Start LinuxCNC na pełnym ekranie

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#11

Post napisał: IMPULS3 » 02 sty 2013, 22:36

MlKl pisze:Znajdź katalog, w którym są taper-od.ngc, in.ngc i od.ngc i tam dorzuć brakującą resztę.
A no właśnie, bo żeby nie szukać w razie zmian lub nowych procedur to utworzyłem sobie katalog o nazwie ''tokarka'' i w niego powkładałem procedurki. A sam katalog ''tokarka'' umieściłem w ''nc_files''.
I same procedurki program znajduje bo z nich póżniej mogę korzystać, tylko ten komunikat....



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#12

Post napisał: MlKl » 02 sty 2013, 22:48

To jeszcze dopisz to do swojego pliku ini wzorując się na moim: (nie wklejaj mojego kodu!)

Kod: Zaznacz cały

SUBROUTINE_PATH      = ../../../nc_files/ngcgui_lib/lathe:../../../nc_files/ngcgui_lib/lathe/thornton:../../../nc_files/ngcgui_lib/lathe/kamar:../../../nc_files/ngcgui_lib/utilitysubs
Taką sekcję musisz wsadzić po dwukropku za lathe, jak ja wsadziłem katalogi na procedury Thorntona i kamara.

Kod: Zaznacz cały

../../../nc_files/ngcgui_lib/lathe/TOKARKA:
A jak katalog TOKARKA jest wprost w nc_files, to tak:

Kod: Zaznacz cały

../../../nc_files/TOKARKA:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#13

Post napisał: IMPULS3 » 02 sty 2013, 23:15

Obrazek

Mam tak i nadal jest bez zmian,katalog dla subów mam pisany małymi literami, natomiast TOKARKA to nazwa programu (uruchom TOKARKA).

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#14

Post napisał: MlKl » 02 sty 2013, 23:25

katalog ngcgui_lib masz w nc_files, czy przewaliłeś do tokarka? Bo jest niespójność w tym twoim wpisie. I wywaliłeś całkiem ścieżkę do lathe - chyba za dużo zacząłeś kombinować jak na pierwszy raz... Sćieżki w ini muszą się zgadzać z fizycznym położeniem katalogów i plików na dysku. Ty znajdziesz, komputer nie.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#15

Post napisał: IMPULS3 » 02 sty 2013, 23:35

MlKl pisze:katalog ngcgui_lib masz w nc_files
Jest ale w katalogu ''examples''
Czyli nc_files>examples>ngcgui_lib.
MlKl pisze:I wywaliłeś całkiem ścieżkę do lathe
Wcześniej była, :smile: , zawsze trzymam taki mniej grzebany plik ini w razie jak za dużo namieszam i już nie chce działać nic... :roll:

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#16

Post napisał: MlKl » 02 sty 2013, 23:46

czyli zgodnie z twoimi zeznaniami ta sekcja u ciebie powinna wyglądac tak :

Kod: Zaznacz cały

[RS274NGC] 
PARAMETER_FILE       = sim-lathe.var
SUBROUTINE_PATH      = ../../../nc_files/examples/ngcgui_lib/lathe:../../../nc_files/examples/ngcgui_lib:../../../nc_files/tokarka:../../../nc_files/examples/ngcgui_lib/utilitysubs
USER_M_PATH          = ../../../nc_files/examples/ngcgui_lib/mfiles
RS274NGC_STARTUP_CODE = G7 G18 G20


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#17

Post napisał: IMPULS3 » 02 sty 2013, 23:59

Dalej jest tak samo, po otworzeniu katalogu nc_files mam tak:

Obrazek
W katalogu ''tokarka'' mam właśnie suby tokarkowe, typu stożek , walec i inne.

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#18

Post napisał: MlKl » 03 sty 2013, 00:19

Cholera, namieszałeś jak Cyganka w tobołku... wygląda na to, że na pulpicie masz fizyczny katalog "dowiązanie do linuxcnc".

Wrzuć zrzut z otwartego katalogu mm

Generalnie - na przyszłość i dla innych nowicjuszy - takie "porządki" można se robić w katalogach ze zdjęciami z wakacji, bo tylko my z nich korzystamy. W przypadku programu, takiego jak LinuxCNC, porządek w jakim poukładane są katalogi, jest wartością stałą. Przy odrobinie wiedzy można go zmieniać, ale wtedy trzeba program poinformować, gdzie ma szukać poprzenoszonych plików. Dlatego zanim poznacie te zależności i nauczycie się wpisywać poprawne ścieżki do plików w configach, wstrzymajcie się z mieszaniem katalogami po dysku dla swojej wygody.

/nc_files to zbiorczy katalog na pliki .ngc, w przypadku instalacji z płyty CD tkwi w /usr a w katalogu użytkownika jest jedynie dowiązanie do niego. Dowiązanie to taki skrót, który się jednak zachowuje dokładnie jak oryginał. NGCGUI to procedura zewnętrzna, nie wbudowana w sam program, i przez to wrażliwa na działania użytkownika. Tkwiący w katalogu /nc_files katalog /ngcgui_lib powinien tam tkwić, i wszelkie swoje procedury NGCGUI trzeba wkładać do niego bezpośrednio, jeżeli idzie o frezarkę, i do katalogu /nc_files/ngcgui_lib/lathe jeżeli idzie o tokarkę. Można sobie w istniejących katalogach dodawać własne katalogi, dopisując je do ścieżki w swoim pliku .ini ale na początek też lepiej się od tego powstrzymać.

Inaczej nikt nie jest w stanie wam pomóc, bo nie sposób zgadnąć, że pytający sobie swobodnie pożonglował katalogami dla swojej wygody, i program mu się dlatego wysypuje. Wam jest wygodniej, a programowi nie.

Dopominam się o zadawanie takich pytań w osobnym wątku nie dlatego, że mi najbardziej zależy na punktach "pomógł". Nie mam uprawnień moderatora, więc nie mogę przenosić takich of-topów do osobnych wątków, a ktokolwiek będzie się w przyszłości z podobnym problemem zmagał, nie znajdzie odpowiedzi, tkwiącej w wątku o zupełnie czym innym, tylko będzie znowu musiał pytać. Nie można myśleć tylko o sobie i swojej wygodzie - "a co mi tam, nie będę zakładał wątku, tylko walnę of-topa" bo cierpi na tym cała społeczność. Ktoś, kogo interesuje start programu na całym ekranie musi się przedzierać przez całe strony problemów IMPULSA, które są istotne tylko dla IMPULSA i ewentualnie jemu podobnych. A ci podobni rozwiązania swoich problemów nie znajdą, bo ich tutaj szukać nie będą. Mało kto czyta wszystko, co się pojawia na forum jak leci.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#19

Post napisał: IMPULS3 » 03 sty 2013, 09:10

MlKl pisze:wygląda na to, że na pulpicie masz fizyczny katalog "dowiązanie do linuxcnc".
Dokładnie tak, czyli gdzie mam go wsadzić z powrotem?
nie będę zakładał wątku, tylko walnę of-topa"
Wiem MIKI i zgadzam się całkowicie, problem jest w tym ze czasami myślę że jest to mała rzecz i nie warto, a jak wychodzi to widać. :smile:
Mam w przyszłości plan założyć temat o początkach z linuxcnc łącznie z rzutami pliku ini bo faktycznie jest ciężko doszukać sie co należy dopisać aby choćby zakładki działały, bo oryginalny plik ini to tylko surowa podstawa.

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#20

Post napisał: MlKl » 03 sty 2013, 09:48

Jak mnie pamięć nie myli, to akurat o tym konkretnym problemie już gdzieś w innym wątku gadaliśmy - też w of-topie, i też była prośba, żeby zakładać nowe wątki na takie pytania. kliknięcie "Nowy temat" naprawdę nie boli :)

W tym konkretnym przypadku scieżki z configa działać nie będą - za dużo zmian w położeniu katalogów zrobiłeś, żebym mógł zaocznie napisać prawidłowe dla twojej konfiguracji. Najlepiej dać tam je na sztywno.

Kod: Zaznacz cały

[RS274NGC] 
PARAMETER_FILE       = sim-lathe.var
SUBROUTINE_PATH      =/home/mm/Pulpit/Dowiązanie do linuxcnc/nc_files/examples/ngcgui_lib/lathe:/home/mm/Pulpit/Dowiązanie do linuxcnc/nc_files/tokarka:/home/mm/Pulpit/Dowiązanie do linuxcnc/nc_files/examples/ngcgui_lib/utilitysubs
USER_M_PATH          = /home/mm/Pulpit/Dowiązanie do linuxcnc/nc_files/examples/ngcgui_lib/mfiles
RS274NGC_STARTUP_CODE = G7 G18 G20

W sekcji DISPLAY też musisz poprawić ścieżkę

Kod: Zaznacz cały

PROGRAM_PREFIX       = ../../../nc_files
na zgodną ze swoimi zmianami.

Nie musi zadziałać, bo nazwa katalogu ze spacjami i polskimi literami może być niestrawna, albo jeszcze czegoś nie wiem.

Obrazowo - masz tory kolejowe, stacje i rozkłąd jazdy. Pociąg musi jechać po torach od stacji do stacji - podobnie program komputerowy jedzie po katalogach. Rozkład jazdy to ścieżka w pliku .ini.

A ty sobie swobodnie po mapie poprzenosiłeś stacje, przełożyłeś tory i oczekujesz, że pociąg mimo to pojedzie zgodnie z rozkładem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”