jeszcze jeden problem z prowadnicami

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
jacekosw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 21 lis 2006, 06:59
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

jeszcze jeden problem z prowadnicami

#1

Post napisał: jacekosw » 31 gru 2006, 07:32

Witam !!!
kolejny problem przy projektowaniu wlasnej frezareczki !!!
Stół roboczy frezarki z założenia ma wymiary jak na szkicu, pytanie dotyczy metody wyznaczenia rozstawu osi prowadnic tak żeby zredukować siły które będą klinować czy skręcać stół.
Pozdrawiam !!!



Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#2

Post napisał: termit_tm » 31 gru 2006, 12:48

a gdzie ten szkic :?:

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#3

Post napisał: lenherd » 31 gru 2006, 16:19

Zawsze można pospinać wózki tak żeby się wzajemnie ciągnęły lub zastosować śruby po każdej stronie bramy i napędzić je jednym silnikiem i wałkiem
Załączniki
uklad linek 2.jpg
uklad linek 2.jpg (13.19 KiB) Przejrzano 3238 razy


Autor tematu
jacekosw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 21 lis 2006, 06:59
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#4

Post napisał: jacekosw » 01 sty 2007, 05:57

sorrrrry
ten szkic :roll:

[ Dodano: 2007-01-02, 06:03 ]
no ten szkic !!!
problem moze wydawac sie banalny, niemniej na cwiczeniach z pkm liczylismy rozstaw uchwytow pewnego urzadzenia aby dobrac najbardziej optymalny ktory by się podczas pracy nie klinowal. Czasu minelo sporo od tamtych lat i wiele sie zatarlo w pamieci :wink:
Załączniki
rozstaw prowadnic.jpg
rozstaw prowadnic.jpg (14.93 KiB) Przejrzano 3240 razy

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#5

Post napisał: gmaro » 02 sty 2007, 12:33

Ja w swojej frezarce mam podobną podbudowę pod stół teowy o wymiarach 410x310 i dałem wartość "X rozstaw prowadnic" mam 310 mm i nic się nie klinuje ..
Załączniki
st-t3.jpg
st-t3.jpg (146.22 KiB) Przejrzano 3248 razy
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
jacekosw
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 21 lis 2006, 06:59
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#6

Post napisał: jacekosw » 03 sty 2007, 06:11

Witam!!!
ale jak doszedłeś do rozstawu osi prowadnic 310mm, intuicyjnie !!! po prostu tyle przyjąłeś, czy wykonywałeś jakąś analizę ponieważ mam, w prawdzie niewielką ale zawsze, możliwość zwężenia lub rozciągnięcia tej wartości i kompletnie nie czuję czym się kierować, lepiej szerzej czy bardziej wąsko, ta 2 opcja zawsze trochę tańsza
:cool:

[ Dodano: 2007-01-23, 04:20 ]
Witam!!!
Mam nadzieję przedstawić niedługo moje osiągnięcia w temacie maszynek cnc na szacownym forum, póki co kolejne pytanie i prośba o rzetelną podpowiedz:
Jako prowadnicę chcę zastosować dla:
Osi Y wałek fi 20 długość do mocowań 760 mm
Osi X i Z wałek fi 16 długość do mocowań odpowiednio 460 i 260 mm. W konstrukcji niczym sie nie wychylam - tradycyjna, materiał alu, rama sztywniejsza ze stali ceow.
Próbowałem przeliczyć ewentualne ugięcie wzorami, które pokazują na http://www.akcesoria.cnc.info.pl/ i wychodzą mi kompletne bzdury – żeby się do końca nie kompromitować nie przedstawię tego publicznie ale jak nie macie z tematem problemów to proszę o podpowiedź jak wyliczyć ugięcie.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-01-23, 06:24 ]
Witam!!!
Mam nadzieję przedstawić niedługo moje osiągnięcia w temacie maszynek cnc na szacownym forum, póki co kolejne pytanie i prośba o rzetelną podpowiedz:
Jako prowadnicę chcę zastosować dla:
Osi Y wałek fi 20 długość do mocowań 760 mm
Osi X i Z wałek fi 16 długość do mocowań odpowiednio 460 i 260 mm. W konstrukcji niczym sie nie wychylam - tradycyjna, materiał alu, rama sztywniejsza ze stali ceow.
Próbowałem przeliczyć ewentualne ugięcie wzorami, które pokazują na http://www.akcesoria.cnc.info.pl/ i wychodzą mi kompletne bzdury – żeby się do końca nie kompromitować nie przedstawię tego publicznie ale jak nie macie z tematem problemów to proszę o podpowiedź jak wyliczyć ugięcie.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-02-13, 20:58 ]
I jeszcze jedno pytanie :?:
Projektuje prowadnice na wałku fi 20 z łożyskami zamkniętymi a kilka razy na forum przewijał się problem naciągnięcia wałków, powróciłem do zakurzonych materiałów ze szkoły i wnioskuję - nie wiem czy słusznie - że naciągnięcie zmniejszy naprężenia styczne, ale jaką siłą je naciągnąć nie mam pojęcia, wymyśliłem sobie, że po skręceniu wałków z podporami wcisnę pomiędzy podporę a ramę podkładkę, która zrealizuje naciągnięcie, ale grubość tej podkładki jest dla mnie tajemnicą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”