ukosowanie w plaźmie

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#71

Post napisał: cnccad » 31 gru 2006, 19:50

a to zmienia postać rzeczy .... podzielam ten komentarz


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:


martazd
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 12 mar 2006, 15:54
Lokalizacja: Grudziadz

ukosowanie w plaźmie

#72

Post napisał: martazd » 04 sty 2007, 22:51

Witam kolegów
temat ukosowania w plaźmie wywołany był problemem jednoczesnego cięcia danego detalu i ukosowania krawędzi blachy w celu przygotowania jej do wspawania a
burzliwy rozwój tematu sprowadził go trochę na boczny tor
W tym wypadku w trakcie ruchu palnika musi być utrzymywany staly kąt względem blachy ( no i odległość) a to jest możliwe przy zastosowaniu sterowanej czwartej osi ( trzecia oś utrzymuję właśnie stałą odległość).
Proces ten istotnie przyspiesza produkcje elementów spawanych redukując ilość procesów technologicznych.
W mojej wypalarce mam przygotowaną mechanicznie głowicę do obrotu, oś palnika jest recznie pochylana w zalezności od grubości blachy, niestety z braku czasu nie przeprowadziłem prób z tym rozwiazaniem

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#73

Post napisał: cnccad » 05 sty 2007, 19:22

jakiej firmy jest ta maszyna?? Kto stosuje czwartą oś ?? knif w tym żeby wyciąć element na trzech osiach. Ja dziś działałem na serwisie w Krośnie i mam wycięte elementy o grubości 150mm ze skosem ... no może 1st. Więc niewiele. Cięcie odbywało się mediami :
Azot
700A
137V
palnik CPM 700
maszyna PRODUCTOME 5 ( firmy SAF )
stosowanie czwartej osi to jest niepraktyczne rozwiązanie acz kolwiek jezeli skuteczne to i funkcyjne. Ale jako tako skos nadal jest .
Ciekawe rozwiązanie widziłem w Austri w zakładach Hyperterm. Długość otworu dyszy dla prądu 1200A była ok.10mm a napięcie ok.300V Nie było to urządzenie seryjne a tylko testowe do pokazu dla ew.klientów. Skos był mozna powiedzieć zerowy ale cięcie ze względu na na hałas odbywało się w specjalnej komorze. Maszyny tanie oraz drogie ale do masowego cięcia nie posiadają czwartej osi. Czwarta oś to rozwiązanie do maszyn specjalistycznych , nie seryjnych. Nasz kolega który poruszył temat pytał o skos w urządzeniu własnej produkcji. Pytanie ... kto oprogramuje czwartą oś ?? Jak rozwiązać problem postprocesora ?? Tego duże firmy i znane nie potrafią rozwiazać by to mogło pracować w masowej produkcji. Maszyny takie nie wytrzymują warunków jakie panują przy masówce. Ale sam pomysł jest dobry , tyle że ze zużyciem dyszy rośnie skos i co w tedy czwarta oś zrobi?? NIC ... bo maszyna nie wie jaki robi skos. Dysza zużywa się naj więcej ( 98% ) podczas przepalania przez materiał i można by założyć jakieś średnie zużycie ale to i tak nie zaliczy egzaminu :wink: Wydaje mi się że trzeba się pogodzić ze skosem w maszynach własnej produkcji.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


martazd
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 12 mar 2006, 15:54
Lokalizacja: Grudziadz

#74

Post napisał: martazd » 06 sty 2007, 21:11

Witam
masz racje cnccad moment przebicia jest krytyczny dla dyszy ( czasami tniemy kilkadziesiąt elementów a czasami kilka ) dlatego w nowej wersji robimy bramę z mozliwością montażu wiertarki tak aby nie następowało przebicie plazmą.
AAAAAle ten post był wywołany problemem ŚWIADOMEGO pochylenia palnika w celu uzyskania OKRESLONEGO ukosu pozwalajacego uniknąć procesu ukosowania mechanicznego krawędzi blachy (szlifowanie lub frezowanie krawędzi) przygotowującej detal do wspawania .
Ze wzgledu na zmienność wycinanego kształtu głowica musi się obracać w czasie zmiany kierunku tak aby oś dyszy biegła po tworzacej stożkai była cały czas pochylona w dobrą stronę w stosunku do krawędzi.
I TO JEST TEN PROBLEM !!!!!!
pozdrawiam i wkrótce zdjęcia mojej maszyny ( Pole pracy 6000x 2500)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#75

Post napisał: cnccad » 06 sty 2007, 21:24

więc tu jest potrzebny układ śledzący pochylenie. Może mechaniczny coś pomoże. Oprogramowanie czwartej osi to jest stworzenie nowego sterownika gdzie kąt będzie przeliczany na wymiar. Są też mechaniczne układy rozwiązujące teoretycznie ten problem. Ale problem jest z utrzymaniem trajektori.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”