suwmiarka elektroniczna

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

fulcrum29
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 67
Rejestracja: 12 lis 2017, 14:08
Lokalizacja: Swietokrzyskie

Re: suwmiarka elektroniczna

#51

Post napisał: fulcrum29 » 06 gru 2017, 21:09

Przyznam szczerze ze takich malych dziurek nie mierze.Nie mam takiej potrzeby..ale np ze wzgledow hobbistycznych jak nie da sie suwmiarka to mierze np wiertłem..
A tak z ciekawosci Czy Ty mierzysz takie małe srednice?moze dowiem sie cos nowego..o czym nie mialem pojecia..Czlowiek uczy sie cale zycie i nie wstydze sie tego..



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: suwmiarka elektroniczna

#52

Post napisał: WZÓR » 06 gru 2017, 21:23

fulcrum29 pisze:
06 gru 2017, 21:09
....
A tak z ciekawosci Czy Ty mierzysz takie małe srednice?moze dowiem sie cos nowego..o czym nie mialem pojecia..Czlowiek uczy sie cale zycie i nie wstydze sie tego..
Suwmiarką MITUTOYO 150 mm ABSOLUTE Digimatic IP67

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


fulcrum29
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 67
Rejestracja: 12 lis 2017, 14:08
Lokalizacja: Swietokrzyskie

Re: suwmiarka elektroniczna

#53

Post napisał: fulcrum29 » 06 gru 2017, 21:30

EEee tyle to i ja wiem..:)
Myslalem ze mnie czyms zaskoczysz....Ok..Ja sie bawie hobbistycznie w elektronike i jak wykonuje plytke PCB musze nawiercic sporo dziurek.jedne 0.8 pod scalaki inne 1 lub 1.2 pod tranzystory mocy..i wlasnie wiertlem mierze sobie na płytce oryginalnej jaka to dziurka..:)
MItutoyo...takiej uzywam na codzien...ale mechanicznej..Jest the best

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: suwmiarka elektroniczna

#54

Post napisał: WZÓR » 06 gru 2017, 21:38

fulcrum29 pisze:
30 lis 2017, 19:33
Elektronicznej uzywałem wczesniej i wlasnie wtedy przekonałem sie ze raczej jest to wskaznik a nie precyzyjny pomiar.Ot..mozna sobie zmierzyc wietrło czy to np 8 a nie 8.5...ale w mojej pracy gdy musze trzymac dokladnosc do 0.02 mm elektroniczna sie wogole nie nadaje.
fulcrum29 pisze:
06 gru 2017, 21:30
....Ja sie bawie hobbistycznie w elektronike i jak wykonuje plytke PCB musze nawiercic sporo dziurek.jedne 0.8 pod scalaki inne 1 lub 1.2 pod tranzystory mocy..i wlasnie wiertlem mierze sobie na płytce oryginalnej jaka to dziurka..:) ...
Już nic nie kumam. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


fulcrum29
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 67
Rejestracja: 12 lis 2017, 14:08
Lokalizacja: Swietokrzyskie

Re: suwmiarka elektroniczna

#55

Post napisał: fulcrum29 » 06 gru 2017, 21:43

Szkoda...Moze przespij sie..to zakumasz.:)

OJ Mariusz..moge tak? poprostu tam gdzie wymagana jest dokladnosc uzywam dokladnych przyrzadow pomiarowych,a gdzie nie..orientacyjnych Tak jak Ty bo mierzac otwor fi 2 suwmiarka..mierzysz z bledem 5 setek i nie mow mi ze jest inaczej-zalezy jak ulozysz jej szczeki do srednic..prawda?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: suwmiarka elektroniczna

#56

Post napisał: RomanJ4 » 06 gru 2017, 23:45

Kolego, nie wiem czego ty używasz, ale wg dobrej suwmiarki (np zegarowej czy także cyfrówki) można mierzyć pod łożyska z dokładnością do jednej setki (o ile wiesz jakie dokładności wchodzą w grę), i twierdzenie że suwmiarka to "wskaźnik", a przymierzając (handlowe, czyli dokładne do 1-3 dziesiątek) wiertło do otworka w płytce PCB uzyskujesz dokładniejszy pomiar - to winszuję wiedzy i praktyki.
Owszem, tak małych (poniżej 3÷5 mm) otworków dokładnie nie mierzy się szczękami suwmiarki, bo sama ich szerokość (grubość) w stosunku do krzywizny otworu już wprowadza błąd,
Obrazek

do tego są inne przyrządy lub sprawdziany, np stożkowe noniuszowe (o różnej dokładności),
Obrazek

trzpieniowe, wałeczki lub kulki pomiarowe, przyrządy rozszerzalne,
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

optyczne - np lupy pomiarowe
Obrazek

lub mikroskopy:
- optyczne(40 ÷ 200x)
Obrazek

- cyfrowe (kamery) z odp. bardzo dokładnymi programami pomiarowymi w powiększeniach do setek razy(a nawet 800 ÷ 1800x)
np taki relatywnie tani Smart 5MPX Pro którym można mierzyć nie tylko średnice, długości ale również kąty, pola, długości krzywizn, itd
https://www.sklep.fpnnysa.com.pl/mikros ... wy-szkolny
Obrazek Obrazek
Obrazek


2MP

https://youtu.be/WNao1FFE6Gc

Oraz inne metody pomiarowe...
pozdrawiam,
Roman


fulcrum29
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 67
Rejestracja: 12 lis 2017, 14:08
Lokalizacja: Swietokrzyskie

Re: suwmiarka elektroniczna

#57

Post napisał: fulcrum29 » 07 gru 2017, 15:59

RomanJ4-nie zrozumailes mnie lub nie doczytales dokladnie tego co napisałem.swoim powyzszym postem potwierdziłes mimowolnie moja opinie o pomiarze otworu suwmiarką.jednoczesnie sam podwazyłes "dokladnosc" elektronicznych bubli" z markietów.
Przestałem rozumiec do czego zmierzasz.bo kpisz z mojej wiedzy i praktyki a po paru zdaniach to jedynie potwierdzasz..Chyba Ty sam siebie tez nie rozumiesz...:)i tez winszuje.
Do dokladnych pomiarow uzywa sie w lasnie takiego sprzetu jak podales na zdjeciach a suwmiarka elektronizczna z Lidla czy Castoramy mozesz zobie wlasnie zmierzyc co najwyzej wietrło.srubke.i inne pierdoły,a nie cos co podlega toleracji np k6.
Wlasnie dzis jeden z moich kolegow o mało nie wylecial z pracy jak zaczał uzywac elektronicznego badziewa i toczyl toczyl toczyl...podziałowa pod gwint...niestety jego nowka badziew z castoramy przeklamywal o 0.1 mm-byc moze za kazdym razen ten czlowiek uzywal innego nacisku na to kołeczko.nie wiem...ale byla awantura i sam sie wkurzyl i wywalil toto do kontenera na smieci..po czym wytarl szmatka zakurzona juz mechaniczna japonską suwmiarke..i problemy odeszly w zapomnienie. i dzis w pracy wlasnie przypomnialem sobie nasze duskusje o metodach pomiarowych..:)

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: suwmiarka elektroniczna

#58

Post napisał: grg12 » 07 gru 2017, 17:14

fulcrum29 pisze:
07 gru 2017, 15:59

Wlasnie dzis jeden z moich kolegow o mało nie wylecial z pracy jak zaczał uzywac elektronicznego badziewa i toczyl toczyl toczyl...
ach ta fobia przed elektroniką. Ja się "sparzyłem" na zwykłej mechanicznej - jakieś 20 lat temu. Pierwsza suwmiarka którą kupiłem za własną pensję - mechaniczna bo elektroniczne były jeszcze dość drogie. Używałem głównie do sprawdzania średnicy wierteł do pcb - mniej więcej po miesiącu zorientowałem się że noniusz jest przesunięty o 0.3mm 😂 Teraz to śmieszne że dopiero po miesiącu wpadłem na to żeby "zmierzyć zero" mimo dziwnych wyników pomiaru na wiertłach ale wtedy zwyczajnie brakło mi słów (tych plugawych). Przynajmniej nauczyłem się sprawdzać zerowanie za każdym razem kiedy biorę suwmiarke do ręki 😊.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: suwmiarka elektroniczna

#59

Post napisał: jasiu... » 07 gru 2017, 18:30

Tego to już nie rozumiem. Przecież od czasu do czasu bierzesz suwmiarkę do ręki i ją oglądasz, sprawdzasz, czy zero pokrywa się z pierwszą kreską na noniuszu, oglądasz, czy coś tam pomiędzy szczękami nie prześwituje, czy nie porobiły się luzy.

Dla mnie suwmiarka jest nieoddzowna w pomiarach wymiarów warsztatowych.

Przy wymiarach tolerowanych używam tylko i wyłącznie mikromierza. Owszem, czasem bawię się i suwmiarką (nie ma podejścia mikromierzem) ale to taką za dużo więcej pieniędzy, niż te wszystkie popularne z ebaya, czy aledrogo. Mierzę ustawione płytki, porównuję z wymiarem, zmierzonym w tym samym miejscu szczęk na detalu.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: suwmiarka elektroniczna

#60

Post napisał: Yarec » 07 gru 2017, 19:43

Bez komentarza - "rynce opadywujom"
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”