Jednoosiowy sterownik EDM

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#41

Post napisał: Leoo » 24 lip 2013, 20:46

gadzik90 pisze:na swoje usprawiedliwienie mam tylko tyle że elektronik/elektryk ze mnie żaden.
Tym bardziej gratulacje się należą :cool:



Tagi:


gadzik90
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 52
Rejestracja: 05 kwie 2011, 21:17
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#42

Post napisał: gadzik90 » 08 sie 2013, 22:49

251mz pisze:gadzik90,

Trzymam za Ciebie kciuki...
Jakiś czas też się przymierzam do tego układu...
Jednak z braku czasu oraz pewności ,że efekt będzie zadowalający nie podejmowałem rękawicy...

Jak możesz to sprawdź jak wyjdzie drążenie czegoś bardziej skomplikowanego...
Oraz jak wypada zużycie elektrody...

Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Sorki że tak późno piszę ale ostatnio nie miałem za bardzo czasu. Jak tylko zrobiłem na sterownik prymitywną obudowę, tak przestało poprawnie działać., dlatego testu nie moe na chwilę obecną zrobić. Obstawiam, że któryś kabelek źle łączy, bo jakość tych lutów jest marna. W każdym bądź razie, muszę temat na jakiś czas odstawić na bok, bo mam inne zajęcia.

I dzięki za słowa uznania :)

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#43

Post napisał: kwarc » 24 gru 2013, 13:20

Trzymam kciuki , temat drążony :) od dawna i nadal tak naprawde nie ruszony solidniej .
podpowiem iż brak poprostu ogarniecia całościowego , wcale nie trzeba wielkiej wiedzy itd .ogarnąć do kupy kilka wielkości (czynników) .Sam układ elektroniczny może być zaskakująco prosty . Kluczem jest zgranie kilku czynnikow .


gadzik90
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 52
Rejestracja: 05 kwie 2011, 21:17
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#44

Post napisał: gadzik90 » 03 lis 2014, 22:09

Witam ponownie, z racji zagospodarowania trochę czasu, postanowiłem powrócić do tematu drążarki. Mianowicie, zrobiłem nowy układ sterujący, i niestety nie działa tak jak powinien. O co chodzi: w trybie ręcznym sterownik działa prawie normalnie, tzn. co ok. 7 naciśnięć przycisku "up" lub "down" silnik obraca się w przeciwnym kierunku niż powinien, i to na dużo wyższych obrotach. Druga sprawa to brak możliwości ustawienia sterownika do drążenia w trybie automatycznym. Parę razy mi się udało wysterować tak, że elektroda ustawiała się na odległości ok. 3mm od materiału i próbowała drążyć. Postanowiłem wziąć elektrodę w rękę i obserwować reakcję silnika w miarę ręcznego zbliżania elektrody, z jednoczesnym pomiarem napięcia. Z moich pomiarów wynika, że przy napięciu pomiędzy materiałem a elektrodą wynoszącym ok. 56,8V silnik obracał się w kierunku "dół". Gdy zbliżałem się do materiału na te 3mm, napięcie spadało do ok. 56,2V i silnik obracał się w drugą stronę, czyli "do góry". W tym trybie także zdarzało się, że silnik wchodził na wyższe obroty, obracając się w przeciwnym kierunku niż powinien. Później sprawdziłem potencjometry, i wyszły takie wartości: (oznaczenia wg pdf z 1-szej strony)
-P2min: 6,4-6,8ohm, P2max:2,94kohm
-P3min: 6,0-6,1ohm, P3max: 3,02kohm
-P4min: 0,74kohm, P4max: 178-184kohm
-P5min: 0,67kohm, P5max: 216kohm
-P1min: 0,43kohm, P1max: 198kohm
Czy możecie poradzić, co może być nie tak? Czy to może być wina tych potencjometrów? Jest to dla mnie jedyny punkt zaczepny, szczególnie że te pomiary nie były tak do końca jednoznaczne (wartości przy niektórych pomiarach ciągle rosły lub spadały).


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#45

Post napisał: PETERS » 26 paź 2015, 22:22

Pozwolę sobie odświeżyć ten temat z racji tego, że niedawno uczyniłem ten sterownik, może komuś przydadzą się moje uwagi.
Poniżej zebrane zmiany z tego topiku w stosunku do układu z pierwszej strony postu:

1. Były pewne zawirowania w stosunku do wartości rezystorów na schemacie,wykazie i PCB, ja użyłem poniższych wartości:
R8 - 47K
R9 - 470R
R11 - 390R
R19 - 1K
R6 - 1K
R7 - 10K

2. "Zamienione opisy złącza J2 tzn. jest STI powinno być DIRI i dalej DRI trzeba zmienić na STI (błąd musiał powstać na etapie tworzenia biblioteki obudowy przekaźnika)" - wystarczy sobie zamienić opisy na na PCB.

3. "Trzeba mostki znajdujące się nad diodą D1 (1N4148) skrzyżować ze sobą. Aktualnie są równoległe jak znak "=" a trzeba je przelutować w "x"."
W pierwszej kolejności nie zrobiłem tej aktualizacji, bo nie wiedziałem czy dokumentacja została zaktualizowana czy też nie i mostki były ustawione "=", układ niby działał, nawet coś tam wypalał, ale zaczęło mnie zastanawiać dlaczego prąd podczas "postoju" - czyli "odsuwaniu" elektrody od materiału jest większy niż podczas palenia. Okazało się że układ zamiast odsuwać elektrodę - dosuwał ją do materiału - co wizualnie skutkowało ustaniem palenia (zwarciem) - gdybym miał większy silnik do napędu osi to zapewne zauważył bym to po złamaniu lub ugięciu elektrody, ale że silnik były malutki - to porostu gubił kroki - potem układ odsuwał elektrodę i paliło dalej. Po szybkiej konsultacji z kolegą Leoo - autorem tego układu (Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedz - nie straciłem całego sobotniego wieczoru szukaniu usterki:) i zmianie mostków na "x" układ działa jak należy - usunął już złamane wiertło i gwintownik, które to były natchnieniem dla zbudowania tego układu :)

4. Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz, mianowicie - jeżeli zworka "REV" jest ustawiona prawidłowo (posuw działa w dobrym kierunku) tzn. przycisk UP - oś do góry, przycisk DN - oś w gół, to gdy odpalałem na "sucho" tzn. bez podłączonego trafa do prądu (tegu dużego, co daje "moc" do drążenia:) - po wciśnięciu przycisku auto - oś jechała w górę zamiast w dół. Ale po podłączeniu trafa do prądu oś zaczęła się zachowywać normalnie - czyli po wciśnięciu przycisku auto - oś jechała w dół, do materiału.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#46

Post napisał: dziabi3 » 21 lis 2015, 23:03

o widzę że coś podobnego do tego co kiedyś robiłem dla kumpla

Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#47

Post napisał: kwarc » 14 cze 2016, 20:57

no dobra , to w koncu działa ? czy nie działa ? i jeśli działa to na ile żre elektrode ?
Wiem ,troche odkopuje temat ale akurat umiem budować generatory do drążarek i
chce sie pośmiać z tych leonów i innych :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”