Problem z wiorami przy wierceniu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#41

Post napisał: viper » 16 sie 2017, 07:49

MaciejDlugosz pisze:Wersja pokazana na wideo pokazuje zaszlifowanie od strony powierzchni natarcia i wiór uderza o "łamacz wióra".
i to ma wyeliminować problem w S335? Ja w takie cuda na kiju nie wierzę, za dużo otworków już w życiu wywierciłem.
Owszem taki rodzaj podszlifowania BYĆ MOŻE łagodzi trochę problem ale szczerze nie sądzę aby chodź w najmniejszym stopniu miało to coś pomóc.
MaciejDlugosz pisze:W wiertłach składanych jesteś na sznurku producenta jeśli nie masz pojęcia o geometrii
a co masz mieć do pojęcia?? zakładasz płytkę i puszczasz program... No chyba nie miałeś na myśli przerabiać płytkę (jej łamacz) :?:
Jeśli wiertło składane nie ma łamacza wióra to dostaniesz poradę by kupić płytkę...
nie wiem o jakim wiertle składanym mówisz. Albo coś Ci się pomieszało albo ja Cie nie rozumiem.

Co do takich wierteł to nie oszukuj się, resztę robi się w programie (jeśli coś zwija).

Nie spotkałem się także z HSSsami gdzie w katalogu opinane byłby jako np. "specjalne z łamaczem do stali dających długi wiór" a miałem przeróżniaste katalogi.
Kto się baw w takie coś? ...na CNC program robi wszystko

[ Dodano: 2017-08-16, 09:51 ]
Blasterpl na pewno coś robisz źle z tym programem. Piszę z tel i nie mam czasu teraz na rozkminke. Ten odskok mozesz mieć w parametrze i moze byc tam 0. Wez to na chlopski rozum, puść program i zwolnij posuw na min. I zobacz na odczyt osi z czy jest ten odskok i o ile. To pomoże w zrozumieniu cyklu i jego sprawdzeniu. Zacznijcie tam myśleć



Tagi:

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#42

Post napisał: Tomciowoj » 16 sie 2017, 12:54

blasterpl pisze:U mnie jest tak:
Na moje tłumaczenie jeśli J=0 to owszem wiertło wyjeżdża z otworu, ale jeśli J>0 to odskakuje tylko na zadaną odległość pozostając w otworze.

Wiertło na płytki WCMX to dobry wybór.
Co do łamania wióra w stali S355, wiercenie w Hardoxie 400 składanym wiertłem też nic lepsze nie jest. Jak dam większy posuw i mniejsze obroty to lecą płytki, jak płytki wytrzymują przy mniejszym posuwie i wyższych obrotach to wstęgi chlaszczą po maszynie. :cry:

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#43

Post napisał: viper » 16 sie 2017, 14:25

Tomciowoj pisze:Co do łamania wióra w stali S355, wiercenie w Hardoxie 400 składanym wiertłem też nic lepsze nie jest. Jak dam większy posuw i mniejsze obroty to lecą płytki, jak płytki wytrzymują przy mniejszym posuwie i wyższych obrotach to wstęgi chlaszczą po maszynie.
no to zastanów się co trzeba zrobić ? :cool:

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#44

Post napisał: Tomciowoj » 16 sie 2017, 16:00

Niestety na mojej maszynie takie parametry się sprawdzają, zwiększenie posuwu przy wyższych obrotach też się nie sprawdza. Najczęściej pada płytka przy osi. Detale w sztukach, wolę trochę dłużej ale bez obawy, ze padnie płytka i wiertło przytrze du.ą, szkoda by było bo z WNT.
Co prawda wyższe obroty to większa siła odśrodkowa i wióry częściej się odrywają.


andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

#45

Post napisał: andrzey520 » 16 sie 2017, 16:44


moze to koledze pomoże :P


MaciejDlugosz
Posty w temacie: 4

#46

Post napisał: MaciejDlugosz » 16 sie 2017, 18:54

viper pisze: Co do takich wierteł to nie oszukuj się, resztę robi się w programie (jeśli coś zwija).

Nie spotkałem się także z HSSsami gdzie w katalogu opinane byłby jako np. "specjalne z łamaczem do stali dających długi wiór" a miałem przeróżniaste katalogi.
Kto się baw w takie coś? ...na CNC program robi wszystko
Tu się różnimy, Ty masz zacięcie CNC, a ja mam zacięcie narzędziowe. Jeden problem można rozwiązać na kilka sposobów. Kolega andrzey520 pokazał najlepszą metodę CNC - odwracanie kierunku obrotów by pozbyć się wiórów. Od strony czysto narzędziowej można to zrealizować odpowiednio szlifując wiertło oddając do NARZĘDZIOWNI, ewentualnie samemu jeśli ma się zacięcie do geometrii.

W katalogach nie ma wielu rzeczy, np. nie ma wierteł do wiercenia w KRUCHYCH plastikach, takie wiertło trzeba zlecić do wykonania w narżędziowni, żadne CNC i zwykłe wiertło tu nie pomoże.

[youtube][/youtube]

A wracając do łamania wiórów: wiertła HSS łamiące wiór bez cyklu cofania to podstawa przy wysoko-wydajnym wierceniu dwuteowników:

[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#47

Post napisał: WZÓR » 16 sie 2017, 20:47

MaciejDlugosz pisze:...
W katalogach nie ma wielu rzeczy, np. nie ma wierteł do wiercenia w KRUCHYCH plastikach, takie wiertło trzeba zlecić do wykonania w narżędziowni, żadne CNC i zwykłe wiertło tu nie pomoże.
...
Słuszna uwaga.
W starej pracy na SL-20 Haas obrabiałem w dużych ilościach POM i inne badziewia.
Nie raz szef pytał dlaczego nie puszczam z eppingera ( chwytaka pręta).
..... , a wióry z noży , wiertła i gwintownika kto zdejmie ..... , wróżka (?)

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#48

Post napisał: ak47 » 16 sie 2017, 20:53

CNC pomoże bo ponownie frezował będę po spirali w twardym plastiku.
Nie wiem jak twardy jest plastik z filmu i twej metody nie neguje bo widzę, że udało Ci się zaostrzyć wiertło i to działa. Frezowaliśmy podobny plastik, przy próbie wiercenia dostawaliśmy pajęczynę wokół otworu, a wióry nie były wstęgowe. Przy frezowaniu po spirali było w porządku choć kojarzy mi się coś, że z posuwem trochę kombinować trzeba było ale parę sztuk na fuchę zmęczyliśmy.

Pomysł z odwracaniem obrotów jest ciekawy ale zastanawia mnie co na to hamulec ? nie jest tak, że hamulec najpierw zatrzymuje wrzeciono, puszcza i dopiero idą lewe obroty i tak w koło ? Nie pracuję na frezarkach na co dzień więc nie wiem jak to wygląda


MaciejDlugosz
Posty w temacie: 4

#49

Post napisał: MaciejDlugosz » 17 sie 2017, 11:59

viper pisze:
MaciejDlugosz pisze:Wersja pokazana na wideo pokazuje zaszlifowanie od strony powierzchni natarcia i wiór uderza o "łamacz wióra".
i to ma wyeliminować problem w S355? Ja w takie cuda na kiju nie wierzę, za dużo otworków już w życiu wywierciłem.
Owszem taki rodzaj podszlifowania BYĆ MOŻE łagodzi trochę problem ale szczerze nie sądzę aby chodź w najmniejszym stopniu miało to coś pomóc.
Wystarczy wpisać "chip breaker drill" żeby znaleźć multum przykładów.

Stal S355 to stal lepsza gatunkowo od S235. Spójrz dokładnie na wymienną płytkę w wiertle z poniższego wideo i zobaczysz podszlifowanie od strony natarcia (łamacz wióra). W wiertle HSS takie coś możesz spokojnie sam zaszlifować. W płytce węglikowej zresztą też możesz. Co się dzieje przy wierceniu S235, widać długie wstęgi??

[youtube][/youtube]

Tu np. Niemiec (narzędziowiec) pokazuje jak samodzielnie zaszlifowuje w płytce węglikowej mały "łamacz wióra":

----> przewiń do 08:43

[youtube][/youtube]

Do szlifowania łamacza wiórów w płytkach z węglika najlepsze są ściernice o profilu "V" ("najlepsze" bo dają najlepsze dojście), książka z 1975 roku:

Obrazek


markuz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 122
Rejestracja: 14 sty 2007, 10:28
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

#50

Post napisał: markuz » 18 sie 2017, 05:48

w nowym sofcie haasa dodal parametr E
np.
G73G98R1I10J2K2Z-30F200.E1000.
po wykonaniu otworu wiertło wskakuje na lewe obroty s1000 m4 . u mnie to się sprawdza jak wiercę hss średnice fi 15 do 20 . W małych od 3.3 do 12 mam wiertła z węglika i chłodzenie przez wrzeciono jeszcze nigdy nie zawinęło

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”