Wtyczki

Spawalnictwo i obróbka cieplna

qset
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 14
Posty: 70
Rejestracja: 15 paź 2011, 15:42
Lokalizacja: Częstochowa

#31

Post napisał: qset » 07 lis 2011, 23:31

No i zrobiła się zadyma, a szkoda bo spawanie łączy.

Pozdrawiam



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#32

Post napisał: IMPULS3 » 08 lis 2011, 20:16

lukadyop pisze: Chłopie nie masz pojęcia o spawaniu MAG nie udzielaj się już w ogóle, bo ktoś jeszcze pomyśli że piszesz prawdę, to co wypisujesz to same bzdury i tyle usłyszałeś coś kiedys od kogoś.

Takim jak ty ludziom nie chce mi się nawet tłumaczyć na czym polega regulacja urządzeń
MAG- MIG a MMA I TIG to są dwa różne urządzenia i inna charakterystyka prądu.
Jest takie zdanie które proponuję zapamiętać:
NIGDY NIE OCENIAJ BO NIE MASZ PELNEJ WIEDZY.
To co piszę na tym forum to nie są rzeczy zaslyszane ale takie z wlasnego doświadczenia.
Przyklad ?proszę bardzo:

ObrazekObrazek

To jeden z trzech mig. jakie zrobilem i przeszedlem drogę przezwajania tranformatora i budowy dlawika tak aby to dzialalo, a nie jest to takie proste jak nie ma z kąt wziąść podpowiedżi, Tym bardziej że w tamtym czasie nie mialem internetu.
Także proponuję zastanowić się a nie krzyczeć, bo krzykacze to są w sejmie.
Chcialem Wam uświadomić że myślenie iż migomat jest sterowany napięciowo jest zludne, ale w takiej atmosferze to odpuszczam.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#33

Post napisał: jacek-1210 » 08 lis 2011, 21:32

IMPULS, nie przejmuj się - mnie też kiedyś się w podobnej kwestii oberwało :smile: . Ano cóż, ja też się cały czas uczę i nie mam opcji na nieomylność, choć nadal uważam że w tamtej kwestii to ja miałem rację :wink:

Czy mógłbyś trochę przybliżyć temat ? Nie mam MIGa ale tak z ciekawości: w zwykłym MMA przy kręceniu korbą przesuwa się zwora magnetyczna a w MIGu jest przełącznik, czyli ewidentnie przełącza się jakieś odczepy. Czy to są odczepy po pierwotnej stronie trafa czy też na dławiku ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#34

Post napisał: IMPULS3 » 08 lis 2011, 21:47

Nie przejmuję się, tylko szkoda mojego trudu na wysluchiwanie nieprawdziwych zarzutów. :sad:

Co do mig-a to transformator odczepy ma po stronie pierwotnej, choć w tym co pokazalem mam także po stronie wtórnej ale to dlatego że to taka migomato- spawarka . :smile:
Jeżeli chcialbyś przerabiać spawarkę to musisz obniżyć napięcie po stronie wtórnej.


qset
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 14
Posty: 70
Rejestracja: 15 paź 2011, 15:42
Lokalizacja: Częstochowa

#35

Post napisał: qset » 08 lis 2011, 22:57

No i w końcu IMPULS3 sam doszedł do wniosku że musi obniżyć napięcie, a im bardziej będziesz obniżał tym mniejszy prąd spawania w punkcie stabilnej pracy łuku. Im mniejsza jest różnica potencjałów pomiędzy punktami - masa elementu a elektroda topliwa(drut) tym mniejszy prąd. A napięcie to dla MAG/MIG wyraża wzór:
Uspawania = 12 + 0,04 Jspawania [V]
Pozdrawiam


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#36

Post napisał: IMPULS3 » 09 lis 2011, 20:25

Czym innym jest regulacja napięciowa o której tak chętnie pisaliście a czym innym wydajność prądowa o której pisalem ja. To że są zależności pomiędzy prądem a napięciem to tego nikt nie kwestionuje.Bo jedno bez drugiego nie istnieje.
Co do obniżenia napięcia w spawarce jako żródle dla mig. to chodzi o to że przy malym prądzie spawania a napięciu ok. 70 V drut nie topi się tylko wychodząc z przewodu ucieka gdzieś na boki i nagrzewa jak spirala. Dlatego spawarka jako żródlo prądu nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, chyba że będziemy spawali prądem powyżej 200A.


qset
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 14
Posty: 70
Rejestracja: 15 paź 2011, 15:42
Lokalizacja: Częstochowa

#37

Post napisał: qset » 09 lis 2011, 22:24

Witam
Żeby spawać prądem 200A przy stabilnym łuku jego napięcie musi wynosić około 20V(a nie 70V!!).
Sprawdź takie parametry 110A i 16,5 V to standardowe parametry spawania pionu z dołu do góry i innych pozycji przymusowych.
Wydajność prądowa o której piszesz zależy bezpośrednio od możliwości trafa (przekroju rdzenia i uzwojeń oraz od tego jakie napięcie przypada na 1 zwój). Trafo dla MAG/MIG ma inną charakterystykę statyczną niż MMA i TIG. W MMA i TIG reguluje się prąd, a MIG MAG reguluje się napięcie i prędkość podawania drutu natomiast prąd jest wypadkową tych dwóch parametrów.
Pozdrawiam


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#38

Post napisał: IMPULS3 » 09 lis 2011, 23:25

qset pisze:Żeby spawać prądem 200A przy stabilnym łuku jego napięcie musi wynosić około 20V(a nie 70V!!).
Napisalem powyżej 200 A. :!: A cala wypowiedż dotyczy zastosowania spawarki MMA jako mig.
qset pisze:Wydajność prądowa o której piszesz zależy bezpośrednio od możliwości trafa (przekroju rdzenia i uzwojeń oraz od tego jakie napięcie przypada na 1 zwój).
Wreszcie coś z czym się zgadzam.
qset pisze: MIG MAG reguluje się napięcie
W tym caly problem. Regulacja odczepami powoduje zmianę przekladni trafa. Zmiana przekladni powoduje wzrost napięcia na wtórnym. Ale przede wszystkim powoduje zwiększenie prądu plynącego w uzwojeniach. A gdyby nie to, to samo podniesienie napięcia niewiele by dalo.


qset
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 14
Posty: 70
Rejestracja: 15 paź 2011, 15:42
Lokalizacja: Częstochowa

#39

Post napisał: qset » 09 lis 2011, 23:36

Otóż to zmiana przekładni czyli inne napięcie na stronie wtórnej a prąd wynika z charakterystyki trafa(stało napięciowa płaska lub lekko opadająca dla zapewnienia samoregulacji długości łuku) i prędkości podawania drutu.
Pozdrawiam


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#40

Post napisał: IMPULS3 » 11 lis 2011, 19:34

qset pisze: MIG MAG reguluje się napięcie i prędkość podawania drutu natomiast prąd jest wypadkową tych dwóch parametrów.
Samo zwiększenie napięcia po stronie wtórnej niewiele zmienia. Poprawia tylko luk przy większym prądzie spawania.
Prąd nie jest wypadkową. To ten parametr wybierasz (zwiększając moc transformatora) a dopiero do niego musisz dostosować posuw drutu. Zbyt wolny będzie powodowal przerwy w spawaniu , za szybki będzie odpychal uchwyt, a drut nie będzie nadążal się topić. Czyli nie masz dowolności.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”