Pytanie o tą chińską tokarkę

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
hs2
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 88
Rejestracja: 28 kwie 2010, 17:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

#21

Post napisał: hs2 » 20 lis 2010, 22:19

RomanJ4 - i jedno pytanie odnośnie ad 2
"2. stosunkowo mała moc silnika, dodatkowo na niskich obrotach daje mały moment obrotowy (regulator a nie przekładnia mechaniczna) "

Nie do końca wiem jak odbywa się w tej tokarce regulacja prędkości obrotowej ale chyba jest coś nie tak. Tam na pewno jest dany silnik klatkowy więc regulacja powinna być przez falownik - jeżeli zachowasz stosunek u/f na stałym poziomie to masz taką charakterystykę:


Obrazek

więc generalnie moment obrotowy powinien być w pełnym zakresie obrotów maksymalny chyba że ktoś żle oprogramował falownik bo jeżeli zmienia tylko częstotliwość bez zmiany napięcia co było by ciekawe to przy małych obrotach był by bardzo mały moment obrotowy. Wtedy patrząc na to teoretycznie dołączenie przed falownikiem autotransformatora z regulacją napięcia da ci możliwość dobierania momentu mechanicznego na dowolnym poziomie obrotów.

No i dzięki za 3 cenne uwagi bo faktycznie to są 3 główne powody przemawiające ze konstrukcjami polskimi z okresu komunizmu :)

[ Dodano: 2010-11-20, 22:26 ]
Arcio pisze:Proszę:
http://allegro.pl/tum25-b-x-500-z-linia ... 17614.html
http://allegro.pl/tokarka-uniwersalna-t ... 65800.html
ceny przyzwoite ciekawe jak ze stanem technicznym
A no ciekawe - tyko obie są na drugim końcu polski od Elbląga.

Puki co spróbuję zdobyć od kumpla DTR tej maszyny i zrozumieć jak ona działa - wtedy będę sam wiedział co mam sprawdzić, później dowiem się jak i myślę że koło lutego będę mógł sam szukać towaru,no chyba że znajdę kogoś kto naprawdę czuje temat i wie jak sprawdzać takie maszyny.



Tagi:

Awatar użytkownika

Arcio
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 16 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Rybnik

#22

Post napisał: Arcio » 20 lis 2010, 22:41

hs2 pisze:Puki co spróbuję zdobyć od kumpla DTR tej maszyny i zrozumieć jak ona działa - wtedy będę sam wiedział co mam sprawdzić, później dowiem się jak i myślę że koło lutego będę mógł sam szukać towaru,no chyba że znajdę kogoś kto naprawdę czuje temat i wie jak sprawdzać takie maszyny.
wiedza tokarza/mechanika obróbki skrawaniem nie wynika z DTR
jeżeli nie jesteś tokarzem i nie miałeś nigdy tokarki to bez pomocnika fachowo nic nie sprawdzisz
Remonty bieżące i kapitalne mini i midi koparek gąsienicowych.
601081098

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#23

Post napisał: RomanJ4 » 20 lis 2010, 22:44

Do frezarki musiałem dorobić koło odbierające moc z silnika frezarki, bo chinolce zrobiły plastikowe (sprawdź jak tam u Ciebie wygląda!) i przy planowaniu głowica frezarską fi 50 zaczęło siadać.
ObrazekObrazek

Chętnie wymienię doświadczenia z pracy na tej maszynce

Edit. Silnik jest jednofazowy jak w odkurzaczu :mrgreen: więc regulacja jest dość prymitywna.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”