drewniana metalową ?

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#11

Post napisał: pascalPL » 30 kwie 2012, 16:21

pavell pisze:jak równą powierzchnie ma taka płyta OSB?
Taką bardzo nie równą. Jak przejedziesz ręką to nawet po pijaku nie da się powiedzieć, że gładka :).
Jak chcesz robić na wałkach podpartych to rób na MDFie czy sklejce. Może nie jest to najsztywniejszy materiał pod słońcem, ale zawsze możesz sobie przykręcić aluminiową rurę o przekroju kwadratu czy prostokąta i będzie lepiej. Czy nawet kątownik aluminiowy nada sztywności przy dłuższych elementach.
Domowymi metodami ciężko się buduje jak warsztat mały. Dlatego lepiej albo zrobić projekt i dać na cięcie laserem czy innym CNC. Albo robić z materiałów gładkich ładnych i prostych w obróbce. Mi się OSB nie podoba, ja bym na tym nie robił.



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#12

Post napisał: smouki » 30 kwie 2012, 20:03

Jeszcze lepsze jest jak nawilgnie
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#13

Post napisał: qqaz » 30 kwie 2012, 21:28

pavell pisze:...konstrukcja skrzynkowa powinna dotyczyć, także boków bramy?
Ja bym robił to w taki deseń ( tylko nie traktuj tego jak projekt - nawet nie wiem jakie ma wymiary. Taki, szkic na oko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
pascalPL pisze:Mi się OSB nie podoba, ja bym na tym nie robił.
Oczywiście że MDF jest ładnieszy, równy , dobrze przyjmuje lakier.Ale jest miękki, naciśniesz to się zapada, słabo trzyma elementy - trzeba długie śruby itd. OSB jest płytą konstrukcyjną i ma inne własności a MDF jest płytą meblową do wykończeń, głównie pod lakier. Dwa różne materialy.
A co do równości/płaskości. Rzecz nie w tym czy szorstkie tylko czy równe. I tu przewaga OSB.

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#14

Post napisał: pascalPL » 30 kwie 2012, 23:06

Generalnie macie rację. Ale nie wyobrażam sobie płyty OSB bez planowania. Duża część konstrukcji stalowych jest planowana, a takie OSB bez obróbki mechanicznej?.
Ja w domowych warunkach, w zasadzie tylko z wiertarką (nawet nie stołową) dałem sobie radę z profilami aluminiowymi. Nie ma sensu budować bramy i reszty konstrukcji z płyty jak cięcie i wiercenie profili aluminiowych jest w zasięgu ręki, każdego amatora.

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#15

Post napisał: ursus_arctos » 01 maja 2012, 00:09

OSB może i jest płytą konstrukcyjną, ale do konstrukcji budynków - tam dokładność rzędu 1mm wystarcza. W budowie maszyn mówimy raczej o 0.1mm. Jak MDF jest za miękki - to zrobić ze sklejki. Konstrukcję zaplanować tak, żeby z samych prostokątnych elementów była, zamówić gotowe formatki w markecie budowlanym i można działać.
Sklejka jest materiałem zwyczajnie lepszym od OSB - owszem, jest droższa, ale cała konstrukcja ze sklejki będzie pewnie tańsza niż wałki podparte na 1 oś.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#16

Post napisał: zacharius » 01 maja 2012, 07:32

z tego co wałkuje się na forum o drewniakach to sklejka (przynajmniej ta grubsza) wychodzi drożej od stali, fakt materiał prostszy w domowej obróbce
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
pavell
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 148
Rejestracja: 17 gru 2011, 11:13
Lokalizacja: z tąd

#17

Post napisał: pavell » 01 maja 2012, 08:35

pascalPL podoba mia się pomysł budowy maszyny z profili aluminiowych tym bardziej ,że tak jak twierdzisz można budować za pomocą wiertarki, brzeszczota w warunkach domowych. Ale już kiedyś poruszałem ten temat na forum i skończyło się na tym, że profil aluminiowy to dobry jest na regał.. nie na frezarkę. (choć znalazłem na sieci całkiem udane projekty) .
chciałbym zrobić maszynę na której da się wyciąć i planować z ODPOWIEDNĄ DOKŁADNOŚCIĄ części konstrukcji aluminiowej..
wybór więc padł na solidnego drewniaka.. ale jeśli można zbudować odpowiednią maszynę z rur hydraulicznych... to wchodzę w to :mrgreen:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#18

Post napisał: smouki » 01 maja 2012, 12:30

ja powiem to tak, to wszystko zależ♣y od tego co siedzi w głowie. pogromcy mitów zbudowali paralotnie z bambusa i szarej taśmy. Frezarkę ta da zbudować z wszystkiego trzeba znać ten materiał i wiedzieć na co go stać, odpowiednio dostosować projekt do materiału i będzie działać. Pisałem już wyżej żebyś wybrał materiał który jesteś sam w stanie wyciąć i później go posklejać do kupy. jak wybierzesz hydraulikę to pomyśl czy masz spawarkę, jak wybierzesz sklejkę to pomyśl czy masz piłę i wiertła do drewna. OSB się nie nadaje bo jak będziesz chciał skręcić od czoła to ci w rękach szczapy zostaną, no i śruba. Ja mam sklejkę pomalowana farbą olejową dla ochrony przed wilgocią. wspaniale się po niej rysuje linie cięcia, doskonale się poddaje wyrzynarce i doskonale się skręca, klei i wierci. Przy sklejce podstawą są żebra
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2111
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#19

Post napisał: qqaz » 02 maja 2012, 01:03

Widzę że ogólnie OSB do gustu nie przypadło.
Więc parę słów dlaczego
Zawsze gdy coś ze sklejki chciałem to trafiałem na arkusze lekko wygięte, często zależnie od pogody. No i cena.
MDF jak pisałem wprawdzie równy ale raczej nie nadaje się do dokładnych połaczeń bo podczas klejenia niesposób go ustawić - wygina się nie przylega bo coś podeszło i wymieszało się z klejem. A gdy nawet odmuchany i ustawiony to klej wnika tylko w powierzchnię i lekki nacisk odwarstwia spoinę od płyty rodzimej
Pas MDFu np 1000x100 postawiony pionowo i podparty tylko na końcach ugina się gumowato i jego krawędź nie jest jakimkolwiek wzorcem czy bazą do ustawiania.

Koledzy wspominają że świetnie go obrabiają. Ręcznie? Wyrzynarką? Siłą woli podpartą wzrokiem?
Zlecenie MDFu na laser wywołuje kwaśną reakcje u obsługi bo dym, smród, czasem puchnie rozdmuchany, ogólnie brak zachwytu.
Woda? Nie wiem, może się uda. Ulokować zlecenie. No jeszcze market ale tam tylko urywają prostokąty. Trochę mało.
Ponadto jak każda płyta meblowa jest niby jednolity ale sam proces produkcji powoduje że lepszy jest na powierzchni niż w środku. Teraz to kwestia producenta jaki jest zakres tej jednolitości.

Teraz OSB
Cięty laserem też śmierdzi ale trzyma wymiar a krawędź płaszczyzny ciecia jest ostra. I żadnych luźnych paprochów
Profil z czterech ścian złożony na wczepy i posmarowany żywicą odwzorowuje dokładność linii cięcia. Ilość wewnętrznych żeber nie wpływa na upierdliwość składania.
Jeżeli projekt uwzgledni szczeliny klejowe dla wprowadzenia żywicy to zalewać można w złożeniu a nie jak z innymi MDFami składanymiy na mokro, wszystko upieprzone, rozłazi się, klej wyciąga cząstki z naruszonych powierzchni, nie można już dostawić a działania siłowe aby upchnąć powodują wyginanie i deformację całości. Oczywiście są ludzie zdolni i trochę przejaskrawiam ale jednak

"OSB się nie nadaje bo jak będziesz chciał skręcić od czoła to ci w rękach szczapy zostaną" No przy takim konstruowaniu słusznie można powiedzieć że stal też do niczego bo żadnego gwoździa nie wbijesz.

"Ale nie wyobrażam sobie płyty OSB bez planowania" No właśnie co to znaczy równe. Szyna kolejowa położona na bruku ulicy pokazuje że jezdnia jest nierówna bo prześwity są pomiędzy kamieniami?
Jeżeli po sklejeniu będzie coś krzywo w stopniu takim że autor to będzie w stanie zmierzyć (w swoim warsztacie) to kostka w rekę ,papier scierny i niedługo będzie równo.
Zróbcie to samo na MDFie - zacznie puchnąć, wałkować się, podnosić w miejscu gdzie powinien ustępować pod obróbką.

Kwestia montażu, jakiś srub, dokręceń, mocować okuć.
W OSB śruba dociąga do powierzchni i koniec a w innych zawsze jeszcze trochę można. A po tygodniu można znacznie więcej.

Oczywiście, ponieważ to jest sztywne to i kruche ale po sklejeniu w pudło już nie daje się wykruszać bo nie ma swobodnych krawędzi.
No ale każda sroczka swój ogonek chwali. Ja bym laserem ciął OSB. I żadnej samodzielnej obróbki na kolanie bo szkoda czasu. A jeżeli na kolanie to wtedy dokładnie obojętne z czego jest rzecz źle zrobiona.

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#20

Post napisał: pascalPL » 02 maja 2012, 01:44

To może sklejka szalunkowa, albo płyta szalunkowa. Gładka o właściwościach podobnych do OSB. Troszkę droższa.
Albo lignofol, tylko to ciężej dostać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”