Frezarka kolumnowa epoxy+aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: Mallujemy » 20 lis 2014, 15:12

Tym bardziej że inwestując 6kpln przeanalizował bym czy jest sens pchać się w rozwiązania które po pewnym czasie i obiektywnej ocenie trzeba będzie zmieniać.

z tym budzetem to jest tak ze chcialem sie zmiescic w 6k ale jesli niemozliwe jesty osiagniecie danych parametrow przy tej kwocie to moze byc to 8-9k ("dychy" to bym nie chcial przekraczac )
Przyszla zona, zobaczyla, opier*** i jednak max to 6k :D

Wiec Panowie tak na szybko doradzcie
Jakie walki?
jakie trapezowki? ( ew jakie kulowe)
i jakie krokowce?


Jak juz too bede wiedzial zrobie dokladny projekt i bede mogl zaczac cos dzialac



Tagi:


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#12

Post napisał: DOHC » 20 lis 2014, 15:22

Zrób sobie jakieś testy w małej skali z epoxy, policz ile cie będą kosztowały materiały na taką konstrukcje. Ja też miałem robić z epoxy, kupiłem już materiały do testów ale po kalkulacjach okazało się że się to nie opłaca:). Znacznie taniej wychodzi zrobienie dużo większych przekrojów ze zwykłego betonu :) no i technologia opanowana. Sądze że na twoją maszyne wydasz na forme i materiały 1/4 - 1/3 kwoty na Twoją frezarkę :).

Pozdrawiam


Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

#13

Post napisał: Darek05 » 20 lis 2014, 16:35

Cześć twój projekt bliźniaczo podobny do tego w załączniku :arrow:
Załączniki
German Epoxy Granite Milling Machine.pdf
(547.39 KiB) Pobrany 666 razy
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#14

Post napisał: sajgon » 20 lis 2014, 16:47

Mallujemy pisze:Przyszla zona, zobaczyla, opier*** i jednak max to 6k :D
Narażę się przyszłej żonie, ale jeżeli w taki sposób będzie Cie "wspierać" przy planowaniu i budowie ... to marnie to widzę :roll: :razz:
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: Mallujemy » 20 lis 2014, 17:00

Przyszla zona, zobaczyla, opier*** i jednak max to 6k :D

Narażę się przyszłej żonie, ale jeżeli w taki sposób będzie Cie "wspierać" przy planowaniu i budowie ... to marnie to widzę :roll: :razz:
jest jeszcze gorzej... to nie przyszla zona a obecna;D zle sformulowalem zdanie i wyszlo na to ze to przyszla zona( tak zwana narzeczona) a chodzilo mi o to ze wpadla do pokoju i grzecznie mnie uswiadomila ze chyba mnie poje**lo z ta "wiertarka" .
Wystarczyla chwila a ja juz sie rozmarzylem jak to bylo pieknie przed slubem... :)
taki lekki off top..


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#16

Post napisał: DOHC » 20 lis 2014, 17:04

Ostro :D, nie bierz faktur na graty to się nie doliczy :D:D
Co do maszyny to IMO lepiej miesiąc później niż za słabo. Szperaj po allegro, szukaj tu w giełdzie a ustrzelisz szyny wózki itd w dobrych cenach. Wałków podpartych też za darmo nie dają.

Pozdrawiam i wspieram duchowo :D


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#17

Post napisał: dragon44 » 21 lis 2014, 20:07

Mallujemy pisze:Przyszla zona, zobaczyla, opier*** i jednak max to 6k :D
Nie chcę Cię Kolego martwić, ale nie znam nikogo kto zmieścił się w budżecie... A nie! Czekaj! Jeden kolega z forum ogarnął coś co się porusza poniżej tysiaka, ale miał już zaplecze techniczne. Zazwyczaj budżet rośnie dwa razy :D Sam zakładałem osiem, maks maksów magiczną dychę... Wyszło że mam w pokoju kilka kartonów sprzętu za prawie dwie dychy a maszyny dalej nie ma ;D Więc albo jak koledzy radzą unikaj faktur, albo rozciągaj w czasie, albo opracuj strategię negocjacyjną. I broń Boże nie pokazuj małżonce tego tematu:P

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#18

Post napisał: ursus_arctos » 21 lis 2014, 23:05

A propos rozszerzalności: sama żywica ma bardzo dużą, ale jest jej względnie mało (15%). Kwarc ma znikomą rozszerzalność (ok. 10^-6/K), więc to żywica wyznaczy rozszerzalność całości. Co do temp. utwardzania - stosuj żywicę wolnowiążącą, to nie będzie niespodzianek. Są takie żywice/utwardzacze, które się potrafią zapalić, jak zrobisz w zbyt dużej objętości - omijaj je szerokim łukiem.
Co do optymalizacji budżetu - w XY bardziej liczy się napęd (koniecznie śruby kulowe), w Z bardziej liczą się prowadnice (śruba trapezowa ujdzie, ale lepiej zastosuj prowadnice szynowe). Bazy pod prowadnice Y zrób sobie uniwersalne - tak, żeby dało się zastosować i wałki, i prowadnice szynowe - jak maszyna zarobi (albo żona zmięknie po wykonaniu kilku sztuk biżuterii ;)), to sobie wymienisz.
Śruby kulowe kup najprostsze 1605 na ebayu. Stosunek jakość/cena jest tam chyba najlepszy z osiągalnych.

Dane: rozszerzalność odlewu epoksydowego bez wypełnienia 45-65 * 10^-6 /K
Czyli przy 20% udziale żywicy masz 9-13 - prawie tyle samo, co stal (12) i 2x mniej niż aluminium (22). Wniosek: jak dasz bazy stalowe, to maszyna zniesie praktycznie dowolne wahania temperatury i nic się nie rozklei; z aluminium może być już różnie.


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: Mallujemy » 27 lis 2014, 08:33

Nie chcę Cię Kolego martwić, ale nie znam nikogo kto zmieścił się w budżecie... A nie! Czekaj! Jeden kolega z forum ogarnął coś co się porusza poniżej tysiaka, ale miał już zaplecze techniczne. Zazwyczaj budżet rośnie dwa razy :D Sam zakładałem osiem, maks maksów magiczną dychę... Wyszło że mam w pokoju kilka kartonów sprzętu za prawie dwie dychy a maszyny dalej nie ma ;D Więc albo jak koledzy radzą unikaj faktur, albo rozciągaj w czasie, albo opracuj strategię negocjacyjną. I broń Boże nie pokazuj małżonce tego tematu:P
Z moich wyliczen wynika ze

koszty "znane" to:

-łożyska 12 x 28zl 336
-mocowanie nakretek 3 x 18 54
-prowadnice liniowe 360
-3 nakretki kulowe 540
-sruby kulowe 150
-wrzeciono 1,5 kw 900
-falownik 1,5kw 600
-krokowce 300
-sprzegla 100
-stol teowy 300
co lacznie daje ok 3800

koszty mniej wiecej znane:

-forma z mdfu na korpus 200
-zywice 200
-kwarc 100
lacznie 500

i koszty nieznane:

-aluminium mam nadzieje ze ok 1500-1700zl
-elektronika x

Podsumowujac 3800+ ~500 + ~1500-2000 aluminium+ elektronika (PC juz mam)

A propos rozszerzalności: sama żywica ma bardzo dużą, ale jest jej względnie mało (15%). Kwarc ma znikomą rozszerzalność (ok. 10^-6/K), więc to żywica wyznaczy rozszerzalność całości. Co do temp. utwardzania - stosuj żywicę wolnowiążącą, to nie będzie niespodzianek. Są takie żywice/utwardzacze, które się potrafią zapalić, jak zrobisz w zbyt dużej objętości - omijaj je szerokim łukiem.
Co do epoxy to narazie mam jeden problem bo nie potrafie obliczyc ile (wagowo) potrzebne mi bedzie zywicy(15-20%) na caly odlew ( podstawa ma pojemnosc 20 l i kolumna ok 13-15 l) Wypelniacz to kwarc 2mm, 0,4-0,3mm, 0,1 i mniejsze w rownych porcjach

Co do optymalizacji budżetu - w XY bardziej liczy się napęd (koniecznie śruby kulowe), w Z bardziej liczą się prowadnice (śruba trapezowa ujdzie, ale lepiej zastosuj prowadnice szynowe). Bazy pod prowadnice Y zrób sobie uniwersalne - tak, żeby dało się zastosować i wałki, i prowadnice szynowe - jak maszyna zarobi (albo żona zmięknie po wykonaniu kilku sztuk biżuterii ;) ), to sobie wymienisz.
Śruby kulowe kup najprostsze 1605 na ebayu. Stosunek jakość/cena jest tam chyba najlepszy z osiągalnych.
Sruby kulowe 1605 juz wliczone w budzet
Dane: rozszerzalność odlewu epoksydowego bez wypełnienia 45-65 * 10^-6 /K
Czyli przy 20% udziale żywicy masz 9-13 - prawie tyle samo, co stal (12) i 2x mniej niż aluminium (22). Wniosek: jak dasz bazy stalowe, to maszyna zniesie praktycznie dowolne wahania temperatury i nic się nie rozklei; z aluminium może być już różnie.
Myslalem o bazach stalowych ale znalazlem 2 przeciw:

- material + obrobka wyjdzie drozej od amelinium
- w przypadku uzycia chlodziwa pojawi sie ruda ( niby mozna maznac farba ale nie wszedzie wiec napewno gdzies pojawia sie wzery)


i teraz 3 pytania:

-czy krokowce 1,9Nm dadza rade w tej konstrukcji?

-jaka zrobic odleglosc miedzy stolem krzyzowym a poczatkiem prowadnic w osi Z? (czyli minimalna wysokosc na jaka moge opuscic os Z)

-czy zastosowac w osi Z mocowania w ktore wejda koncowki walkow podpartych?(mocowania czyli te dolne z miejscem na lozysko kulkowe na srube kulowa + 2 otwory fi 20 zeby podeprzec walki, i gorne z lozyskiem kulkowym, mocowaniem krokowca + 2 otwory fi 20 zeby podeprzec walki). Wzielo sie to z obawy ze srubki laczace walek z podpora moga nie wytrzymac sil dzialajacych na os Z

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


mar6969
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 lis 2014, 22:49
Lokalizacja: Warszawa

#20

Post napisał: mar6969 » 27 lis 2014, 22:53

Wyprostuj kolumne. Przez te wysuniecie tracisz sporo pola roboczego w przypadku obrabiania wiekszych elementow.
Krokowce 1.9 moga byc za slabe jesli bedziesz chcial jezdzic z duzymi predkosciami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”