Używaj intensywnego chłodzenia. Jakakolwiek emulsja jest lepsza niż nic.m0d3 pisze: bardzo czesto frezy się łamią ponieważ obklejają się aluminium.
Pozdrawiam
Mariusz
Problem przy obróbce aluminium.
-
- Specjalista poziom 1 (min. 100)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 139
- Rejestracja: 04 paź 2010, 22:38
- Lokalizacja: Jarosław Łaziska G
Re: Problem przy obróbce aluminium.
Tagi:
-
- Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 53
- Rejestracja: 09 lis 2012, 19:10
- Lokalizacja: ----
- Kontakt:
Jak materiał drga to kiepsko struga- pewnie duży grat Ci się robi.m0d3 pisze:Jaki wplyw maja drgania materialu przy tym sposobie mocowania? Czy slabej jakosci chlodzenie (woda) tez powoduje lamanie sie frezow?
Samej wody się nie stosuje. Stosuje się chłodziwo- dla twardych materiałów głównie po to aby chłodzić, a dla aluminium po to aby smarować.
-
Autor tematu - Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
- Posty w temacie: 7
- Posty: 32
- Rejestracja: 25 sie 2012, 12:27
- Lokalizacja: Śląsk
Frezy orion z firmy Hahn Kolb.marchru pisze:Co to za frezy, firma, model, jakie aluminium(czy to stop odlewniczy), jaka geometria detalu. Obrabiasz tylko samymi frezami?m0d3 pisze:przezemnie
Jakie wysięgi, jakie mocowanie, oprawki.
Czasem ważne jest aby wyłapać miejsce/moment, w którym narzedzie ulega uszkodzeniu - o ile takie istnieje.
Obrabiam tylko frezami, nie planuje, tylko profilowanie ewentualnie jakies male kieszenie, fasolki.
Małe wysięgi maksymalna grubosc materialu ktora obrabiam to 20mm, zwykle 5-15mm
mocowane do stolu na sruby montazowe. Aluminium slabej jakosci, co to jest dokladnie nie mam pojecia nie spotkalem sie jeszcze zeby plyta z aluminium z ktorej wycinam kawalek na detal miala jakis opis. Oprawki na koszyczek lub chwyt weldon (jesli dobrze kojarzę)
-
- Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 53
- Rejestracja: 09 lis 2012, 19:10
- Lokalizacja: ----
- Kontakt:
Bez dużego chłodzenia też da radę. Przecież do aluminium stosuje się też mgłę olejową.absynt_ pisze:Do aluminium po to aby smarować i chłodzić!!!
Przy aluminium trzeba głównie smarować, żeby frez się nie oblepiał.
[ Dodano: 2012-12-16, 23:06 ]
A parametry najlepiej wstępnie dobrać z katalogu
http://www.hahn-kolb.com/pl/content/dow ... 3+text.pdf
[ Dodano: 2012-12-16, 23:52 ]
Na kilku maszynach, na których obrabiało się aluminium, widziałem naklejkę "nie używać alkoholu". Nie wiem, czy on szkodzi maszynie, czy to ze względów BHP.tuxcnc pisze:Aluminium chłodzi się alkoholem, ...
-
- Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 2
- Posty: 3
- Rejestracja: 17 gru 2012, 18:55
- Lokalizacja: Łowicz
Obrabiam aluminium już baaardzo długi okres czasu. Obroty 8000obr/min dla freza fi10 czy fi12 jak najbardziej umożliwia dobrą obróbkę. Ja sam więcej nie wyciągam na mojej maszynie. Podstawa to tak jak pisali powyżej dobre chłodzenie i odprowadzanie wióra. Jeżeli narzędzie się zakleja to nie wolna stosować narzędzi 4 piórowych bo będzie dużo gorzej. Dwupiór ma większą przestrzeń pomiędzy zębami. Podczas obróbki nie wolno dopuścić do tego żeby drgał detal! Wtedy będzie pękało narzędzie. Kolejna sprawa to jakich pozostałych parametrów używasz? Bo piszesz, że głownie planujesz i dajesz ap=2mm??? Nie rozumiem. Napisz jakie dajesz ae przy profilowaniu. Na takie frezy ja daję np ae=0,5 i ap=10mm.
-
- Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 5776
- Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
- Lokalizacja: Westfalia
Bardzo obfite chłodzenie (mocna pompka) i to emulsją przeznaczoną do aluminium. Emulsja do stali na tzw. boroleju się nei sprawdzi. Postaraj się tak ciąć, żeby frez miał możliwość wyrzucenie wiórów, lepiej szybszy posuw, a mniejsze zagłębienie, niż praca w pełnym materiale. No i kombinuj z ustawieniem dysz do freza, tak by wióry wypłukiwało.
Czasem trzeba zmniejszyć obroty, bo chłodzenie nie dochodzi, aluminium pod wpływem tarcia się topi i zakleja frez. Za to nie zmniejszaj posuwu, bo sieczką najłatwiej zakleić rowki.
Czasem trzeba zmniejszyć obroty, bo chłodzenie nie dochodzi, aluminium pod wpływem tarcia się topi i zakleja frez. Za to nie zmniejszaj posuwu, bo sieczką najłatwiej zakleić rowki.
-
Autor tematu - Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
- Posty w temacie: 7
- Posty: 32
- Rejestracja: 25 sie 2012, 12:27
- Lokalizacja: Śląsk
Wydaje mi się że napisałem że głównie profiluję oraz obrabiam małe kieszenie i fasolki. Planowanie jest zbędne robię części do robotów przemysłowych.conor87 pisze:Obrabiam aluminium już baaardzo długi okres czasu. Obroty 8000obr/min dla freza fi10 czy fi12 jak najbardziej umożliwia dobrą obróbkę. Ja sam więcej nie wyciągam na mojej maszynie. Podstawa to tak jak pisali powyżej dobre chłodzenie i odprowadzanie wióra. Jeżeli narzędzie się zakleja to nie wolna stosować narzędzi 4 piórowych bo będzie dużo gorzej. Dwupiór ma większą przestrzeń pomiędzy zębami. Podczas obróbki nie wolno dopuścić do tego żeby drgał detal! Wtedy będzie pękało narzędzie. Kolejna sprawa to jakich pozostałych parametrów używasz? Bo piszesz, że głownie planujesz i dajesz ap=2mm??? Nie rozumiem. Napisz jakie dajesz ae przy profilowaniu. Na takie frezy ja daję np ae=0,5 i ap=10mm.
Głupio mi ale nie wiem co to ae? naddatek na obróbkę wykańczającą?
ap - głębokość wejścia w materiał na przejście
Jakich parametrów używasz do mniejszych frezów 4mm-6mm?