Frezarka 2200x650x210(330) - 3+2 osie

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#31

Post napisał: piromarek » 15 sty 2013, 13:57

Witam.

Jeszcze jedna sprawa.

Bardzo podoba mi się zastosowana belka z duralu.
Nie kojarzycie Panowie, gdzie taką lub o podobnej nośności i mocowaniach można pozyskać ?
Nic mi się podobnego nie rzuciło w oczy.

pozdrawiam

Piromarek



Tagi:


Autor tematu
Rybak
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:56
Lokalizacja: Gliwice

#32

Post napisał: Rybak » 20 sty 2013, 00:28

Cześć,

nawiązując do pytań w postach i wiadomościach prywatnych. Co do rezonansów pasków, zgadza się miałem z tym duże problemy, generalnie ustawienie maszyny do płynnej pracy zajęło mi 2 tyg czasu.

Ciekawe rzeczy jakie mogę powiedzieć to, że pasy napędowe osi Y czyli najdłuższe, prawie nie wpadały w rezonans, natomiast w osi X rezonans był gigantyczny, ale tylko dla pewnych prędkości i ich powtarzalności. Problem został wyeliminowany poprzez macha (mianowicie ustawienie pomijania pewnych prędkości).

Tutaj są filmy z frezowania w alu i efekt jest bardziej niż zadawalający. Tolerancje jakie wprowadziłem dla bloków były 0,01mm i dokładnie w tych parametrach wszystko się utrzymało. A dla robót w tym przypadku modelarskich to duże znaczenie, gdzie laminaty wychodzące z tego bloku muszą pasować do skrzynek z innego bloku alu.

Co do w ogóle kwestii wykorzystywania pasów zamiast śrub kulowych to w moim przypadku jest to wystarczające, moim założeniem była obróbka drewien, żywic i metali miękkich, i pasy w zupełności wystarczają. Plus dodatkowo mają mniejszą bezwładność, a na tym mi głównie zależało, bo frezując bryły 3D jakie są u mnie, muszę mieć szybkie zrywy i dojazdy. Zwłaszcza, że na osi Y stosowanie 2,5m śruby było by o tyle uciążliwe, że musiała by być dość gruba na średnicy żeby nie wpadać w bicia.

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#33

Post napisał: 251mz » 20 sty 2013, 09:25

Rybak pisze:nawiązując do pytań w postach i wiadomościach prywatnych. Co do rezonansów pasków, zgadza się miałem z tym duże problemy, generalnie ustawienie maszyny do płynnej pracy zajęło mi 2 tyg czasu.

Ciekawe rzeczy jakie mogę powiedzieć to, że pasy napędowe osi Y czyli najdłuższe, prawie nie wpadały w rezonans, natomiast w osi X rezonans był gigantyczny, ale tylko dla pewnych prędkości i ich powtarzalności. Problem został wyeliminowany poprzez macha (mianowicie ustawienie pomijania pewnych prędkości).
to ja mam jeszcze dwa pytanka. bo albo nie było albo nie doczytałem :(

Jakie masz paski te najdłuższe? Chyba będą miały ze 4500mm? i jaka szerokość i ogólnie jakie parametry HTD czy inne i jaki kord?

Pytam bo odpalam plazmę i tam pasy mam 4000 ale szerokie na 50 i moduł 8...
I bałem się właśnie dokładności i rezonansów... Ale po tym teście chyba nie mam czego się obawiać :|

A i napisz jeszcze gdzie można w Machu ustawić tą funkcję aby uniknąć rezonansów...
Mimo ,że moje pasy są och i ach to wolałbym uniknąć tułaczki po rozwiązanie :)


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#34

Post napisał: piromarek » 20 sty 2013, 12:55

Witam.

No sorry za ten zalew informacyjny , ale już zwątpiłem że coś dolatuje do celu.
:-)

Co do długości pasków, nie rozważaliście zakotwiczonych , krótszych pasków z napędzaną karetką ?
Wiem to trochę bardziej skomplikowany układ mechanicznie, ale przy dostępie do plazmy ...

Trochę problemem jest ułożenie okablowania przy silniku ruchomym.

pozdrawiam

Piromarek.


Autor tematu
Rybak
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:56
Lokalizacja: Gliwice

#35

Post napisał: Rybak » 20 sty 2013, 14:20

251mz pisze:
Rybak pisze:nawiązując do pytań w postach i wiadomościach prywatnych. Co do rezonansów pasków, zgadza się miałem z tym duże problemy, generalnie ustawienie maszyny do płynnej pracy zajęło mi 2 tyg czasu.

Ciekawe rzeczy jakie mogę powiedzieć to, że pasy napędowe osi Y czyli najdłuższe, prawie nie wpadały w rezonans, natomiast w osi X rezonans był gigantyczny, ale tylko dla pewnych prędkości i ich powtarzalności. Problem został wyeliminowany poprzez macha (mianowicie ustawienie pomijania pewnych prędkości).
to ja mam jeszcze dwa pytanka. bo albo nie było albo nie doczytałem :(

Jakie masz paski te najdłuższe? Chyba będą miały ze 4500mm? i jaka szerokość i ogólnie jakie parametry HTD czy inne i jaki kord?

Pytam bo odpalam plazmę i tam pasy mam 4000 ale szerokie na 50 i moduł 8...
I bałem się właśnie dokładności i rezonansów... Ale po tym teście chyba nie mam czego się obawiać :|

A i napisz jeszcze gdzie można w Machu ustawić tą funkcję aby uniknąć rezonansów...
Mimo ,że moje pasy są och i ach to wolałbym uniknąć tułaczki po rozwiązanie :)
Pasy maja prawie 4900mm, to są HTD 5M 15mm szerokości, brałem te bo wg dużej ilości opinii pasy T bardziej podatne są na rezonans, a w cenie prawie różnicy nie ma.

U mnie przelatujący pas to duża komplikacja np. choćby dlatego, że wszystko jest wysokie, plus trzeba się bawić w zwrotnice łożyskowe, nie mówiąc o dobrym osłonięciu wszystkiego przed pyłem.
A co do dodatkowego kabla do silnika ruchomego to już w sumie duży problem nie jest, zwłaszcza, że u mnie i tak biegnie prawie 20 grup przewodów.

Co do ustawienia tego to muszę zaglądnąć do Mach’a bo nie pamiętam teraz gdzie to było, ale to za parę dni dopiero bo teraz egzaminy mnie gonią. ;-)


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#36

Post napisał: 251mz » 20 sty 2013, 15:41

Pasy maja prawie 4900mm, to są HTD 5M 15mm szerokości, brałem te bo wg dużej ilości opinii pasy T bardziej podatne są na rezonans, a w cenie prawie różnicy nie ma.
Kurczaki...
To trochę przedobrzyłem... w plaźmie montuje pas szer 50 z modułem 8 długości 4000 :|
Chyba kaskę wywaliłem na darmo ...


Autor tematu
Rybak
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:56
Lokalizacja: Gliwice

#37

Post napisał: Rybak » 20 sty 2013, 16:01

251mz pisze:
Pasy maja prawie 4900mm, to są HTD 5M 15mm szerokości, brałem te bo wg dużej ilości opinii pasy T bardziej podatne są na rezonans, a w cenie prawie różnicy nie ma.
Kurczaki...
To trochę przedobrzyłem... w plaźmie montuje pas szer 50 z modułem 8 długości 4000 :|
Chyba kaskę wywaliłem na darmo ...
Ja zrobiłem projekt w oprogramowaniu Siemens Unigraphics NX, zrobiłem parę symulacji dla różnych przyszpieszeń i prędkości układu i dla obecnego stanu i przesuwu do 22m/min, pasy 15mm są w zupełności wystarczające. A jakby nie patrzeć, moja brama jest dość ciężka.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#38

Post napisał: Alvar4 » 20 sty 2013, 18:09

251mz, Już dawno Ci chciałem napisać kolego, że lekko przesadzony wybrałeś ten pas. Może wyślij gdzieś żeby ci go przecięli na pół (może jest taka możliwość w firmie gzie kupowałeś) i wtedy będziesz miał 2 pasy na zapas po 25mm szerokie.

No i pytanie mam. Do plazmy planuję pasy HTD 5M 15mm szerokości i teraz są 3 rodzaje( na stronie EBMiA):

PZM-15 HTD 5M 15mm stalowy 37,99 zł/mb

PZM-15 HTD 5M WŁ.SZ. 15mm wł. szklane 47,48 zł/mb

PZM-15 HTD 5M stalowy 15mm stalowy 65.01 zł/mb


Które kupić?
Włókno szklane pewnie odpada, może się mylę. W samochodach są paski z włóknem i auta robią po 100 tysięcy kilometrów.
Ten najtańszy pasek niby zbrojony stalowym kordem ale nie wiem czy to błąd na stronie czy po prostu jakiś cieniuteńki ten kord.
A ten ostatni najdroższy? Na który się zdecydować?
Macie może jakieś porównanie? Które pasy stosujecie w swoich maszynach?
(Jak kasztanie Wam temat to przepraszam :wink: )
Obrazek


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#39

Post napisał: 251mz » 20 sty 2013, 22:53

Ja zrobiłem projekt w oprogramowaniu Siemens Unigraphics NX, zrobiłem parę symulacji dla różnych przyszpieszeń i prędkości układu i dla obecnego stanu i przesuwu do 22m/min, pasy 15mm są w zupełności wystarczające. A jakby nie patrzeć, moja brama jest dość ciężka.
To mi coś dziwne rzeczy wychodzą...
Dla pasa 4600 15mm wychodzi mi wydłużenie przy napędzie obustronnym ~0,5mm przy masie bramy 50kg i przyspieszeniu 0,1G ... czyli 1m/s2

Liczymy ...
Biiorąc nawet długość czynną 2000mm oraz Cspec 130000N
to mamy 50kg*1ms/2 *2000mm :130000N = ~0,77mm...
jako ,że napęd obustronny to wyjdzie 2x mniej czyli jakieś 0,4mm ....

Dlatego u siebie zastosowałem takie szerokie pasy...
Więc teraz się głęboko zastanawiam skąd u kolegi tak dobre dokładności przy frezowaniu nawet AL :( .....
Nie to żeby mnie to smuciło ... bo cieszy...
bardziej mnie smuci ,że nie potrzebnie tyle wydałem na mocarne pasy...


Autor tematu
Rybak
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2010, 21:56
Lokalizacja: Gliwice

#40

Post napisał: Rybak » 20 sty 2013, 23:25

Zgadza się, ale Ty nie liczysz w tym wszystkim tego, że pasy napinasz, więc ta wartość maleje.

Mówiąc tak obrazowo, jeżeli napniesz pas z taką siłą jaką wytrzworzy brama przy mocnym zrywie, to żeby powodować dalsze rozciąganie pasa wartość przyszpieszeń musi być większa nawet 10razy!

I to się sprawdziło w przypadku moich symulacji, dla pasa napiętego około 10N wartość postoju wynosiła około 0,45mm (jak dobrze pamiętam), natomiast dla pasa napiętego siłą 450N ta wartość wyniosła mi 0,06mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”