Czy to sie nada?

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

EG-SPOON
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 04 gru 2013, 18:26
Lokalizacja: podkarpackie

#131

Post napisał: EG-SPOON » 17 gru 2013, 00:38

Witam. To mój pierwszy post , ale na forum siedzie nie od dziś, choć zarejestrowałem się niedawno
Z tego co widzę na fotkach to frezujesz w płycie wiórowej. Pracuję w meblach i wiem że płyta wiórowa jest dosyć twardym materiałem. Czy próbowałeś frezować w jakimś miększym materiale, np w mdfie lub jeszcze w czymś miększym, bo mam wrażenie że albo frez tępy, albo maszyna nie daje rady i albo gubi kroki albo po prostu szarpie i dlatego takie schody wychodzą. Taka moja sugestia by spróbować frezować na czymś co nie będzie stawiało zbyt dużych oporów, wtedy będzie łatwiej sprawdzić dokładność maszyny.



Tagi:


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 64
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#132

Post napisał: michalrem » 18 gru 2013, 11:56

z tymi schodami już sobie poradziłem. Wychodziły w miejscu gdzie oś X zmieniała kierunek przejazdu. Więc bardzo prosto znalazłem luz między kołem a wałkiem.


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 64
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#133

Post napisał: michalrem » 24 lut 2014, 19:17

Witam ponownie. Po chwilowej nieobecności w kraju dzisiaj dalej szukałem "uciekających wymiarów" na mojej maszynce.
Zrobiłem taki test: frezem grawerskim malutki punkcik Z do góry przejazd 100 mm i punkcik. Wymiary wyszły idealnie. Nic nie uciekło.
W mdf już na dystansie 100 mm brakowało prawie 3 w X i Y.
Więc zacząłem szukać naginać naciągać maszynę na wszystkie strony na "trzymających" silnikach i wydaje mi się, że znalazłem:
1. Na zablokowanych silnikach jak mocno pcham bramę to brama się przesunie kilka mm na samym pasku a silnik ani drgnie. Trzeba tu w tym przypadku poprawić naciąg pasków i tu pytanie czy jest taki element do mocowania pasów otwartych który jednocześnie będzie miał regulację napięcia? Szukałem chwilę na sklepie sponsora i nie znalazłem takowego a tak by było najprościej
2. W osi poprzecznej między dolnym wałkiem podpartym a łożyskiem też wyczuwalny jest luz. Na górnym już tego nie ma... myślę że wymiana samych wkładów w łożyskach rozwiąże problem. Tylko ciekawe że po tak krótkim czasie użytkowania już trzeba łożyska zmieniać.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#134

Post napisał: Zienek » 24 lut 2014, 19:41

A masz robaczki "dogniatające" łożyska do wałka? Obudowy łożysk liniowych tak się modyfikuje, żeby kasować luz.


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 64
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#135

Post napisał: michalrem » 24 lut 2014, 20:03

Racja. Sprawdzę jutro, bo on zakończenia montażu nie zaglądałem tam.
Ale z napięciem pasów też trzeba coś poprawić


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 64
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#136

Post napisał: michalrem » 26 lut 2014, 21:26

Chyba rozwiązałem problem.... Heh to znaczy wiem co jest problemem ale nie wiem jak go rozwiązać. Problem leży tu w PIKO ale od początku.
Porobiłem napinacze pasów, dokręciłem robaczki na łożyskach (pomogło) wszystko ładnie pięknie się trzyma a w testach wychodzi tak jak wcześniej :/. Jak wycinam/ frezuje kwadrat o boku 100mm to kwadrat jaki otrzymuję jest dokładnie mniejszy o grubość freza. Jeśli zmierzę kwadrat od krawędzi jednego boku do krawędzi ale tej za ścieżką freza to otrzymuję żądany wymiar. Testy robiłem frezem 3.175. To założyłem frez 8mm na małym posuwie (1000) i zagłębieniu 1mm w mdf Wyszło tak samo. Sam kwadrat miał ok 92mm. W Piko ustawiałem offsety dla wycinania materiału, później ręcznie zmieniałem kierunek przejazdu freza i zawsze tak samo wychodzi. Myślę, że to kwestia ustawień PIKO ale nie mogę sobie z tym poradzić Obrazek
Wymiar który na zdjęciu ma 104mm (rysowane na szybko) to jest tek który u mnie na maszynie wychodzi właściwy. Czyli 100. Środek jest o grubość freza mniejszy


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 64
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#137

Post napisał: michalrem » 19 kwie 2014, 07:16

Witam. Prawdopodobnie z braku miejsca na zabawy z cnc niestety będe zmuszony sprzedać moją frezareczkę. Moja prośba, żebyście mi pomogli ją wycenić, bo nie bardzo wiem ile za to mogę wołać.

Maszyna zrobiona ze sklejki 18mmm na bokach bramy podwójnie (w tym temacie są zdjęcia z budowy)
Pole robocze 500x660x140
Napęd paskami HTD 3m, w Z trapez 16x4
Silniki na przełożeniu 1:3 1,9Nm 4,2A(markcomp)
Wszędzie wałki podparte 16mm
wrzeciono kress 1050 (jeszcze dwa lata na gwarancji)

Sterowanie:
Płyta Piko CNC, sterowniki M543(markcomp), Trafo 400W, kondensatory 2200uf, soft start, wszystko w przezroczystej obudowie z pleksi
Wraz z maszyną laptop DELL nie pamiętam modelu ale ma tam 1Gb RAM i jakiegoś cellerona 1,6, kilkanaście frezów, tulejki do kressa 3,175mm i 8mm.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#138

Post napisał: wojtek30 » 19 kwie 2014, 14:09

Moim zdaniem możesz zsumować wartości wszystkich podzespołów. Dać jakiś rabat z racji, że używane i może ktoś kupi do zabawy, bo wartością dodaną jest działająca maszynka. Na zysk bym raczej nie liczył, bo żaden profesjonalista tego nie kupi, a amatorzy szukają oszczędności.
michalrem pisze:Prawdopodobnie z braku miejsca na zabawy z cnc niestety będe zmuszony sprzedać moją frezareczkę.
U mnie (mieszkanie w bloku) miejsce na maszynkę musi się znaleźć, choćbym miał w skrzyni od kanapy ją chować. Obecnie frezarka stoi w kuchni i niestety domownicy muszą się pogodzić z moją chorobą.


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 64
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#139

Post napisał: michalrem » 10 lut 2015, 18:27

Wystawiłem do sprzedania maszynkę, gdyż buduję aluminiową. Więcej w dziale giełda

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”