Program do "nestingu"

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#31

Post napisał: andryjan » 09 lip 2014, 12:07

Piotr Rakowski pisze: Kol. Andryjan - podejmujesz rękawicę?
Nie ma problemu, możemy podziałać dla dobra sprawy ;). Odezwę się niedługo, gdyż też obecnie mam okres urlopowo/wyjazdowy.


CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#32

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 lip 2014, 22:58

Kurczaki coś długi ten wyjazd/urlop. Szkoda, że koledzy nie chcą działać w temacie.

A może inni chcą sprawdzić swoje "wielkie programy" z moim "maleństwem".

Dla podniesienia ciśnienia innym:

1. obecnie dysponuję biblioteką nestingu zawierającą aż 16 różnych algorytmów;
2. piwersze 8 z nich działa na określonym w góry obszarze starając starając się podane elementy "upchać" w sensie rozmieścić jak najmocniej, biorąc pod uwagę kształt elementów, ich powierzchnię, obszar wypukły itd.;
3. następne 8 działa na obszarze skończonym lub nieskończonym, z opcjami:
- upchnij najmocniej, zaczynając od dołu;
- upchnij najmocniej, zaczynając od lewej;
- minimalna długość w X,
- oraz minimalny Y.

Czekam na rozpoczęcie zabawy. Jak na razie wygrałem z Sigmą-Nest w zabawie z ułożeniem kilku elementów na jak najmniejszym obszarze.

Oczywiście bawimy się tylko algorytmiką, nie czasem układania, bo ten jest mało porównywalny.

Zapraszam do zabawy...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#33

Post napisał: andryjan » 31 lip 2014, 19:51

Wiadomo, że często ciężko się "pozbierać" po urlopie zatem spróbujmy wrócić do tematu :).

Przeczytałem na szybko ten wątek oraz "Nesting w CorelDraw" i trochę się pogubiłem w tych dyskusjach (kilka przykładów, skalowanie, niedotrzymywanie warunków rozkładu itp.).

Jeszcze raz proponuję wystawić przykład dxf z detalami które nas interesują, dotychczasowe wyniki oraz dokładne i niezbędne warunku dla nestingu.
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#34

Post napisał: Piotr Rakowski » 02 sie 2014, 09:48

Kol. Andryjan - pisałeś, że Cagila jest lepsza od innych, bo w układach na wstędze materiału rozkład jest najbardziej upakowany. Może pójdźmy w tym kiernuku. Mam układ elemetów z jakiegoś rozkroju dziewiarskiego. Spróbujmy go rozłożyć na jak najkrótszym odcinku wstęgi. OK?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#35

Post napisał: andryjan » 02 sie 2014, 10:18

Czy lepsza to oczywiście pojęcie względne i zależne od określonych priorytetów i wymagań klienta. Niemniej jednak do tej pory CAGILA była skuteczniejsza w większości przypadków jeśli chodzi o automatyczny nesting.

Możesz pokazać z jakim przykładem mamy się zmierzyć? :).
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#36

Post napisał: Piotr Rakowski » 03 sie 2014, 09:04

Już spieszę z przykładem. W załącznikach są elementy do rozkładu. Daję linki do wersji DXF i PLT. Każdy element jest wielobokiem zamkniętym. Warunki brzegowe:

- szerokość wstęgi 1600 mm,
- elementy rozkładamy z odstępem 1 mm między elementami i od brzegu wstęgi,
- każdy z elementów musi wystąpić 2 razy (krotność 2).

Moje algorytmy na razie nie uwzględniają odbicia lustrzanego i obroty elementów mam co 90 stopni. Mnie udało się je ułożyć na długości 12219 mm. Ciekaw jestem co Ci wyjdzie?

Obrazek

Linki do elementów:
Elementy DXF
Elementy PLT
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#37

Post napisał: andryjan » 05 sie 2014, 20:39

Zadałem te same warunki do rozkładu. Tak na szybko wynik w CAGILI 11554 mm. Dosyć duża różnica wyszła.

Obrazek
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#38

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 sie 2014, 08:38

Sorki za brak odpowiedzi tak długo, ale zupełnie nie miałem czasu na zabawę z nestingiem. Zrobiłem drugi układ - zmniejszyłem go do 11997 mm, co nie przeszkadza, że i tak wygrałeś tę bitwę. Gratulacje dla programisów z CAGILI!

Obrazek
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#39

Post napisał: k-m-r1 » 13 sie 2014, 16:57

Miałem proponować by duże elemęty grupować kończyć na małych i widze że to już działa :)
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#40

Post napisał: andryjan » 14 sie 2014, 18:57

Dziękuję. Generalnie na początku duże, aczkolwiek trochę małych też między nimi się znalazło.
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”