smarowanie wrzeciona w centrum haas'a

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
frezer87
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2008, 10:22
Lokalizacja: lomza

smarowanie wrzeciona w centrum haas'a

#1

Post napisał: frezer87 » 17 kwie 2011, 19:01

witam.
pracuje na frezarce hasa z roku 2010. smarowanie wrzeciona jest olejem maszynowym w postaci mgły olejowej a smarowanie prowadnic na stole i wrzecionie (czyli os Z) jest smarem. na ile powinien starczyć zbiornik oleju do smarowania wrzeciona? pracuje na niej od początku roku i nie pobrała nawet trochę. jeden serwisant stwierdził za niema smarowania a po tygodniu przyjechał drugi i stwierdził ze jest smarowanie. proszę o pomoc. z góry dzięki.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7969
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: smarowanie wrzeciona w centrum haas'a

#2

Post napisał: WZÓR » 18 kwie 2011, 13:01

frezer87 pisze:... a smarowanie prowadnic na stole i wrzecionie (czyli os Z) jest smarem. ...
A nie czasami olejem MOBIL VACTRA OIL NO 2 ?
...na ile powinien starczyć zbiornik oleju do smarowania wrzeciona? pracuje na niej od początku roku i nie pobrała nawet trochę. ....
Jak masz na myśli zbiornik usytuowany z tyłu maszyny , to stan oleju uzupełniam od czasu do czasu (*)
(*) - gdy poziom oleju zbliży się do min.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
frezer87
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2008, 10:22
Lokalizacja: lomza

#3

Post napisał: frezer87 » 18 kwie 2011, 16:24

sorry ale ja o tym wiem ze jak się zbliży do minimum to trzeba dolać, ale jest taki problem ze pracuje już 5 miesięcy i nie zaobserwowałem jakiegokolwiek ubytku oleju czy jest to możliwe ze ma taki oszczędny pobór? jak wspomniałem drugi serwisant tak stwierdził. a smarowania sa oddzielne od prowadnic ( czy jak kto woli od loża stołu i wrzeciona)-smar albo tawot, i od wrzeciona obrotowej części narzędzia( ułożyskowanie) -olej maszynowy.


JacekB
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2006, 23:27
Lokalizacja: z daleka

Re: smarowanie wrzeciona w centrum haas'a

#4

Post napisał: JacekB » 19 kwie 2011, 03:26

frezer87 pisze:witam.
pracuje na frezarce hasa z roku 2010. smarowanie wrzeciona jest olejem maszynowym w postaci mgły olejowej a smarowanie prowadnic na stole i wrzecionie (czyli os Z) jest smarem. na ile powinien starczyć zbiornik oleju do smarowania wrzeciona? pracuje na niej od początku roku i nie pobrała nawet trochę. jeden serwisant stwierdził za niema smarowania a po tygodniu przyjechał drugi i stwierdził ze jest smarowanie. proszę o pomoc. z góry dzięki.
Pytanie, ile godzin ma przepracowane twoja obrabiarka?
System smarowania wrzeciona z twojej frezarki zużywa ok. 1,5 cm³ na 4 godziny, więc cały zbiornik - około 3000cm³, powinien wystarczyć na 8000 godzin. Jeżeli pracujesz 5 miesięcy czyli np. ok. 1000 godzin pracy wrzeciona to poziom w zbiorniku powinien ci przez ten czas obniżyć się o ok. 1 cm. Jednak musisz uwzględnić tak naprawdę czas pracy wrzeciona a nie czas przejazdów lub postoju maszyny. Sprawdź czas pracy wrzeciona i daj znać. Jak zechcesz i masz czas na testy to mogę ci podesłać sposób sprawdzenia, czy i ile oleju idzie na wrzeciono. Jeżeli poziom oleju rzeczywiście przez 5 miesięcy się nie obniżył a maszyna troszkę pracowała to chyba pora wezwać "trzeciego" serwisanta, dopóki masz gwarancję. :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7969
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 19 kwie 2011, 09:48

frezer87 pisze: ... pracuje na frezarce hasa z roku 2010...
Jaki to model ?
frezer87 pisze:... a smarowania sa oddzielne od prowadnic ( czy jak kto woli od loża stołu i wrzeciona)...
Przejrzałem instrukcję obsługi dział ; Konserwacja i nie mogłem się o tym doczytać....

Wracając do zewnętrznego układu smarowania .... jak ze zbiornika oleju ubywa , to do białego zużyty spływa.

Obrazek
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
frezer87
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2008, 10:22
Lokalizacja: lomza

#6

Post napisał: frezer87 » 19 kwie 2011, 15:42

to jest stary system smarowana WZOR. u ciebie maszyna pobiera okolo zbiornik na 3 tygodnie. a maszyna to VF-4 i przepracowała około 600h 1 marca nakleiliśmy miarkę i nic nie zmieniło się. dzięki za pomoc narazie zostawię to w spokoju szefowi i brygadziście było to zgłoszone jestem wiec czysty.

Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

#7

Post napisał: ryby007 » 20 kwie 2011, 18:00

Podepnę się pod temat i się spytam gdzie może być u mnie smarowanie wrzeciona TM-1 ?
Znalazłem tylko smarowniki na łoża i śruby. Nad wrzecionem wszystko zabudowane i nie ma dostępu do niczego.
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


JacekB
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2006, 23:27
Lokalizacja: z daleka

#8

Post napisał: JacekB » 21 kwie 2011, 00:26

ryby007 pisze:Podepnę się pod temat i się spytam gdzie może być u mnie smarowanie wrzeciona TM-1 ?
Znalazłem tylko smarowniki na łoża i śruby. Nad wrzecionem wszystko zabudowane i nie ma dostępu do niczego.
W TM-1, gdzie obroty wynoszą tylko 4000 rpm, nie smaruje sie wrzeciona, posiada ono łożyska ze smarem stałym, doprowadzone jest dodatkowo powietrze, zapobiegające dostawaniu się chłodziwa lub innych zanieczyszczeń w okolice łożysk.

[ Dodano: 2011-05-16, 01:12 ]
Smarowanie to ważna sprawa więc w załączniku podrzucam info odnośnie nowego systemu smarowania w Haasie - po angielsku ale chyba jasne wszystko.
Załączniki

[Rozszerzenie ppt zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]



marcink70
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 04 sty 2012, 21:10
Lokalizacja: rzeszów

Re: smarowanie wrzeciona w centrum haas'a

#9

Post napisał: marcink70 » 25 lip 2018, 09:00

Witam,

Podpinam się pod temat smarowania wrzeciona. Frezarka HAAS VF-5BHE numer seryjny 33976 od pewnego czasu mam problem z alarmem 179 - czyli niskie ciśnie oleju chłodzącego wrzeciono. Proszę o informację czy układ smarowana wrzeciona jest układem zamkniętym? czy olej ze zbiornika od oleju smarowana wrzeciona powinien ubywać? jaka może być przyczyna że wyskakuje mi taki alarm? może pompa siada i już ma za niskie ciśnienie, czy może najprościej czyli uszkodzony czujnik ciśnienia. Jestem w stanie podpiąć manometr pod układ i sprawdzić ciśnienie, tylko jakie powinno być prawidłowe ciśnienie smarowania wrzeciona?
Jeżeli jest ktoś kto zajmuję się i jest w stanie ogarnąć wrzeciono (np wymiana łożysk we wrzecionie i silniku) to proszę o kontakt.

Z góry dziękuję za wszelkie informację

POZDRAWIAM
Marcin Kozak
tel. kom. +48 665 350 615
E-mail: [email protected]


ppacak
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 09 sie 2019, 09:22

Re: smarowanie wrzeciona w centrum haas'a

#10

Post napisał: ppacak » 27 mar 2024, 10:23

Witam,
Posiadam Haas TM 1-ce 2006 rocznik. Czy ktoś ma specyfikację techniczną czy coś takiego do tej maszyny. Chodzi mi o dokumenty dotyczące budowy tejże machinki. Wrzeciono jak jest napędzane itp.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”