Wrzeciono -

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Wrzeciono -

#1

Post napisał: adam Fx » 13 mar 2005, 11:26

witam. no do tej pory używałem miniwiertarki jako wżeciona ...no ale mam wrazenie że ona nieługo zdechchnie ...
i zastanawiam się nad wykonaniem wżeciona z kątówki .. Tylko czy to jest dobry pomysł ?? ile obrotów powina mnieć taka kątówka jaka moc?? aaa i jakie Fi freza żeby np frezować sklejkę ,plexi ,może alu.

a może macie jakieś inne tanie rozwiązanie ....


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


Gregory
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2004, 16:54
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: Gregory » 13 mar 2005, 21:54

Witam,
jesli dobrze pamietam, gdzies na tym forum znajduje sie link z instrukcja po angielsku
( zdjecia + opis ) jak zrobic tanie wrzeciono z typowej ( 700-900W, 10tys. obr/min. ) katowki.

Po demontazu przekladni ( okolo 1:3) na nieobciazym, wrzecionie otrzymasz
ok. 30000 tys. obr / min.

Drozsza sprawa ale wg mnie bardziej praktyczna, jest zastosowanie gotowego wrzeciona do obrobki drewna ( w handlu czesto mozna spotkac je pod nazwa : frezarka gornowrzecionowa, moc 900-1200W, obroty regulowane od 8000 do 3000 na min. )ceny zaleznie od : 200-800 PLN brutto. Kolega pablo004 zastosowal takowe wrzeciono w swojej maszynie.

Nie wiem tylko jak dlugo moga pracowac takie wrzeciona ( chlodzone powietrzem)....

Pozdro.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 13 mar 2005, 22:39

no ok ale ... taka frezarak ma 8000 ...a szlifierka 30000.... no niewiem ...właśnie interesują mnie te obroty żeby optymalnie wykożystać wżeciono z frezem np fi3 dwupiórowym .... żeby utrzymac zasadę mały frez = duże obroty mały posów (lub dyzy frez małe obroty duży posów)

znowu jak w dremelku zakaładam frez fi3 to pali mi np sklejke jak prubuje coś wyciąć (moze zaduże obroty) a plexi to chłodzę wodą bo jak bchcę wyciąc coś to już na początku zaczyna topić zamiast skrawać .....

[ Dodano: 2005-03-13, 23:04 ]
http://www.rcmodels.net/cnc/hobby/size/home2.html dla zainteresowanych to link jak przerobic taką szlifiere ..
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post napisał: rchobby » 14 mar 2005, 07:53

1. Można uzyć szlifierki z regulacją obrotów (0-10tyś.), cena trochę poniżej 200zł. Dorobienie mocowania do osi (bez 'niszczenia' szlifierki) oraz mocowania uchwytu wiertarskiego. Podstawowa wada głośna praca, trzeba poszukać prawie bezluzowej lub zmniejszyć luzy przekładni wówczas będzie trochę ciszej ale nadal głośniej niż frezarka.
2. Taki sam efekt z zastosowaniem frezarki Ferm (nie wiem jak długo wytrzyma) tylko bez konieczności przeróbek (standardowe uchwyt mocujący wiertarkowy fi 43mm), z podobną ceną. Aby stosować różne frezy trzeba dorobić tuleje mocujące (standardowo mają 6 i 8mm).
3. Wrzeciono 'domowej roboty' z wykorzystaniem silnika prądu stałego, w miarę łatwo zrobić regulator obrotów/obciążenie. Doatkowo przekładnia pasowa.
4. Frezowanie sklejki. Efekt palenia, jak zauważyłem, występuje w dwóch przypadkach (poza obrotami):
- 'mokra' sklejka tzn. klej dobrze nie wysechł. Sklejka zdobyczna z opakowań 6mm grubości, pierwsze frezowanie z 'paleniem'. Tym samym frezem po kilku miesiącach leżakowania sklejki w piwnicy, brak 'palenia'.
- 'tępy' frez. Frez 2mm zrobiony z nawiertaka węglikowego, przy pierwszym cięciu poszarpane krawędzie i 'palenie'; delikatne ostrzenie i super cięcie praktycznie zero poprawek krawędzi np. papierem ściernym. Podobnie z gotowymi frezami do drewna, prosto ze sklepu - głośna praca i 'palenie', ostrzenie i jest ok.
5. Plexi. O ile wiem wystepuje w dwóch wykonaniach - wylewane (droższe), kolorowe i transparentne oraz niebarwione (trudniejszy dostęp), ten rodzaj nadaje się do frezowania praktycznie bez problemów (do chłodzenia stosuję mieszankę płynu do mycia naczyń z wodą 1:3), - druga odmiana plexi wytłaczane (extrudowane), niebarwione, ten rodzaj gorzej sie obrabia na frezarkach; przy wrzecione z minimalnymi obrotami ~8000 i frezem od 2 do 8mm błyskawicznie następuje rozgrzanie wiórów i zaklejanie freza.


Gregory
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2004, 16:54
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: Gregory » 14 mar 2005, 08:43

Witam,
w podanej wartosci obr. do gotowej frezarki gornowrzecionowej ( do drewna) wkradl sie blad: predkosc to od 8000 tys. DO 30 tys.

sorki:)
Pozdrawiam

Gregory


krzycho81
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2005, 18:39
Lokalizacja: Bia?ystok

#6

Post napisał: krzycho81 » 08 maja 2005, 18:50

adam Fx,

Ja osobiście pracuje już 3 lata na wrzecionie METABO FME 737.

Charakterystyka

* Aluminiowy odlew ciśnieniowy obudowy łożyska
* Hartowana i szlifowana tuleja zaciskowa zapewnia minimalne bicie narzędzia
* Automatyczne wyłączenie urządzenia przy nadmiernym zużyciu szczotek węglowych
* Pełnookresowa elektronika (VC)-Vario-Constamatic
* Bezstopniowa regulacja obrotów
* Wyposażenie standardowe: 2 klucze uniwersalne

Dane techniczne FME 737
Moc nominalna 710 W
Obroty biegu jałowego 10-27 tys. min-1
Typ elektroniki VC
Średnica otworu tulei zaciskowej 8 mm
Ciężar 1,4 kg

adam Fx,

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#7

Post napisał: chomikaaa » 17 cze 2005, 18:33

krzycho81, zapodaj zdjecie lub link do opisu maszyny

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”