Jaki kupic noz na plytki wymienne?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#51

Post napisał: pioterek » 02 lip 2016, 12:27

viper pisze:średnice np. fi 5, fi 10 nie toczy się na pewno WNMG hehe. Wtedy trzeba iść w inną stronę aby uzyskać idealną powierzchnię.
No i właśnie w tym problem kol. "kavior" i jako zajmujący się zawodowo znawca tematu możesz się rozpisać w tej kwestii. Czekam na wykład, zresztą nie tylko ja.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#52

Post napisał: jasiu... » 02 lip 2016, 13:25

toczy się, toczy.

Pierwsza rzecz, może będzie się nadawała tzw. stal automatowa. Cociażby 11SMnPb37, albo coś właśnie od 11SM się zaczynającego.

Jeśli nie, to przechodzimy na odpowiednio zaostrzone narzędzia z HSS i schodzimy z obrotów. Przy małych prędkościach narost się tworzył nie będzie, szczególnie jeśli mamy chłodzenie olejem. I powierzchnia w jednym i drugim przykładzie będzie akceptowalna, choć świecić się przy małych prędkościach skrawania nie będzie.

I jeszcze jedno. Chłodziwo nie tylko chłodzi, ale i smaruje, więc chłodzić, chłodzić i nie płakać, że w butelce mieści się pół litra emulsji i chlapie.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7992
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#53

Post napisał: WZÓR » 02 lip 2016, 14:04

viper pisze:... WZÓR jednak się pozbyłeś niechcianej oprawki :razz:
A skąd te przypuszczenia , że maczałem palce w tej transakcji ? :razz:
... dobra oprawka , to nie żona - jak się znudzi , to trzeba ją wymieniać.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
kavior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 183
Rejestracja: 05 gru 2014, 13:38
Lokalizacja: Krakow

#54

Post napisał: kavior » 02 lip 2016, 18:52

Fotka z dzisiejszych testów. Prędkość max tokarki 1200, posuw 0.5, zbiór 5 dych na stronę. Powierzchnia zdecydowanie zaczęła się świecić ale do ideału daleka droga. Przy takiej prędkości wrzeciona zacząłem się obawiać czy uchwyt nie wyleci sufitem z garażu :mrgreen: Wywalone i mocno skręcone łożyska dodatkowo wywierały na mnie nacisk na ucieczkę z pola walki :mrgreen: :lol: Nie śmiać się, jeszcze dwa miesiące temu nie wiedziałem co to suport a pracy na tokarce łącznie mam za sobą może 3h :oops:
Wczoraj w pracy jak na warsztat poszedłem ze swoim iscarem do tokarza z co najmniej 25 letnim stażem nie chciał w ogóle patrzeć na niego. Nie ma przekonania do składaków, raz może użył i nie był zadowolony. Ale jak zobaczył jak pracuje płytka wnmg to kazał sobie podać symbol :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#55

Post napisał: rc36 » 02 lip 2016, 19:02

1200 obrotów wrzeciona to nie wiadomo czy to dużo czy mało bo nie napisałeś jaką średnicę ma ten wałek, posuw 0,5 to nadaje się na gwint, a nie do toczenia, jakiś tam postęp jest ale jeszcze jest słabo.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7992
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#56

Post napisał: WZÓR » 02 lip 2016, 19:04

kavior pisze:Fotka z dzisiejszych testów. Prędkość max tokarki 1200, posuw 0.5, zbiór 5 dych na stronę. Powierzchnia zdecydowanie zaczęła się świecić ale do ideału daleka droga. ...
@ kavior - bez przesady :grin: - nie tocz gwintów (posuw za duży tym razem).
Nad ap musisz z lekka popracować - daj 1 mm - 1.5 mm na stronę.
Staraj się robić testy na materiale gatunkowym .... , w ,,glinie" sukcesów nie osiągniesz.

P.s.
Zerknij tu

... tak ten nóż na pracować.

Mariusz.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2016, 19:10 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
kavior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 183
Rejestracja: 05 gru 2014, 13:38
Lokalizacja: Krakow

#57

Post napisał: kavior » 02 lip 2016, 19:05

Średnicy miał 17mm.

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#58

Post napisał: viper » 02 lip 2016, 21:26

jasiu... pisze:toczy się, toczy.
fi 5 z płytką ujemną i jeszcze z narożem r0,8 ?? Chyba raczej przepycha się materiał :) Płytki ujemne to pierwszy wybór i najbardziej ekonomiczna praca ale przy małych średnicach nie da się oszukać tematu. Wtedy (i nie tylko w tedy) trzeba użyć płytki o geometrii dodatniej i to jeszcze w miarę zmniejszania średnicy warto użyć mniejszego naroża 0,4. ( co do naroży to zupełnie inny temat i też trochę trzeba by o tym pisać) albo dla tych co nie potrzebują aż takich cudów (bo toczą amatorsko) to najlepiej wyszlifowana stalka HSS na ostro lub lutowany.
WZÓR pisze: A skąd te przypuszczenia , że maczałem palce w tej transakcji ? :razz:
czytając wszystkie nasze posty jakoś poukładało mi się to w jedną całość :)
kavior pisze: Przy takiej prędkości wrzeciona zacząłem się obawiać czy uchwyt nie wyleci sufitem z garażu :mrgreen: Wywalone i mocno skręcone łożyska dodatkowo wywierały na mnie nacisk na ucieczkę z pola walki :mrgreen: :lol: Nie śmiać się, jeszcze dwa miesiące temu nie wiedziałem co to suport a pracy na tokarce łącznie mam za sobą może 3h :oops:
z czasem się przyzwyczaisz :) w każdym razie idziesz w dobrym kierunku. Testujesz uczysz się i pytasz. Za parę miesięcy będziesz śmigał gwinty aż miło :mrgreen:
kavior pisze:Wczoraj w pracy jak na warsztat poszedłem ze swoim iscarem do tokarza z co najmniej 25 letnim stażem nie chciał w ogóle patrzeć na niego. Nie ma przekonania do składaków, raz może użył i nie był zadowolony. Ale jak zobaczył jak pracuje płytka wnmg to kazał sobie podać symbol :mrgreen:
nie chciałbym zbytnio krytykować ale ten tokarz z toczeniem to chyba nie wiele ma wspólnego jak nie zna tematów noży składanych. Do do mojej firmy 20 lat temu zaprzyjaźnieni tokarze z pobliskiej fabryki maszyn przynosił składaki na płytki SNMG SECO i nie chcieli słyszeć o gównie lutowanym. Profesjonaliści wiedzieli już wtedy co dobre. Wiec jak piszesz o takim tokarzu to aż włos na głowie się jeży z jego niekompetencji.

Jak będziesz miał nowe płytki to wtedy zobaczysz jaka różnica. Używana płytki które masz nie bez powodu zostały zdjęte z oprawki :)
Oprócz właściwych parametrów ( a widać że, błądzisz na razie) jest jeszcze sprawa sztywności. Tak naprawdę nie wiemy czy Twój imak nie chwieje się we wszystkie strony, jak z łożyskiem NN, jak z prowadnicami, jak z osiowością noża.

Wstaw fotkę z bliska naroża płytki- popatrzymy czy masz tam jeszcze promień w ogóle :)


Autor tematu
kavior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 17
Posty: 183
Rejestracja: 05 gru 2014, 13:38
Lokalizacja: Krakow

#59

Post napisał: kavior » 03 lip 2016, 16:09

viper pisze:Wstaw fotkę z bliska naroża płytki- popatrzymy czy masz tam jeszcze promień w ogóle :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj niedziela, nauka toczenia wstrzymana do jutra :mrgreen: Za to dokształcam się teoretycznie. Z pierwszymi toczeniami i malutkimi prędkościami się ładnie wypuściłem :shock: :razz: Sprawdziłem jeszcze, że mam duży luz szufladki suportu poprzecznego. Ręką jestem w stanie przesuwać go przód tył 1mm. Tak jakby nakrętka z brązu nie trzymała szuflady. Śruba dokręcona mocno. Na pokrętle od posuwu poprzecznego mam może 10minut luzu nawrotnego. Jak rozkręcałem całą tokarkę do czyszczenia i malowania zwróciło moją uwagę to, że nakrętka jak i szuflada ma podfryzowanie, jakby miał tam siedzieć klin, taki jak na wale silnika ale nic nie było tam założone :???: Faktycznie brakuje?

Obrazek

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#60

Post napisał: rc36 » 03 lip 2016, 17:58

Te płytki są dobre, ale do toczenia odkuwek i innych takich, jak chcesz mieć dobrą powierzchnię przy toczeniu wykańczającym to płytki TCMT się do tego nadają, ale i TPUN się dobrze sprawdzają a są tańsze, ważne żeby promień naroża nie był większy niż 0,4 i płytka była dodatnia. Tak w ogóle to chyba wszystko o składakach, płytkach, narostach itp. było opisane tutaj i nie ma sensu maglować tego jeszcze raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”