System chlodzenia freza

Jak to zrobić

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
IndyPoint
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 34
Rejestracja: 16 paź 2014, 18:30
Lokalizacja: do kad

System chlodzenia freza

#1

Post napisał: IndyPoint » 14 lis 2017, 08:31

Wiele małych frezarek CNC pozbawionych jest systemu chłodzenia elementów skrawających. Często na filmach widać ręczne dozowniki przerobione z wód kolońskich z denaturatem. Jest to nie wygodne bo trzeba stać nad maszyną i co jakiś czas naciskać taki dozownik. Z moich obserwacji widzę że przy skrawaniu aluminium niezastosowanie chłodzenia skutkuje bardzo nierówna powierzchnią skrawania a często nawet doprowadza to do złamania frezu. Jak można rozwiązać ten problem by w małej frezarce CNC zrobić zamknięty system chłodzenia elementów skrawanych by nie stać cały czas nad maszyną - jakieś pomysły, rozwiązania. Dziękuję.


Pozdrawiam
IndyPoint
asnieg()epf.pl

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: System chlodzenia freza

#2

Post napisał: RomanJ4 » 14 lis 2017, 11:25

Jeśli masz dostęp do kompresorka to możesz zastosować wydajną a mało kłopotliwe i emulsjo/olejożerne chłodzenie mgłą za pomocą rozpylacza
z zintegrowanym,
https://pl.aliexpress.com/store/product ... 18983.html

lub z zewnętrznym zbiorniczkiem cieczy (mam m/innymi taki - bardzo dobrze działa)
http://racom.com.pl/przemys%C5%82-autom ... 3%B3r.html

a jeśli nie masz dostępu do powietrza to najprostszy zestaw chłodzący zrobisz z małej taniej akwariowej lub do fontanny pompki (koniecznie z wirnikiem, a nie z gumową membraną, bo oleje mogą ją rozpuszczać)
Jak zrobić taki domowy egzemplarz masz tu budowa-stolu-pod-tokarke-stolowa-t24456-20.html . Umieszczony dla łatwiejszego czyszczenia w strunowej torebce silny magnes w zbiorniku chłodziwa wyłapuje stalowe opiłki by te nie przywierały do zrobionego z magnesów stałych wirnika pompki blokując jej pracę.
(tylko plastikowy zbiorniczek później dałem trochę większy, bo ten miał ciut za małą pojemność)

Dodane 6 minuty 30 sekundy:
chlodzenie-do-tokarki-wiertarki-i-pily- ... 53983.html
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: System chlodzenia freza

#3

Post napisał: Petroholic » 14 lis 2017, 22:50

Ta mgła ze zintegrowanym zbiornikiem jest słaba... Jak zapuścisz dłuższą robotę to szybko zbiornik jest pusty i trzeba pilnować... Ja mam z zewnętrznym 1L i często jak skrobię dłużej w twardym to muszę dolewać w trakcie :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: System chlodzenia freza

#4

Post napisał: kubus838 » 15 lis 2017, 11:52

Witam
Z racji tego, że dyskusja dotyczy chłodzenia to ja o coś zapytam.
A co myślicie o chłodzeniu powietrzem? Parę razy tego używałem i mile mnie zaskoczyło. Co prawda nie mogłem tym się pobawić i dobrze obejrzeć ale w przypadku stali zdało egzamin. W internecie widziałem parę filmów jak tym urządzeniem zamrażali wodę w szklance. Ale to były tylko filmy w rzeczywistości realnie tego nie wdziałem. Co wy na to?

robert

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: System chlodzenia freza

#5

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2017, 12:50

Jak zapewne wiesz (choćby z kąpieli) to woda jest o wiele skuteczniejszym "wysysaczem" ciepła niż powietrze.
[W/m2°C] http://www.engineeringpage.com/technolo ... nsfer.html
Water 600 - 1200
Gases 15 - 250
Dla porównania tabelka z szybkością chłodzenia w °C/s w różnych ośrodkach w czasie hartowania.
Obrazek

powietrzem da się chłodzić mniej "wydajne cieplnie" procesy skrawania, ale przy dużych ilościach ciepła(ciężkie skrawanie z dużymi parametrami lub twardsze materiały) może okazać się niewystarczająco wydajne.

Dodane 14 minuty 30 sekundy:
Poza tym samo powietrze nie smaruje narzędzia, co ma duży wpływ na np polepszenie procesu spływu wióra z powierzchni natarcia, i zmniejszenie zjawiska tworzenia się narostów, co jest ważne np przy skrawaniu aluminium czy innych kolorowych.
pozdrawiam,
Roman


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: System chlodzenia freza

#6

Post napisał: kubus838 » 15 lis 2017, 18:57

RomanJ4 pisze:
15 lis 2017, 12:50
Poza tym samo powietrze nie smaruje narzędzia, co ma duży wpływ na np polepszenie procesu spływu wióra z powierzchni natarcia, i zmniejszenie zjawiska tworzenia się narostów, co jest ważne np przy skrawaniu aluminium czy innych kolorowych.
Ja to rozumiem, że chłodziwo smaruje lepiej. Ale w przypadku powietrza to ono właśnie zdmuchuje i wydmuchuje urobek z pola pracy. Tylko mnie chodzi o to czy rzeczywiście powietrze wylatujące z tej dyszy jest w stanie tak ochłodzić frez, że ma on temperaturę minusową. Jak mówiłem wcześniej takie ustrojstwo widziałem przy frezowaniu metalu. Fakt frez po zakończeniu obróbki był bardzo zimny materiał też. A ja chciałbym to zastosować przy obróbce drewna - bo czasami to się aż dymi. I nie dlatego, że są źle dobrane parametry obróbki - oczywiście nie ma żadnych śladów na drewnie. Za to przy frezowaniu MDF to frez jest strasznie gorący pomimo tego, że rampy już ustawiam co 0.7mm. Dlatego chciałbym zastosować bez inwazyjne chłodzenie narzędzia przy obróbce drewna, mdf, płyty meblowej.

robert

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: System chlodzenia freza

#7

Post napisał: WZÓR » 15 lis 2017, 19:32

kubus838 pisze:
15 lis 2017, 18:57
RomanJ4 pisze:
15 lis 2017, 12:50
Poza tym samo powietrze nie smaruje narzędzia, co ma duży wpływ na np polepszenie procesu spływu wióra z powierzchni natarcia, i zmniejszenie zjawiska tworzenia się narostów, co jest ważne np przy skrawaniu aluminium czy innych kolorowych.
Ja to rozumiem, że chłodziwo smaruje lepiej. Ale w przypadku powietrza to ono właśnie zdmuchuje i wydmuchuje urobek z pola pracy. ....
Jak uruchomię TSC ( chłodzenie przez wrzeciono) , to też urobku nie zobaczysz.
Powietrze jest ok , ale przy hartowanym.
.... Tylko mnie chodzi o to czy rzeczywiście powietrze wylatujące z tej dyszy jest w stanie tak ochłodzić frez, że ma on temperaturę minusową. ....
Wątpię. :|

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: System chlodzenia freza

#8

Post napisał: kubus838 » 15 lis 2017, 23:44

WZÓR pisze:
15 lis 2017, 19:32
kubus838 pisze:
15 lis 2017, 18:57
Tylko mnie chodzi o to czy rzeczywiście powietrze wylatujące z tej dyszy jest w stanie tak ochłodzić frez, że ma on temperaturę minusową. ....
Wątpię. :|

Mariusz.
No właśnie - już mi proponowali zakup takiego "urządzenia" pokazując film. Na filmie widać jak "rączka" podstawia dusze takiego ustrojstwa do szklanki z wodą i dosłownie przez klika sekund ta woda zamarza. Żeby jeszcze bardziej być wiarygodnym w tej szklance jest łyżeczka. Na koniec filmy ta rączka odkłada ustrojstwo i podnosi chwytając za łyżeczkę całą szklankę z zamarzniętą wodą. Dlatego chciałem się dowiedzieć czy to rzeczywiście prawda czy następny wybieg handlowy.

robert

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: System chlodzenia freza

#9

Post napisał: RomanJ4 » 16 lis 2017, 00:05

"Na filmie widać jak "rączka" podstawia dusze takiego ustrojstwa do szklanki z wodą i dosłownie przez klika sekund ta woda zamarza."

No właśnie, tylko po co świat męczyłby się z jakimiś tam dziurawiącymi ozon freonami czy innymi R-ileśtam w układach klimatryzacyjno-chłodniczych, jak wystarczy (niezbyt mocno) podmuchać...
pozdrawiam,
Roman


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: System chlodzenia freza

#10

Post napisał: kubus838 » 16 lis 2017, 03:31

RomanJ4 pisze:
16 lis 2017, 00:05
"Na filmie widać jak "rączka" podstawia dusze takiego ustrojstwa do szklanki z wodą i dosłownie przez klika sekund ta woda zamarza."

No właśnie, tylko po co świat męczyłby się z jakimiś tam dziurawiącymi ozon freonami czy innymi R-ileśtam w układach klimatryzacyjno-chłodniczych, jak wystarczy (niezbyt mocno) podmuchać...
Tego to nie wiem jak mocno trzeba dmuchać ale skoro opiłki ze stołu zdmuchuje to wcale lekko nie dmucha. Ale fakt pod sprężarkę z dosyć sporym zbiornikiem było podłączone.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”