PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 50
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#1431

Post napisał: jarekk » 11 kwie 2015, 20:06

mc2kwacz pisze: Tylko nie wiem czy da się to sensownie dobrze zrobić na cudzym stosie USB, czy nie trzeba raczej wysupłać te kilka k$ roczne i nie dostać własnego ID. W przypadku piko i przy jego cenach byłoby to mało racjonalne raczej...
Są gotowe rozwiązania ( kilka $ za sztukę o ile dobrze pamiętam + SDK płatne jednorazowo). Da się też przywiązać licencje do komputera.

Tyle że .. po co ? Generalnie rozsądna cena zazwyczaj załatwia sprawę , zwłaszcza dla programów tak specjalistycznych jak ten.


Jestem właśnie na etapie wybierania CAM-a i kolega Gaspar trochę mnie natchnął - spróbuję PikoCNC ( testuje jeszcze SheetCAMa który jest w +- podobnej cenie).



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 260
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#1432

Post napisał: RobWan » 11 kwie 2015, 20:23

jarekk pisze:testuje jeszcze SheetCAMa.
Ale on jest 2,5D.

Robert

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 46
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#1433

Post napisał: Zienek » 11 kwie 2015, 22:14

PikoCNC specjalnie miało dodane dodawanie pliku z licencją, żeby nie było kłopotu z generowaniem kodu poza miejscem gdzie stoi ploter.

Ja nie widzę problemu w tym, jak Gaspar korzysta z Piko, bo kupił ten zestaw i działa legalnie.
A że korzysta z zakupionej funkcjonalności wybiórczo, to jest jego sprawa.

To czy ktoś rozsyła pliki z licencją tak, żeby ktoś inny mógł korzystać z modułu CAM za free na zupełnie innym sprzęcie, to już jest sprawa moralna tego kogoś.
Ja takich praktyk nie pochwalam.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 50
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#1434

Post napisał: jarekk » 12 kwie 2015, 16:48

RobWan pisze: jarekk napisał/a:
testuje jeszcze SheetCAMa.

Ale on jest 2,5D.
Nie potrzebuję nic więcej niż 2.5D.
Czy jest gdzieś dokumentacja do PikoCNC - CAMa ? Nie znalazłem na stronie i ciężko zgadnąć/porównać co się da zrobić.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 46
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#1435

Post napisał: Zienek » 12 kwie 2015, 18:56

Za free możesz odpalić i potestować. Bez licencji nie wygenerujesz g=code.


fanti
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 08 lip 2007, 10:07
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

#1436

Post napisał: fanti » 12 kwie 2015, 21:59

jarekk zaprzyjaźnij się z fusion360 - pierwszy miesiąc testowo pełna wersja,
a najlepsze jest później - rok za darmo - dla startupu.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 104
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#1437

Post napisał: mc2kwacz » 14 kwie 2015, 04:26

Zienek pisze:To czy ktoś rozsyła pliki z licencją tak, żeby ktoś inny mógł korzystać z modułu CAM za free na zupełnie innym sprzęcie, to już jest sprawa moralna tego kogoś.
Ja takich praktyk nie pochwalam.
Moralność moralnością, a straty (czy też brak dochodów) stratami :) No ale... jak kto sobie pościele...

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 73
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#1438

Post napisał: gaspar » 14 kwie 2015, 08:41

mc2kwacz pisze:Moralność moralnością, a straty (czy też brak dochodów) stratami :) No ale... jak kto sobie pościele...
W dalszym ciągu nie rozumiem co dokładnie próbujesz nam wytłumaczyć. Jeśli mamy trzymać się ekonomii to może Cosimo powinien zwiększyć sporo cenę za sterownik z oprogramowaniem? Wszak przez te kilka lat rozwinęło się na tyle, że konkurencję z Polski zostawiło daleko w tyle, a gdyby Cosimo miał ambicję dopieścić manuala (zwłaszcza do CAM`A) i przetłumaczyć program na EN to i na świecie by powojował. Idąc tym torem ja bym nie protestował, bo potrafię docenić czyjąś pracę (sam sporo i ciężko pracuję), ale czy Ci do których ten sterownik był od początku kierowany będą tym rozwiązaniem usatysfakcjonowani?

IMHO to błędne koło, najlepiej byłoby zrobić dwie pozycje, sterownik + cam lub sam cam. Ja chcę wyposażać moje maszyny w tego CAMA i jeśli będę zmuszony to będę kupował go razem z płytkami pikocnc, których aktualnie nie wykorzystam.

Chyba, że Cosimo nas zaskoczy i wypuści sterownik w wersji PRO, którego cena może być porównywalna z CSMIO (i powinna być). Ja chętnie się nim zainteresuję.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 104
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#1439

Post napisał: bh91 » 14 kwie 2015, 20:03

Sam sie zastanawiam o co chodzi kwaczowi :D czytam i nie mogę załapać... Złośliwość? Zazdrość? Troska? Jesteśmy prostymi technikami - musisz pisać jaśniej :D
Jest robota - jest pinonc :wink:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 104
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#1440

Post napisał: mc2kwacz » 14 kwie 2015, 20:05

Gaspar, pozwól, że zacytuję 2 zdania pochodzące z licencji oprogramowania Piko. Jesteś w posiadaniu tekstu licencji i potwierdziłeś jego akceptacje podczas instalacji. Tekst ten jest też wbudowany na stałe w program i dostępny pod klawiszem "info".
Warunki licencji sprecyzował sam autor i właściciel projektu, nie mc2kwacz, to chyba nie ulega wątpliwości ;)
"Zabronione jest jakiekolwiek wykorzystywanie programu z innym sprzętem sterującym niż autora programu."
"Jeśli Użytkownik nie zgadza się na przestrzeganie warunków niniejszej umowy licencyjnej, nie ma on prawa do używania programu PikoCNC i powinien go niezwłocznie usunąć ze swego komputera."
Czy w świetle tego, mamy jeszcze o czym dyskutować? :roll: Czy ciągle jest niejasne o chodzi?
Oczekujecie, że autor programu będzie tu protestował, mając jako otoczenie środowisko ludzi z kraju w którym ponad 90% kopii oprogramowania profesjonalnego to piraty, i jednocześnie zależąc od tego środowiska?

Moim zdaniem propozycje tu wysuwane są bezcelowe. Najpierw trzeba załatwić to prywatnie z cosimo (jeśli ktoś jest zainteresowany) i w ten sposób doprowadzić do komercyjnej wersji cama piko. O ile, jak wspomniałem, producent jest tym w ogóle zainteresowany i o ile w ogóle ma prawo sprzedawać oprogramowanie (forma opodatkowania).
Wszelkie tłumaczenia, że "kupiłem więc mam prawo" rozbijają się o jasne warunki licencji. To dysponent własności intelektualnej, o ile prawo kraju położenia przedmiotu mu tego nie zabrania, decyduje co wolno a czego nie wolno klientowi. A prawo klienta kończy się na wyborze (lub odrzuceniu) danego produktu wraz z przypisaną do niego licencją.

P.S. Piko i teraz jest czymś znacznie więcej od csmio. Bo csmio to samo sterowanie a piko to produkt kompletny. Do tego nieporównanie bardziej korzystny finansowo. Csmio to takie nie wiadomo co. Nadaje się tylko i wyłącznie do maszyn amatorskich, "na własne ryzyko" (jak z definicji każdy sterownik sterowany z pececika) a cenowo ma ambicje na półkę półprofesjonalną.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”