Laser TRUMPF 5030 zle wypala 20mm

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

jacor81
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2014, 15:57
Lokalizacja: Wieluń

#21

Post napisał: jacor81 » 09 gru 2014, 16:33

Przede wszystkim odparowanie, widać że materiał kiepskiej jakości ale generalnie nie powinno być wiekszego problemu z wycięciem. Jestem operatorem Tru 5060 i 20mm oraz 25mm to dla mnie codzienność. Co do odparowania do tego konkretnego materiału ( bo widoczna jest zendra) to moc odparowanie 400W a predkość 20m/s. Co do parametrów cięcia to tylko i wyłącznie duży kontur,dysza 2,0 jeżeli robiłeś FocusComb (powinno być robione po każdej wymianie soczewki na nową- każda soczewka ma inną ogniskową) to podnieś ogniskową na 3 lub 3,5 moc 4200 do 4500 i 0,850m/s do 1,000m/s a ciśnienie 0,45 bar O2. Przy wkłuciu "normalnym" zmień sobie CyklEprom z 27 na 44 a ciśnienie daj na 0,5 bar, wkłucie dużej mocy ale nie powstaje taki duży krater :) Ja z zasady robię tak, że jeśli jest kiepska blacha to zaniżam znacznie moc ale też pamiętając przy tym o posuwie. Jeśli ta zmiana parametrów nie przyniesie ci żądanych efektów jest jeszcze opcja (ostateczna) zmiany średnicy wiązki lasera zakres jaki można stosować to +/- 4 oryginalnie jest 20mm jak dasz 17 powinno być o wiele lepiej. Na codzień wycinam blachę firmy Ruukki S355MC 20 i 25mm oraz firmy Ocel S690QL(droga blacha) 100% detali jest OK, parametry jakie stosuje to Focus: 3 Moc 4500W i posuw 1,000m/s odparowanie szybkie 450W 35m/s powierzchnia cięcia idealna. Jeśli nie jesteś pewnien co do czystości soczewki to w bardzo prosty sbosób za pomocą programu "Lensline" lokalizacja X:Service.prg/Customer/Lensline.lst Jeśli nie używałeś nigdy tego programu to krótka instrukcja: obie palety A i B w zmieniaczu, dysza najwieksza jaką masz( ja używam 2,3) start programu, jeśli będzie 80-100% to nie musisz czyścić jeśli 70% ja czyszczę zawsze. Pozdrawiam :)



Tagi:


Szkolenia.Laser
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 01 sty 2015, 20:23
Lokalizacja: Polska

#22

Post napisał: Szkolenia.Laser » 02 sty 2015, 14:41

Zdaje się że kolega jacor81 wie co gada z tym że blachy rukki domex czy inne laserowe pali się znacznie lepiej niż materiał który często jest zamawiany w wielu firmach. O ile na cienkich blaszkach problem zanika po delikatnej regulacji parametrów o tyle materiał #12 i grubszy staje się problemem. Oczywiście redukcja mocy i prędkości przynosi jakieś efekty a cięcie impulsowe jeśli jest dobrze ustawione nie musi być tak koszmarnie wolne. Trumpf zaleca małe kontury na 10 Hz, spróbuj na 50 trochę więcej mocy, feed około 4 razy większy i ogniskową lekko w dół od standardu. Oczywiście liczę na to że rezonator oddaje całe 5kW i cała droga optyczna jest ok, soczewka czysta wyjustowana i wycentrowana, tlen dobrej jakości i regulator sprawny. Jeszcze jedno pytanie czy zmienia się kolor wyładowań podczas cięcia pełną mocą? jeśli tak to mieszalnik gazów rezonatora może mieć jakiś problem. Pozdroo

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”