gięcie drutu - 2 łuki

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

gięcie drutu - 2 łuki

#1

Post napisał: numerek » 08 maja 2011, 22:27

witam

potrzebuję pomocy z obliczeniu na jaką głębokość giąć drut nierdzewny w gatunku 304 aby po uzyskać wygięcia jak w załączonym obrazku

muszę wykonać matryce i stempel do takiego gięcia

chcę spróbować sił w solidworksie ale nie jestem w tym biegły i nie wiem czy w solidzie da się to zasymulować

wiadomo że matryca musi być głębsza aby drut po "odsprężynowaniu " osiągnął pożądane łuki

pytanie zasadnicze czy da się to zrobić jednym taktem ? - bo już kombinuję wygięcie na 2 takty

do tej pory robiłem to na piechotkę czyli wywijanie na rolkach ale było tego kilkadziesiąt szt teraz ma być produkcja seryjna więc nie ma innej możliwości jak przyrząd


oczywiście moge to zrobić metodą prób i błędów ale ... szkoda trochę i czasu i materiału

czy możecie mnie naprowadzić jak się do tego zabrać ?


Obrazek

trochę mało widać więc opiszę

głębokość wygięcia - 60 mm
promień łuków r 154
długość 395 mm



Tagi:


Semen
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 08 cze 2009, 19:08
Lokalizacja: PN

#2

Post napisał: Semen » 10 maja 2011, 12:00

W temacie sprężystości:
Są wzory na obliczenie, których autorzy na końcu piszą"że najlepiej doświadczalnie".
Skoro jest to gięcie z dużym promieniem ta raczej bym szedł w kierunku sprężystej zmiany promienia,czyli zmniejszenia go.
W temacie wykonania:
Brak do pełnego obrazu średnicy drutu,rozstawu pomiędzy promieniami oraz czy robione jest z kawałków ciętych na długość.
Jeżeli chodzi o koszty to do prób wykorzystuj elementy palone.
To co mi się nasuwa:
Można wykonywać w pozycji pionowej ( płyta z zarysem promieni pomiędzy 2 blachami)
Stempel wchodzi pomiędzy blachy.
Kłopoty to przesuwanie się drutu,nie ma na czy położyć drutu.problem z wymiarami.
Można tego uniknąć budując wypychacze i dociskacze, ale to chyba przerost.
W pozycji poziomej.Jeden stempel,matryca oraz wzornik.Wykonujesz jedno wygięcie,przesuwasz o takt,obracasz o 180 stopni ( aby był tylko jeden stempel)wkładasz część gotową do wzornik i robisz drugie wygięcie.
Możesz tez zasięgnąć informacji w firmach zajmujących się wyrobami z drutu (Zbójno itp)
Powodzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”