Koło zębate z otworem kształtowym.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Zębatka z wcięciem

#11

Post napisał: WZÓR » 11 lis 2017, 23:04

strikexp pisze:
11 lis 2017, 22:22
Ups mój błąd, chodziło o pilnik a nie drutówkę.
A o dokładności to tak bardziej teoretycznie, bo chyba nie chcesz powiedzieć że masz drutówkę która wycina plastik :P ....
Jeśli mowa o plastiku .......
Dasz radę w nim wykonać wybranie tzw. fasolkę i zaślepić klinem wcześniej potraktowanym klejem jakimś?

https://zapodaj.net/c56b201e5d153.jpg.html

Mariusz.


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zębatka z wcięciem

#12

Post napisał: strikexp » 12 lis 2017, 00:41

A to fajny pomysł, tylko akurat ta zębatka co ją chciałem dorobić to jest strasznie cienka i nie ma tam co wybrać.
Ale taki fajny patent ze zdjęcia będzie świetny do jednego z silników krokowych który mam.

Może tak głupio wtrącać, ale nie chcę tworzyć nowego tematu. Z jakiej stali są wały takich małych silników? Bardzo sztywne przy fi 8mm.


MaciejDlugosz
Posty w temacie: 2

Re: Zębatka z wcięciem

#13

Post napisał: MaciejDlugosz » 13 lis 2017, 17:30

strikexp pisze:
10 lis 2017, 19:05
Chciałbym podpytać jakimi metodami robi się takie zębatki na wał z płaskim wcięciem:
Obrazek

Oryginalna zębatka była z plastiku, więc dam sobie radę bez takich wynalazków jak dłutownica. Ale nie mam pojęcia jak się wykonuje taki otwór?
Na 99% było to robione wykrawarką hydrauliczną. Pod dany detal robi się stempel. W celach przemysłowych stosuje się duże prasy. Jak detal zmieści się na małej prasie to można to z powodzeniem zrobić na małej prasie hydraulicznej warsztatowej albo - jeśli cienki detal/ plastik to na prasie mimośrodowej.



IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Zębatka z wcięciem

#14

Post napisał: IMPULS3 » 13 lis 2017, 18:14

Po pierwsze to jest KOŁO ZĘBATE a nie zębatka!!!! A oprócz wszystkich wymienionych metod to w produkcji masowej otwory kształtowe robi się przeciągaczami lub przepychaczami. W domu to jeśli jest miejsce to albo frezarką wybrać kanałek i dorobić wstawkę albo dłutownicą ale to rzadka maszyna w warsztacikach przydomowych. Oczywiście i frezarką i dłutownicą można zrobić to idealnie ale zabawy jest sporo.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zębatka z wcięciem

#15

Post napisał: strikexp » 13 lis 2017, 19:03

IMPULS3 pisze:
13 lis 2017, 18:14
Po pierwsze to jest KOŁO ZĘBATE a nie zębatka!!!!
A jaka to różnica skoro i tak półprodukt tzn kółko z otworem wygląda identycznie ? :mrgreen:

No na wypychanie tego w prasie nie wpadłem. A w sumie dobry sposób jak ktoś ma odpowiednio dużą prasę.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Zębatka z wcięciem

#16

Post napisał: IMPULS3 » 13 lis 2017, 19:09

strikexp pisze:

A jaka to różnica skoro i tak półprodukt tzn kółko z otworem wygląda identycznie ? :mrgreen:
Taka różnica jak te Twoje posty a posty kogoś kto pracuje faktycznie a nie wymyśla tematy. :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99batka


MaciejDlugosz
Posty w temacie: 2

Re: Zębatka z wcięciem

#17

Post napisał: MaciejDlugosz » 13 lis 2017, 21:33

IMPULS3 pisze:
13 lis 2017, 19:09
strikexp pisze:
A jaka to różnica skoro i tak półprodukt tzn kółko z otworem wygląda identycznie ? :mrgreen:
Taka różnica jak te Twoje posty a posty kogoś kto pracuje faktycznie a nie wymyśla tematy. :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99batka
To jest czepialstwo słowne które nic nie wnosi do tematu. Jest wiele skrótów które są doskonale zrozumiałe dla większości PRACUJĄCYCH ludzi: migomat, łuska, szufladka, koks, zębatka, drut (na ostrzu) - pierwsze lepsze które przychodzą mi do głowy.

Zamiast mówić o technice, dzielić się wiedzą to się będą niektórzy słówek czepiać.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Zębatka z wcięciem

#18

Post napisał: IMPULS3 » 13 lis 2017, 22:35

MaciejDlugosz pisze:
13 lis 2017, 21:33


To jest czepialstwo słowne które nic nie wnosi do tematu. Jest wiele skrótów które są doskonale zrozumiałe dla większości PRACUJĄCYCH
To jest błąd i to dość poważny. Zębaka a koło zębate to dwie różne rzeczy. Jeśli ktoś mi zadaje pytanie czy mogę dorobić zębatkę to zawsze się muszę dopytać czy chodzi o koło czy listwę. A to że rozumiem o co chodzi dopiero po tym jak zobaczę rysunek czy detal niczego nie zmienia.
Poza tym w wynikach wyszukiwania zawsze pojawi się ten błąd. Więc zrozum że poprawne nazewnictwo w tytułach i technologiach ma znaczenie.
PS. zmieniłem tytuł. :P
strikexp mógłby się trochę skupić nad jakims jednym zagadnieniem a nie co chwila zakładać temat o czymś innym i kończyć go też niczym.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Zębatka z wcięciem

#19

Post napisał: clipper7 » 14 lis 2017, 20:06

MaciejDlugosz pisze:
13 lis 2017, 21:33
Jest wiele skrótów które są doskonale zrozumiałe dla większości PRACUJĄCYCH ludzi: migomat, łuska, szufladka, koks, zębatka
Czy innym jest używanie przyjętych w środowisku nazw alternatywnych ( Junkers <=> gazowy przepływowy podgrzewacz wody, Elektrolux <=> odkurzacz itp), a czy innym używanie BŁĘDNYCH nazw przedmiotów. Nazywanie wkrętu gwoździem zawsze będzie błędem i tyle.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”