http://www.chemia.dami.pl/liceum/liceum ... hemia6.htm:
"Elektroliza zasad
Jeżeli poddaje się elektrolizie bardzo rozcieńczony roztwór zasady, a do elektrod nie przyłoży się z zewnętrznego źródła prądu zbyt dużego napięcia, to rozkładowi ulega głównie woda; w wyniku reakcji katodowej
2H2O + 2e- --> 2OH- + H2
i wydziela się wodór, natomiast w wyniku reakcji anodowej
H2O --> 2H+ + 1/2O2 + 2e-
wydziela się tlen, przy czym objętość tworzącego się wodoru jest dwukrotnie większa od objętości tworzącego się tlenu (w tych samych warunkach)
W przypadku roztworów stężonych proces anodowy jest następujący;
2OH- --> H2O + 1/2O2 + 2e-
Wniosek Prawie wszystkie reakcje elektrodowe zachodzące podczas przepływu prądu elektrycznego przez bardzo rozcieńczone roztwory wodne prowadzą do wydzielenia wodoru i tlenu.
Jak widać z reakcji napisanych wyżej, roztwór wokół anody staję się kwaśny w wyniku tworzenia się jonów wodorowych a roztwór wokół katody zasadowy w wyniku tworzenia się jonów wodorotlenowych."
Podczas odrdzewiania wykorzystujemy fakt wydzielania się wodoru na katodzie, który powoduje rozluźnienie rdzy, spulchnienie oraz jej odpadanie. Jak widać z powyższego cytatu, wodoru jest dwa razy więcej jak tlenu i dlatego ostateczny efekt jest taki a nie inny. Gdyby było odwrotnie to podłączalibyśmy przedmiot do anody, czyli plusa. Przy okazji dowiadujemy się, dlaczego roztwór musi mieć niskie stężenie i tak samo napięcie źródła prądu powinno być niskie.
[ Dodano: 2013-03-11, 22:18 ]
Wydaje mi się, że tu nie chodzi o trawienie nierdzewki, tylko wytrawienie tego co się na niej znajduje, czyli naloty od spawania i przypalenia.numerek pisze:![]()
kwestię trawienia nierdzewki nie będę komentował![]()