Frezowanie blatu do kuchni

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
zahar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 19
Posty: 34
Rejestracja: 25 lis 2013, 23:25
Lokalizacja: Lublin

#41

Post napisał: zahar » 23 wrz 2017, 15:55

Będzie :)
Mam nadzieję, że pójdzie wszystko zgodnie z planem i będzie się czym pochwalić. Ten tydzień miałem mega zajety, i będzie tak jeszcze pewnie do wtorku. Jutro może chociaż zajrzę do frezarki i posuwy pozmieniam i poszukam sensownej podkładki na jednak spory kawałek blatu.

Co ciekawego z klejonki frezowałeś?



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#42

Post napisał: RobWan » 23 wrz 2017, 16:54

zahar pisze: posuwy pozmieniam
Co masz na myśli? Nie ustawiasz tych parametrów w CAM-ie?
zahar pisze:poszukam sensownej podkładki na jednak spory kawałek blatu.
Nie musisz całego blatu podklejać. Nawet małe kawałki w kilku miejscach wystarczą.

Robert

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#43

Post napisał: Petroholic » 23 wrz 2017, 17:44

zahar pisze:poszukam sensownej podkładki na jednak spory kawałek blatu
RobWan pisze:Nie musisz całego blatu podklejać. Nawet małe kawałki w kilku miejscach wystarczą.
Odezwij się to ci pożyczę podciśnieniówki 100x100 mam 7 sztuk to sobie przyssiesz do stołu :)

Jakie masz mocowanie do stołu?

W ogóle to daj namiar do siebie to się spikniemy :) Jak na twojej nie da rady to na Onreda się wrzuci :)


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#44

Post napisał: RobWan » 23 wrz 2017, 17:47

Petroholic pisze: na Onreda się wrzuci
To ten z granitowym stołem?

Robert

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#45

Post napisał: Petroholic » 23 wrz 2017, 17:57

Tak... Gasparowa konstrukcja :)

Obrazek

A to w/w podkładki podciśnieniowe - samoróbki prosto spod Onreda :) Na zdjęciu jeszcze bez uszczelki i króćca przyłączeniowego... Na eżektorze zasysa na -0.7 i spokojnie trzyma - można orać :)

Obrazek

PS Dookoła stołu i przed czerwoną listwą przednią widać w/w granit :D


Autor tematu
zahar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 19
Posty: 34
Rejestracja: 25 lis 2013, 23:25
Lokalizacja: Lublin

#46

Post napisał: zahar » 24 wrz 2017, 08:58

RobWan,

Opcja z klejem to raczej na kolejny raz, nie chcę robić eksperymentów na tym blacie. Stopniowo to sobie ogarnę. Mówiłeś wcześniej, że klej dajesz chyba na długości 50 cm po bokach żeby trzymał.

Jak to wygląda w przypadku mniejszych elementów, gdzie jest i obwód mniejszy? Czy jest granica, że elementy o mniejszym obwodzie mocujesz inaczej, bo mogą zostać wyrwane? Czy jej nie ma, bo regulujesz to jedynie poprzez dobór posuwu i odpowiednio malego freza?

Ja zwykle pod dwa końce materiału, z którego wycinam, podkładam dwie olchowe deski. Na górę obrabianego materiału (też na końcach) daje kolejne dwie, z otworami na śruby i dokrecam całość nakrętkami do czterech śrub siedzących w stole t-rowkowym. Jak dłuższy kawałek to też na środku kolejną deską go podpieram.

Opcja z klejem wydaje się dużo fajniejsza jeśli chodzi o minimalizowanie naddatków przy mocowaniu w porównaniu z metodą, którą obecnie stosuję.

--

Petroholic,

Pewnie, że trzeba się spiknąć. No i dzięki za propozycję użyczenia podkładek, ale nawet nie miałbym do czego ich podpiąć. Fajna ta Twoja frezarka. Jakie pole pracy? edit: ok, już chyba znalazłem 😉 1000x800x220

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#47

Post napisał: Petroholic » 24 wrz 2017, 09:59

zahar pisze:ale nawet nie miałbym do czego ich podpiąć
Nie masz kompresora? Podrzucę ci podkładki razem z eżektorem :)

Jaki masz rozmiar i rozstaw rowków T?

PW Otrzymałem, odpisałem, spot się zorganizuje :)


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 27
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#48

Post napisał: RobWan » 24 wrz 2017, 10:31

zahar pisze:Opcja z klejem to raczej na kolejny raz, nie chcę robić eksperymentów na tym blacie. Stopniowo to sobie ogarnę. Mówiłeś wcześniej, że klej dajesz chyba na długości 50 cm po bokach żeby trzymał.
Piałem o 50 mm, nie centymetrach. :grin:
Skoro masz sprawdzoną u siebie metodę to się jej trzymaj. Myślałem, że nie robiłeś takich rzeczy.
Przyssawki przy klejonce wygiętej lub niedokładnie przeheblowanej mogą zawieźć.

Robert

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 15
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#49

Post napisał: Petroholic » 24 wrz 2017, 18:09

RobWan pisze:Przyssawki przy klejonce wygiętej lub niedokładnie przeheblowanej mogą zawieźć.
Dlatego po przyssaniu trzeba szarpnąć ręką :) Jak nie wyrwiesz to przy spokojnych parametrach frez też nie wyrwie :) Poza tym jak płaskość nie jest idealna to uszczelka trochę się podniesie i też utrzyma :)

Ostatnio na dwóch przyssawkach jechałem HDPE500 na dość grubych parametrach frezem 10mm i nie wyrwało :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#50

Post napisał: dance1 » 24 wrz 2017, 20:27

ja także do tego typu zadań ssawek używam, kilkanaście mam zrobionych w ten sposób że dołożone są łapy którymi oprócz podciśnienia można materiał dociskać w miejscach które nie będą obrabiane, modyfikację tą wprowadziłem jak mi kilka blatów poprzesuwało z dość egzotycznego materiału.
Polecam.
zahar może i nic ciekawego, firma produkująca blaty, drzwi itp zleciła mi schody do swojego salonu, połączenie drewna, nierdzewki, szkła, takie kręcone kolosy na ich wystawę. :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”