Silniki krokowe

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
starszy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2004, 17:52
Lokalizacja: Sosnowiec

Silniki krokowe

#1

Post napisał: starszy » 31 maja 2004, 18:52

Jestem początkujący w temacie,w chwili obecnej wykonałem całą mechanikę frezarki,zastanawiam się nad silnikami ,posiadam silniki od drukarki EPSON o symbolu EM-261 oraz EM-236 lecz po 2 sztuki nie mogę nigdzie wyszukać opisu do tych silników .Może ktoś stosował takie silniki i wie coś wiecej w tym temacie.Zastanawiam się czy silniki dadzą radę ,brak danych.Nadmieniam iż frezarkę chciałbym wykożystać do wykonania śmigieł do modeli latających,czyli frezowanie w drewnie twardym.



Tagi:

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#2

Post napisał: chaos » 31 maja 2004, 23:13

Ja też mam kilka silników od drukarek i nie moge znalezc do nich dokumentacji. Podejzewam ze te silniki umieszczone w drukarkach sa robione na specjalne zamowienie i dokumentacja do nich niekoniecznie jest dostępna dla wszystkich.
Czy takie male silniczki dadzą rade poruszac frezem w twardym materiale? Może i dadza ale na pewno trzeba zastosować odpowiedni sterownik czoperowy i zasilac je wyższym napięciem. Najlepiej jednak zrobic przekladnie chociazby na pasku zembatym.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

silniki krokowe

#3

Post napisał: rchobby » 01 cze 2004, 07:19

Przeważnie silniki krokowe są stosowane do napędu śrub napędowych, przesuw osi. Jako napęd freza, wrzeciono, można zastosować Dremel lub jego kopie (nie polecam firmy Toya, szybko się psuje) czy frezarki-szlifierki np. firm Ferm, Bosch, Kress czy Hitachi. Ja w swojej frezarce używam szlifierki prostej Bosch, uchwyt wiertarkowy fi 43mm. Mam możliwość, poprzez tuleje mocujące, używać frezy o średnicy trzpienia 3mm, 1/8" (~3.2mm, osprzęt Dremel), 6mm (frezy do metalu) i 8mm (standardowe frezy do drewna). Regulowane obroty 10000-27000/min.
Można również zrobić samemu np. z silnika modelarskiego (przykład na stronach www.rcmodels.net) lub czy od odkurzaczy samochodowych. Przeniesienie napędu bezpośrednio lub przekładnią pasową, dodatkowo można dorobić regulację obrotów.
Silniki krokowe nie nadają się do tego zastosowania (wrzeciono) ze względu na małą moc i małe obroty.


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

Re: Silniki krokowe

#4

Post napisał: damik » 04 cze 2004, 15:18

starszy pisze:Jestem początkujący w temacie,w chwili obecnej wykonałem całą mechanikę frezarki,zastanawiam się nad silnikami ,posiadam silniki od drukarki EPSON o symbolu EM-261 oraz EM-236 lecz po 2 sztuki nie mogę nigdzie wyszukać opisu do tych silników .
Te silniki z epsona chyba słabo się nadają , bo są raczej bipolarne , nastręcza to (komplikuje) problemów ze sterowaniem , najlepiej chyba zastosować silniki z jakiegoś HP (np DeskJet 690) , silnik napędu rolki ma wystarczającą moc i zasilanie około 19V.
Z podłaczeniem silników nie ma większego problemu , wystarczy multimeter i kilka eksperymentów :lol: .
Silniki unipolarne mają zazwyczaj 5 lub 6 przewodów , jeden lub dwa (najczęściej dwa) przewody wspólne (środki uzwojeń) i podłączmy je do zasilania , następnie resztę w odpowiedniej kolejności na końcówki mocy sterownika (niestety najczęściej trzeba poeksperymentować z ich kolejnością) i silnik już się nam ładnie kręci 8).

Silniki bipolarne (te mniej przydatne) mają zwykle 3 lub 4 przewody.

Ja osobiście stosuję silniki ze starych polskich ploterów.
apropos sterownika , to zamieściłem tu już jakiś sprawdzony schemat z płytką do sterowania silnikami do około 2A.

Pozdrawiam
Damik

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”