego kołą. W tej sytuacji czuć ogromny opór całego wrzeciona i co zauważyłem przy bliższych obserwacjach po włączeniu maszyny przez ok. 1 do 3 min najpierw grzeja się koła pasowe, po czym cale te przegrzanie przechodzi na same wrzeciono, cała obudowa łącznie z nim są gorące.... i o co tu sie rozchodzi...
PS. Jakie polecacie frezy do drewna powiedzmy fi 3-4 cm? Z mocowaniem nie wiekszym jak 10mm? Potrzebuje frezować cos takieg:
Obrazek

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Frezarka FXB 12

#5

Post napisał: pioterek » 04 sty 2018, 07:50

Na tym rysunku, zgodnie z tym co zostało opisane, to ten mechanim wygląda mi na odboczkę. A więc gdy zęby są zazębione i są wolne obroty - "pierwszy bieg", opory jakie stawia oś nie stanowią wielkiego problemu. Na "drugim biegu" gdy napęd jest przenoszony bezpośrednio na oś nie ma już tego momentu napędowego aby pokonać te opory. Wydaje mi się, że opory jakie stawia oś są za duże i trzeba dokonać analizy co jest tego przyczyną, może zatarte łożysko, albo hamulec się nie zwalnia - nie da się tak na odległość tego ocenić. Należy zdjąć paski i pokręcając ręcznie kołem ocenić co jest przyczyną.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Frezarka FXB 12

#6

Post napisał: rdarek » 04 sty 2018, 09:18

pioterek pisze:
04 sty 2018, 07:50
Na tym rysunku, zgodnie z tym co zostało opisane, to ten mechanim wygląda mi na odboczkę.
Nie chcę się wymądrzać bo się zbytnio na tym nie znam ale odbloczka w tej maszynie?
Znalazłem natomiast coś takiego :wink: http://dtrdraft.pl/FrezarkaFXB12.PDF może się przydać

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Frezarka FXB 12

#7

Post napisał: BYDGOST » 11 sty 2018, 22:27

Przełożenie 1:8. Tak odboczki mają.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


szkp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 10 lip 2016, 17:31
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Frezarka FXB 12

#8

Post napisał: szkp » 12 sie 2019, 21:59

Cześć,
mam FXB12 i w związku z nią pytania:
stół blokuje mi się przy opuszczaniu na wysokości jak na zdjęciu w załączniku. Dalej nie idzie, choć ma jeszcze prowadnice. Czy jest jakaś ukryta blokada/ zderzak?

Poza tym na niektórych obrotach frezarka pracuje bardzo głośno. Tutaj filmik (nie mogę dodać w załączniku):
https://megawrzuta.pl/download/7a451ece ... ba984.html
Czy "ten typ tak ma", czy może pora na remont?

Od siebie w temacie FXB12 mogę dodać, że firma wspomniana w temacie "remont FXB12" nadal sprzedaje niektóre tulejki narzędziowe do tej frezarki, choć w dość zaporowej cenie 140-150zł/szt. Wolałem w związku z tym założyć uchwyt, choć oczywiście tracę na, i tak bardzo małym, ruchu pionowym.

Pozdrawiam
Załączniki
67815311_350382509200310_1016215229605871616_n.jpg


JAREK65
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2019, 14:44
Lokalizacja: Polska

Re: Frezarka FXB 12

#9

Post napisał: JAREK65 » 21 sie 2019, 12:46

mam problem z fxb12
nie wiem jak ją złożyć aby miała funkcję wiertarki
wewnątrz korpusu leży koło zębate i wspomnienie po taśmie stalowej , chyba sprężystej
co dalej
proszę może o jakieś foty czy rysunki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”