

Proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów [czyt. WSZYSTKICH].
Gdyby kolega wszedł chociażby na niezamądrą wikipedie to już by coś wiedział.Scientist pisze:Przeszukałem cały Internet i nic!
I tu jest cała magia, niekoniecznie, poza tym wersje z gwintowanym otworem do umocowania we wrzecionie szpilką jak najbardziej istnieją, nawet google images to potwierdza - a to nie jest "cały internet" (no prawieScientist pisze:Chyba poza tarciem (element samohamowny) coś musi go w tym gnieździe trzymać, no nie?
Odpowiem bardziej ogólnie. Mocowanie na stożek morsa różni się, w zależności od kierunku działających sił. W tokarkach i wiertarkach stosuje się stożek zakończony płetwą, ze względu na osiowy kierunek działania sił, brak jest sił promieniowych powodujących luzowanie się stożka. Często też gniazdo wrzeciona ma wybranie, w który wchodzi płetwa i dodatkowo zabezpiecza przed obrotem. Szczegóły znajdziesz na rys. wrzeciona wiertarki WS 15 w DTR dostępnej na tym forum. Połączenie jest luzowane klinem wybijającym z wykorzystaniem podłużnego otworu w pow. bocznej wrzeciona (wiertarki), lub poprzez zderzak pinoli konika (tokarki).jak właściwie mocuje się kły tokarskie ze stożkiem Morse'a
Te siły też są osiowe, tylko w przeciwnym kierunku niż przy wierceniu.clipper7 pisze:Przy frezowaniu występują siły promieniowe, które mogą luzować stożek.