Chinski laser 5.5w (moduł laserowy cnc )

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Chinski laser 5.5w (moduł laserowy cnc )

#11

Post napisał: rdarek » 21 lis 2017, 12:03

abyss pisze:
21 lis 2017, 01:25
Ryzyko trzeba szacować całościowo - włącznie z użytkownikiem jako czynnikiem zagrożenia.
Przyczyn jest kilka, ale najważniejsze to:
- brak wiedzy u kupujących pierwszą zabawkę :)
- dużo lepsze odbijanie pasma widzialnego od wielu powierzchni co może skutkować dosyć nieprzewidzianymi refleksami (pasmo 10600nm odbija się dobrze tylko od metali, reszta absorbuje dosyć mocno, więc nie przenika, jest czas reagować)
- brak obudów w "laserach LED za 400€ z Aliexpress" (związane z kolejnym punktem)
- świetne przenikanie pasma widzialnego przez wszystkie warstwy w oku co w wypadku oświetlenia skutkuje uszkodzeniem siatkówki ( i to takim, którego można początkowo nie zauważyć, bo "nie boli") - CO2 uszkodzi rogówkę którą można próbować przeszczepić. Nawet plexa zabezpiecza nieco przed CO2, podobnie ze szkłem czy zwykłymi okularami (ale nie traktujcie tego jako sugestię by nie używać innych zabezpieczeń). O ile oparzenie ręki czy nawet buźki może być nieprzyjemne czy bolesne - to oczy nie odrosną a siatkówki nie wymienimy na nową.
Przypomnę, że w UE na rynku konsumenckim ograniczona jest sprzedaż laserów większych mocy w paśmie widzialnym - prawdopodobnie właśnie z tych powodów Directive 2001/95/EC . "Ale co oni tam mogą wiedzieć" - przecież Chung sprzedaje fajny, tani laser. SPISEQ, że zakazali sprowadzać.
Dyskutowałem nawet temat tanich laserów LED z jednym z modów, zgadzał się generalnie z moim punktem widzenia, że właściwie temat powinien być traktowany bardzo poważnie - szczególnie w wypadku użytkowników bez doświadczenia technicznego (jednopostowców).
Pewnie bym olał temat, ale jeżeli pojawią się liczniejsze wypadki, to zła fama pójdzie na wszystkie maszyny - w tym i CO2, Fiber itd. Ale może faktycznie powinienem temat olać i róbta co chceta.
A tu się z tobą zgadzam podszedłeś do tematu całościowo jako urządzenie i ....... :mrgreen: .
A co powiesz np o 830nm -światło niewidzialne- możesz kupić w postaci diody "otwartej" lub światłowodu. Te diódki również są po 40 czy 80W a z przykrością stwierdzam, że niestety w wiązkę lasera spojrzeć można tylko dwa razy :mrgreen: a tej właśnie nie widać.
Zachód wolał zakazać sprowadzania niż edukować, podejrzewam, że zakaz wynika z wypadków podczas zabawy tak modnymi w pewnym czasie wskaźnikami laserowymi. U nas również takie się zdarzały. Więc jeśli ktoś zaczyna eksperymentować to należy naprawdę zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo dlaczego? patrz powyżej. Pozostaje tylko liczyć na rozwagę użytkownika.




groki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 0
Rejestracja: 12 wrz 2017, 16:45
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Chinski laser 5.5w (moduł laserowy cnc )

#12

Post napisał: groki » 21 lis 2017, 21:44

Jak taki laser radzi sobie z kartonem 5mm sprawdzał ktoś ??

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Chinski laser 5.5w (moduł laserowy cnc )

#13

Post napisał: abyss » 22 lis 2017, 01:37

Update do mojego postu - zupełnie zapomniałem, że w tych popularnych laserach LED zwykle są emitery które o ile wiem mają od razu wiązkę skolimowaną, niemal równoległą. To bardzo, ale bardzo istotne dla bezpieczeństwa - bo laser jest groźny na relatywnie dużej odległości. Natomiast w popularnych małych CO2 wiązka ma średnicę rzędu 3-10mm i jest skupiana lokalnie na materiale. To jest bardzo istotna różnica - bo niesione gęstości energii są dramatycznie inne.
Co do "830nm" - to tzw. bliska podczerwień i jest fizycznie chyba bliższa światłu widzialnemu niż 10600nm (czerwień którą widzimy do 780nm). Zresztą nie tak dawno temu kupowałem i jeszcze nieco dłuższe, bo 940nm 1W led do oświetlenia CCTV IR którego nie widać https://www.aliexpress.com/item/Freeshi ... 71900.html (zwykłe z okolic 830-840nm są widoczne jako czerwonawe punkciki).

P.S. groki: kartony 5mm (komórkowe) nie są zwykle za łatwe dla laserów, bo spaliny zostają "w komórkach" i długo blokują energię. Da się to trochę obejść podobno, ale nie testowałem.


Gabriel-JG
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chinski laser 5.5w (moduł laserowy cnc )

#14

Post napisał: Gabriel-JG » 30 sty 2019, 13:41

Potrzebuje takim laserem wykonać kilka projektów w cienkiej piance, montując go na swojej frezarce. Czy mocą tego lasera da się sterować z płytki CNC SSK-MB2? Tak, jak np obrotami wrzeciona? W opisie tego lasera widnieje, że sterowanie odbywa się jako TTL 0V - 5V


Tasman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2019, 13:21

Re: Chinski laser 5.5w (moduł laserowy cnc )

#15

Post napisał: Tasman » 01 lut 2019, 13:33

witam,
ma ktoś doświadczenie przy pracy na laserze BODOR zastanawiam sie jak tam wygląda programowanie takiej maszyny na jakim programie działa rozkładanie elementów na blache

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”