Frezarka 300x250x120, konstrukcja skręcana.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#71

Post napisał: skrzat » 04 mar 2013, 19:48

Jak by ktos byl chetny to bede sobie zamawial taki zasilacz wg mojego projektu:
Obrazek
Obrazek
softstart, szybkie wylaczanie, przycisk "WŁĄCZ" "WYŁĄCZ" z kontrolkami, stabilizowane 12V 1,5A, dla 4 sterownikow, bezpiecznik dla kazdego wyjscia, kondensatory na max 80V

plytka 118x128mm, trafo dla 12V na plytce


Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#72

Post napisał: Zienek » 04 mar 2013, 20:15

Realizujesz same płytki, czy wraz z elementami?
Jaka cena za jaką konfigurację?

Jakie kondensatory (pojemność). W sumie ta na stabilizację jakiego sugerowanego łącznego poboru prądu sterowników?

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#73

Post napisał: skrzat » 04 mar 2013, 20:31

ceny jeszcze nie liczylem, pojemnosc kondensatorow zalezna od napiecia zasilania, max pobor pradu zalezy od transformatora

zamowie na probe kilka plytek, jak bedzie ok to moge odsprzedac juz polutowane, planuje tez wersje dla zasilaczy impulsowych
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#74

Post napisał: Zienek » 04 mar 2013, 21:14

nawet czystą płytkę mógłbym wziąć.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#75

Post napisał: spol » 04 mar 2013, 21:44

A może zamiast 12V lepiej wybrac 24V ? Masz juz przetestowany ten zasilacz ?

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#76

Post napisał: skrzat » 04 mar 2013, 22:32

spol pisze:A może zamiast 12V lepiej wybrac 24V ?
a z jakiego powodu?
spol pisze:Masz juz przetestowany ten zasilacz ?
dopiero bede zamiawial plytki
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
bioli68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 65
Posty: 83
Rejestracja: 13 gru 2012, 21:36
Lokalizacja: Myślenice

#77

Post napisał: bioli68 » 06 mar 2013, 12:38

AOLEK napisał
Z tymi kondensatorami to zrobiłem... umnie narazie pracuje jeden 10000uF na trzy osie i daje rade
Masz absolutna rację. Nigdy nie twierdziłem, że to nie będzie dawało rady z jednym kondensatorem. Problem tkwi gdzie indziej. Otóż statycznie wszystko jest OK, statycznie czyli dla małych szybkości (długich impulsów). Kupując sterownik i silnik każdy z nich ma jakieś parametry. Zasilacz aby im sprostać musi zapewnić odpowiedni przyrost prądu w jednostce czasu. Przyrost ten ogranicza indukcyjność, czyli długie przewody. Przy zastosowaniu pojedynczego kondensatora (lub kilku) w dużej odległości od sterownika po prostu silniki będą miały trochę gorsze parametry. Ot cały szkopuł.
pascalPL napisał:
Przy takiej ilości kondensatorów to nie wywala bezpieczników w domu? Czy zasilacz jest z softstartem, bo jakoś nie widzę. Ja bym jeszcze wsadził w każdą z tych baterii kondensatorów kawałek diody LED i rezystorek, aby po wyłączeniu zasilania był jakiś odbiornik, które je ładnie rozładuje do zera. Tak jak pitsa zauważył lepiej nie wsadzać paluchów czy innych metalowych urządzeń w takie miejsca :)
Miękki start (widać na zdjęciach) musi być, nawet bez kondensatorów trafo 450 VA wybijało mi korki.
Kawałek diody LED i rezystorek - można, tylko po co? Układ posiada procesor, który nim steruje. Jeżeli wyłączymy zasilanie to bateria kondensatorów nadal zasila układ. Procesor nie wie nic o tym, że padło zasilanie. Układ pracuje, więc rozładowuje samoistnie kondensatory. Pracuje do momentu, aż wewnętrzny komparator (zazwyczaj ustawiany na 2,5V lub 4,2V) w mikroprocesorze nie zasygnalizuje końca pracy.

Zasadniczo w takich sytuacjach stosowałem sprzętowe układy zewnętrzne, które podawały informację na linie INT procesora. W obsłudze przerwania można było zdecydować co robić dalej, ale to już inna bajka. Reasumując - diodka LED z rezystorkiem trochę szybciej rozładuje kondensatory.
skrzat napisał:
Jak by ktos byl chetny to bede sobie zamawial taki zasilacz wg mojego projektu:
Ogólnie w porządku, zasilacz powinien działać.
Jeżeli nie zamówiłeś płytek to możemy na priv pogadać?

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#78

Post napisał: skrzat » 08 mar 2013, 17:35

Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

Awatar użytkownika

szymo23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 105
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:04
Lokalizacja: xxx

#79

Post napisał: szymo23 » 08 mar 2013, 20:05

Taka mała rada odnośnie zasilaczy do maszyn cnc z napędem na silnikach krokowych.
Można w nieskończoność komplikować schemat, dodawać kondensatory i masę elektroniki w zasilaczu to przynosi marny efekt powód bo jest zmienność pracy 1 silnik 2 , 3 i 4 naraz to ogranicza stabilność dobór parametrów.
Najprostszy i najlepszy sposób to osobne trafo do każdego silnika układ greca i kondensator to wszystko- podwaja szybkość maszyny i zmniejsza problemy z gubieniem kroków. Co do ceny wychodzi nawet taniej. Jeśli ktoś nie wierzy niech sprawdzi a potem kliknie w link że pomogło.
W trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#80

Post napisał: skrzat » 08 mar 2013, 20:33

Najprostszy i najlepszy sposób to osobne trafo do każdego silnika układ greca i kondensator to wszystko- podwaja szybkość maszyny i zmniejsza problemy z gubieniem kroków. Co do ceny wychodzi nawet taniej. Jeśli ktoś nie wierzy niech sprawdzi a potem kliknie w link że pomogło.
Duzo jest osob na forum udzielajacych zlotych rad niepodpartych praktyka, pokaz to na przykladzie swojego projektu to uwierze, powielanie opinii przeczytanych gdzies nie przemawia za mna, poza tym kto rozsadny do kazdego silnika da osobny transformator i zasilacz... to juz lepiej w lepsze sterowniki zainwestowac
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”