Budowa ramy frezarki. Pomoc w projekcie.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mykail
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 43
Posty: 50
Rejestracja: 25 sie 2014, 14:13
Lokalizacja: KRK

#91

Post napisał: mykail » 02 paź 2014, 16:33

Czyli jak dobrze rozumiem, dla prędkości 400RPM (śruba-skok 10mm), gdzie mamy siłę nacisku ~82kg, mógłbym skrawać AlCuMg1 warstwę 1,6mm gdzie mam 745N/mm^2 (~74kg/mm^2) i mieć jeszcze kilka kilo zapasu?
(Wg obliczeń wcześniej i tabelki, którą wkleiłem)



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#92

Post napisał: ursus_arctos » 02 paź 2014, 16:45

Ugięcie nakrętki przy danej sile jest proporcjonalne do kwadratu skoku. Tok rozumowania poniżej:

Silnik krokowy ma pewną "elastyczność" - tzn. jeżeli moment wynosi, powiedzmy, 1Nm, to tyle trzeba przyłożyć, aby przekręcić go o cały krok. Ugięcie tego samego silnika o pół kroku wymaga (z grubsza) 2x mniejszej siły. Poruszając się cały czas w zakresie bezpiecznej pracy (tj. moment wywierany na śrubę przez obciążenie nie spowoduje zgubienia kroku) mamy:

siła na śrubie F, skok d

moment na śrubie (ze względu na siłę F):
M = F * d/2*pi

obrót silnika przy momencie M:
fi = M * A/M0 (A to jakiś współczynnik proporcjonalności, tutaj nie ważny, M0 - moment trzymający silnika)

przesuw nakrętki:
x = fi*d / 2*pi

teraz podstawiamy...
x = (M * A/M0) * d / 2pi = F*d^2 * A/M0 / (4 pi^2)

Oczywiście, x mieści się w zakresie przesunięć odpowiadających obrotowi silnika o +/-1 krok - inaczej wychodzimy z zakresu bezpiecznego. Jak widać, utrata dokładności jest realna i może być dotkliwa. Warto o tym pamiętać projektując szybkie napędy. Śruba o skoku 10 nie wypada jeszcze tak źle - wychodzi 5 setek na krok, więc w realnych scenariuszach mówimy o 0.02mm ugięcia. Przy szybkich śrubach (np. skok 25) albo listwach zębatych wychodzi już znacznie gorzej.


Autor tematu
mykail
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 43
Posty: 50
Rejestracja: 25 sie 2014, 14:13
Lokalizacja: KRK

#93

Post napisał: mykail » 03 paź 2014, 14:03

ursus_arctos, chyba Twoja wypowiedź gdzieś widziałem odnośnie zmiany w swojej maszynce.
Pisałeś, że gdybyś drugi raz ją robił to coś byś zmienił. Nie wiem w jakim wątku to było i czy to na pewno Ty :oops: .
Czy tyczyło sie to twojej maszynki granitowej? Co byś zmienił?
Najlepiej uczyć sią na cudzych błędach.
Dudi1203 pisze:(...)
Wynika z tego, ze tak na prawde jedynym uzasadnieniem stosowania srub o skoku 5 jest ich niska cena, dostępność i teoretycznie większa dokładność - zwykle im większy skok śruby tym większy luz nawrotny. Jednak tutaj trzeba też wziąć pod uwagę producenta śruby.
Czyli pewnie kupując chińskie śruby 1610 na ebay za ~$40 luz będzie pewnie dużo większy niż na HIWINach za x5 tyle. Coś za coś, wiadomo.
Muszę się zastanowić czy jestem w stanie zaryzykować.
A być może zrobie drugą mikro ramę dla drukarki 3D na częściach i wałkach ze starej drukarki igłowej.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#94

Post napisał: wojtek30 » 03 paź 2014, 14:23

Ja dalej uważam, że projektowanie frezarki pod wydruk 3D to bardzo zły pomysł. Można oczywiście zamontować sobie ekstruder i awaryjnie coś tam wydrukować, ale myśląc o budowie powinno się skupiać na frezowaniu. Drukarkę można zrobić malutką i leciutką, która zmieści się po złożeniu w szufladzie. Poza tym, jest to raczej zabawka, nie znam nikogo, kto by na takich wydrukach zarabiał. Większość ludzi, którzy ją zbudują, drukuje jakieś figurki i nikomu niepotrzebne gadżety oraz elementy do budowy następnej drukarki i na tym się kończy. Nawet ci, którzy zbudują superlekkie konstrukcje i tak narzeka na prędkości, a co dopiero powiedzieć przy ważącym kilkadziesiąt kilogramów czołgu.

Nie chce Cię zniechęcać do budowy drukarki, bo sam mam zamiar taką zrobić, ale stanowczo odradzam łączenie tego z frezarką.

[ Dodano: 2014-10-03, 14:30 ]
mykail pisze:A być może zrobie drugą mikro ramę dla drukarki 3D na częściach i wałkach ze starej drukarki igłowej.

Nie zauważyłem tego wcześniej, myślałem że w dalszym ciągu Twoim priorytetem jest prędkość wydruku :wink:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#95

Post napisał: ursus_arctos » 03 paź 2014, 14:32

Też odradzam łączenie tych urządzeń - drukarkę najlepiej zrobić z napędem pasowym (cichy, szybki, można zaufać mikrokrokom, bo opory znikome).
Co do zastosowań drukarki 3D - jak się jest mechanikiem/elektronikiem/modelarzem albo po prostu często się coś naprawia zamiast wyrzucić i kupić nowe, to się przydaje. Możliwość dorobienia części zamiennych do urządzeń domowych jest nieoceniona, ale zarobić to się na tym raczej nie da.


Autor tematu
mykail
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 43
Posty: 50
Rejestracja: 25 sie 2014, 14:13
Lokalizacja: KRK

#96

Post napisał: mykail » 03 paź 2014, 15:45

Tu jest grubszy plan :)

Drukarka posłuży do robienia modeli do testu a póżniej na frezarkę. Wszystko oczywiście zgodznie z możliwościami obróbki na frezie. Myślę, że z biegiem czasu zamontowałbym jeszcze 4 oś obrotową z hamulcem (np. hydraulicznym tarczowym z roweru).

Mam wielki plany :) a mało kasy :(

P.S. Jak sprawowałaby się brama z profilu "bosch" np 40x120 obudowana MDF? Właściwie to tylko belka X bo boki będą wylane.

Ma ktoś na sprzedaż taki profil? L=500.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#97

Post napisał: G3d » 04 paź 2014, 01:04

mykail pisze:
Mam wielki plany :) a mało kasy :(
Zaczynaj śrubki kręcić, bo jak narazie to tylko strony lecą ;)
Mniej gadania - więcej robienia.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#98

Post napisał: zacharius » 05 paź 2014, 10:12

apropos drukarki 3D: kurzy mi się spora delta do dokończenia, de facto brakuje tylko podajnika drutu.
może kogoś interesuje to PW

a co do tematu G3d ma racje najwyższa pora coś zacząć działać
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
mykail
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 43
Posty: 50
Rejestracja: 25 sie 2014, 14:13
Lokalizacja: KRK

#99

Post napisał: mykail » 06 paź 2014, 12:44

Zaczynam zamawiać części u Chińczyków.
Mniej więcej wiem co mi potrzeba ale jak pisałem wcześniej - muszę znać dokładne odległości między blokami łożyskującymi śrub po ich założeniu.

Moje poporzednie pytanie dalej aktualne: Jak sprawowałaby się brama z profilu "bosch" np 40x120 obudowana MDF? Właściwie to tylko belka X bo boki będą wylane.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#100

Post napisał: spol » 06 paź 2014, 22:53

Zamawiasz czesci a nie masz nawet projektu ?
Jak to sie nie da ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”